Rakouský tanec s ruskými vlky

Když tančil s vlky Kevin Costner, byla z toho spousta Oscarů. Když si s ruským vlkem zatančila rakouská ministryně zahraničí, je z toho teplé místečko ve vedení ruské firmy Rosněft.

Možná bude chodit na kafe s bývalým německým kancléřem Schröderem, který je šéfem dozorčí rady a rovněž sedí ve vedení Gazpromu.

Víte, které dvě země Evropské unie jsou nejhorlivějšími zastánci dodávek ruského plynu? Vzhledem k úvodu vás asi nepřekvapí, že jde o Německo a Rakousko. Zejména Němci jsou v projektu velmi silně zainteresováni. Dokonce natolik, že z úst německých politiků zaznívají občas až neuvěřitelná vyjádření. Rakušané ale příliš nezaostávají. Chtějí totiž, aby plyn z Nord Streamu 2 putoval i do jejich plynárenského uzlu v Baumgartenu. Jak Němce, tak Rakušany prý láká vize velké plynové křižovatky.

Je opravdu tato vize natolik lákavá, že jsou politici ochotni zapomenout na ekologii a boj proti změně klimatu? Vždyť ruský plyn dovážený do Evropské unie je z klimatického hlediska zejména kvůli únikům metanu pravděpodobně ještě škodlivější než uhlí. Opravdu to zeleným Němcům a Rakušanům nevadí? A také jim nevadí závislost na Rusku, tedy na zemi, kde jsou porušována lidská práva, zatýkáni političtí soupeři Putinova režimu a zabíjeni novináři? Opravdu tolik stojí o spolupráci se zemí, která zabírá území sousedních států, posílá na jejich území své vojáky pod pláštíkem dovolené?

Je to poněkud podivné. Když to srovnám s tím, jak třeba Rakušané vyšilují kvůli našim jaderným elektrárnám, nebo jak Němci utápějí stovky miliard eur ve své Energiewende, tak mi tady zkrátka něco nesedí.

Klíčem k vysvětlení je možná pár případů, kdy se politici z obou zemí dočkali nepochybně královsky placeného angažmá v ruských firmách. Na utváření hospodářských vztahů s Ruskem a mj. i dodávkách ruských surovin do Německa se v nedávné minulosti významně podílel tehdejší spolkový kancléř Gerhard Schröder. Když ve své funkci skončil, čekala na něj pozice jiná. Mimořádně lukrativní. Je totiž předsedou výboru akcionářů konsorcia Nord Stream AG, zřízeného právě kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream. Od září 2017 působí také jako předseda dozorčí rady ruské ropné společnosti Rosněfť.

Daří se i Rakušanům. Poradcem v rámci plynovodu Nord Stream 2 je třeba bývalý rakouský ministr financí Hans-Jörg Schelling. Ani Rosněft na Rakušany nezapomněl.

Možná si vzpomenete na skandál, který zpsůobila v roce 2018 během rakouského předsednictví Evropské unii tehdejší šéfka rakouské diplomacie Karin Kneisslová. Na svou svatbu si totiž pozvala ruského prezidenta Vladimira Putina, zatančila si s ním před kamerami ruské televize a pak mu složila hluboké pukrle. Dočkala se za to silné kritiky, kterou odrážela s tím, že Putin je dobrý tanečník, že ho na svatbu pozvala spontánně, protože byl zrovna v Rakousku na oficiální návštěvě, a vůbec, že to vlastně byla spíš jen taková náhoda.

No zřejmě paní Kneisslová udělala to pukrle opravdu kvalitně. Nyní se totiž stala členkou představenstva ropného koncernu Rosněfť. Majitelem této firmy je ruská státní holdingová společnost Rosněftěgaz. Společnost opakovaně čelila kritice za vysoké odměny, které členům představenstva vyplácí.

Život je jen náhoda, zpívá se ve slavné písničce. Pojďme si ji dneska zazpívat všichni společně. Třeba potom zaženeme ty ošklivé myšlenky, že by mohlo jít třeba o nějaké odměny za odvedené služby, nebo dokonce o nějakou korupci.

Autor: Barbora Vomáčková | pátek 5.3.2021 10:54 | karma článku: 30,27 | přečteno: 1089x