Co den dal 2

Motorkáři táhnou na Prahu, aby zachránili dotaci pro brněnský okruh na závody Moto GP a moje tušení, že ekonomika není normální věda se potvrdilo. Přitom to spolu kupodivu souvisí.

Petici za zachování dotace jich podepsali tisíce a do Prahy dojeli stovky. Jasně se potvrzuje, že jakmile někomu dáte jednou dotaci/dar, bude jí vyžadovat znovu. Po čase získá pocit, že onen dar je jeho nárok a vy máte povinnost ho opakovaně dávat. Pokud byste na něj náhodou neměli (případně ho z jakýchkoliv důvodů nechtěli dát), tak si svá práva prostě vynutíme silou. I motorkáři prohlásili, že se vrátí a že pak už to nebude taková legrace. Mimochodem, kdyby místo petice a peněz, které je stál výlet do Prahy uspořádali mezi sebou sbírku, možná bych neměl s dotací takový problém.

Navíc se vždy najde nějaký fachidiot, který bude mít „ekonomické“ argumenty, jak vlastně výše zmínění bojují za správnou věc. V tomto případě to byl poslanec hnutí úsvit. Ten dle médií prohlásil, že když se do Brna přijede podívat 200 000 lidí a utratí tam cirka jednu miliardu, měl by se státní příspěvek 70 miliónů proplatit. Důvod – utracená miliarda je přece 15x více než příspěvek. Čímž jasně prokázal, že neví, jaký je rozdíl mezi obratem, ziskem a daněmi z tohoto zisku.

Takže konkrétně při cenách vstupenek v rozmezí 1590 – 10 000 Kč dobrá polovina v těchto peněz skončí v kapse pořadatele. Ten však žádá o dotaci takže na nějaký zisk (a tím pádem na daň) můžeme směle zapomenout. Něco zbude z DPH a něco málo z odvodů za pracovníky najaté na tuto akci.

Ovšem, co je nejpodstatnější. Skutečný daňový příjem může být jen z těch peněz, které se utratí navíc. Názorný příklad, pokud se rozhodnu, že místo organizace své narozeninové párty vyrazím do Brna na motorky, nebude daňový přínos pro stát žádný. Dokonce naopak - peníze, které jsem plánoval vydat za již pěkně mastně zdaněný alkohol skončí v kapse promotéra s výsledkem viz výše. Takže z peněz, které by se nakonec utratili jinde a za jiné požitky, stát na daních nemá ani korunu. Jiná situace je u cizinců, kteří své peníze vydělané v Německu či Rakousku přijedou utratit k nám. Zde ale vše závisí na schopnostech státu vybrat daně od všelikých stánkařů a jiných poskytovačů a poskytovatelek nejrůznějších služeb. Zde je ovšem efektivita, dle mých zkušeností, zatraceně nízká.

Co tím vším mají společného ekonomové? Přece to, že dle zadání té či oné skupiny nás budou krmit příklady a studiemi, jak je co výhodné, či nevýhodné. Viz zveřejněné výsledky, že dotace pro Brno se vrátí protože miliarda obratu znamená přínos 200 miliónů do státního rozpočtu. Kde na to autoři proboha přišli?

Dalším důkazem o úrovni ekonomických guru pro mě byl rozhovor, který jsem shodou okolností vyslechl v rádiu jen několik hodin začátkem demonstrace. Popisoval následující situaci: Renomovaní ekonomové na žádost Britské vlády zpracovali studii. Ta prokazuje, že každý Skot v případě odtržení od Británie přijde o 1400 liber ročně. Na to kontrovala Skotská vláda zveřejněním studie renomovaných ekonomů. Z té jasně vyplývalo, že každý Skot si odtržením polepší ročně o 1000 liber.

Takže ekonomie fakt není věda a dotace by se měly z větší části zrušit.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Baubín | sobota 21.6.2014 11:59 | karma článku: 8,90 | přečteno: 208x
  • Další články autora

Petr Baubín

Cenzura na Facebooku

10.5.2017 v 22:50 | Karma: 22,73

Petr Baubín

CSU pohřbívá Andělku Merkel

7.11.2016 v 16:51 | Karma: 36,41

Petr Baubín

Lži o EET

4.10.2016 v 15:51 | Karma: 39,33

Petr Baubín

U smraďocha

4.4.2016 v 0:00 | Karma: 21,19