Proč by měla vláda bojovat s inflací?

Pokud inflaci vnímáme jako systémovou ekonomickou poruchu, vláda by si jí vlastně neměla ani všímat, neboť inflace je výhradně věcí centrální banky. 

Pokud inflaci vnímáme jako systémovou ekonomickou poruchu, vláda by si jí vlastně neměla ani všímat, neboť inflace je výhradně věcí centrální banky. Pokud jde o zdražování, což je spíš průvodní jev nebo důsledek inflace, vláda by samozřejmě zasáhnout měla - čím dříve a čím důrazněji, tím účinněji a také levněji. To se této vládě ale zatím nedaří.

V předvolebním zoufalství se současná vládní pětikoalice nedokázala shodnout téměř na ničem jiném, než na šetření. Snížit schodek rozpočtu se stalo mantrou, kterou tato vláda vzývá i nadále, za našimi hranicemi se rozpoutal válečný konflikt, na trzích se válčí až létají třísky, valí se na nás opravdu krušné doby, ale naše vláda … šetří. Když už musí, tak dá jenom někomu a ještě ani pořádně neví komu. Další mantrou ve svatém boji proti Babišovi je zrušení EET, tedy opětovné zavedení nekontrolovaných hotovostních plateb, které připraví státní pokladnu o miliardy korun.

A co se děje v reálu? Firmy zdražují ne o tolik, kolik činí nárůst jejich nákladů. Zdražují tak, aby jejich zboží bylo ještě prodejné. A lidé nakupují. Veřejnost se obává, že bude hůř, a tak si lidé dělají zásoby i za ceny, které jsou mimo jakoukoliv realitu. Od masa, mléka, vajec až po cihly, cement, různé nářadí, od cen v kadeřnictví až po nájemné. Konec konců i vyšší úroky z hypoték nejsou důsledkem vyšších cen energií, ale jen a jen důsledkem spekulace bank. Centrální banka jim dnes nabízí vyšší úroky za peníze, které by si u ní mohly uložit … ale to ty banky nemusejí. Svým klientům platí za vklady daleko méně, mohly by poskytovat hypotéční úvěry také levněji, ale proč by to dělaly? Vždyť to po nich nikdo nechce! Vláda tedy rozhodně ne. A mohla by. Banky se raději „napakují“ v centrální bance, než by podstoupily riziko úvěru lidem, kteří si chtějí koupit byt. Přitom zrovna hypoteční úvěry jsou opravdu dobře zajištěné a celkem bez rizika!

Ceny energií stoupají raketově, ale opět - kde je důvod? Uhlí máme domácí a jeho těžba stojí pořád stejně. Vítr, slunce a voda v řekách nepodražily. Většina elektráren prodala elektřinu, kterou teď vyrábějí, za loňské ceny. Elektřinu ale vyvážíme, máme jí víc, než jsme schopni spotřebovat - proč tedy zdržuje? Ne proto, že by to bylo nutné, ale proto, protože je to možné!!! Protože za vyšší ceny můžeme vyvážet, tak chceme stejné ceny i od našich lidí. To je problém, do kterého by měla vláda vstoupit a řešit jej. Vláda, která má poloviční vlastnický podíl v největší elektrárenské společnosti v zemi. Nedělá nic, jenom šetří a čeká na instrukce z Bruselu.

Jenomže EU nám v těchto věcech nepomůže ani neporadí. Je fajn, že se dušují, že domácnosti a infrastrukturu neodpojí od plynu … ale už nám neříkají, kolik ten plyn bude stát! Nebo nám to zase vykompenzují nějakým příplatkem k podpoře na bydlení? Na současné inflační hysterii vydělají firmy desítky miliard. Vláda dává lidem tři miliardy v příspěvku ne bydlení, a ještě jenom těm, kteří vydělávají do milionu, a ani pořádně neví, jestli hrubého nebo čistého. A co udělají těm, kteří prostě nebudou schopni zaplatit? Pošlou na ně exekutory a ti je vyženou pod mosty?

Co kdybychom raději zvážili naši účast na jednotném evropském energetickém trhu, kde platíme stejnou cenu jako Němci, kteří ale mají zcela jinou životní úroveň, a zcela jiné důchody a platy? Maďaři a Poláci v tomto ohledu přemýšlejí rychleji … hlavně přemýšlejí, na rozdíl od naší vlády, která pořád jenom zvažuje a šetří.

Kdyby tato vláda řešila problém zdražování tam, kde skutečně vzniká, tedy u firem, které zneužívají jisté hysterie a strachu a předražují, byl by dnešní cenový skok přechodným a zvládnutelným jevem. Kdyby se tato vláda dokázala vrátit k návrhu prezidenta Zemana a začala řešit daňové výjimky, mohla by obstarat dodatečné zdroje do rozpočtu. Kdyby dokázala víc investovat, zajistila by prosperitu a práci dalším daňovým poplatníkům. Kdyby reformovala zdravotnictví a celý systém sociálních dávek, ozdravila by prostředí v české ekonomice a společnosti. Jenomže to jsou kroky, ke kterým je třeba mít nápady, zkušenosti, odvahu a širokou podporu. Tato vláda však nic z toho nemá. Jenom spoustu řečí.

Margita Balaštíková

 

Autor: Margit Balaštíková | úterý 10.5.2022 11:55 | karma článku: 0 | přečteno: 7x
  • Další články autora

Margit Balaštíková

Ústavní zamyšlení

14.3.2024 v 11:28 | Karma: 30,18

Margit Balaštíková

Potravinová suverenita

14.3.2024 v 10:09 | Karma: 17,67

Margit Balaštíková

Eurošaškárna

13.3.2024 v 11:05 | Karma: 8,61