Důchodová reforma podle Fialy

Ve svém vlastním televizním vysílání z Kramářovy vily premiér Fiala sdělil, že důchodová reforma připravená není, a že všechny ty dílčí parametry, které se dostávají do médií jsou jen chiméry.

Ve svém vlastním televizním vysílání z Kramářovy vily premiér Fiala sdělil, že důchodová reforma připravená není, a že všechny ty dílčí parametry, které se dostávají do médií jsou jen chiméry. Oznámil ale důležitou věc: že nový penzijní systém má zachovat mezigenerační solidaritu. To je velmi vážné rozhodnutí, které posouvá reformu do zcela jiného světla. Vyplývá z něj, že důchody budou nastaveny tak, aby mladí vždy platili víc, než kolik pak sami dostanou. S rostoucím věkem dožití bude poměr mezi počtem plátců a počtem příjemců růst ve prospěch příjemců. To lze korigovat stanovením vyššího věku pro odchod do důchodu, ale ne zcela: u některých profesí je další zvyšování nepřijatelné. Fiala zároveň chce, aby to bylo rozpočtově odpovědné, tedy aby se na důchody vyplácelo jen to, co se na ně vybere. Má to zároveň mít "rozumný sociální rozměr", což je formulace jasně říkající, že pan Fiala neví vůbec nic. Rozumný sociální rozměr je buď nějaká nivelizace, nebo chudoba. To je jednoduchá trojčlenka, pane premiére: nechcete-li vyplácet víc, než kolik vyberete, musel by každý průměrný zaměstnaný člověk přispět do důchodového systému částkou větší, než je polovina průměrné penze - protože pracujících je zhruba dvakrát tolik, co penzistů, musejí vždy dva průměrní plátci uživit jednoho penzistu ... a ještě se musí uživit celý ten aparát, který důchody spravuje. Kde je ten rozumný sociální rozměr? Je to nějaká únosná hranice odvodů? Pak ty odvody vynásobte dvěma a vyjde vám průměrný důchod. Nebo je tou hranicí průměrný důchod? Vydělte ho dva a máte výši pojistného. O čem tu chce tato vláda dál přemýšlet, nechce-li zapojit i jiné daně, nechce-li promyslet zdanění důchodů, ani mezigenerační solidaritu. Je to vláda lunatiků, kteří byli dobře připraveni na převzetí moci, ale na skutečné vládnutí ne.
Pan Fiala ještě utrousil, že reformu měly už dávno udělat dřívější vlády. Nechť nám tedy pan premiér připomene, kdy měla která vláda v Parlamentě as v Senátu takovou většinou, jakou má on! Od vlády Václava Klause už tady žádná tak silná vláda nebyla, většina jich padla ještě před koncem mandátu. Vláda Miloše Zemana měla opoziční smlouvu, ale to je opravdu hodně dávno a druhou smluvní stranou byla ODS. Tam byla možná šance udělat nějaké zásadní kroky, ale potřeba rozhodně nebyla tak naléhavá, jako dnes. Tato pětikoalice měla čtyři roky čas si v opozici připravit reformy a využít své politické síly k jejich rozumnému vysvětlení a prosazení. Místo toho si vytvořili neomezené počty politických náměstků, nové ministerské posty, zdražili energie způsobem, který nemá v Evropě obdoby. Hlavně že se honosí tím, jak jsou demokratičtí a jak dobře předsedali Evropské unii. Po jejich drahém evropském tyátru dnes neštěkne ani pes. V řadě témat jsme jednoduše ze hry, firmy z EU nám tady předražují potraviny a my k tomu svoláváme kulaté stoly. Navíc teď hodláme ukrást důchodcům 20 miliard, protože vláda zapomněla včas řešit valorizaci důchodů. Poslanci, kteří pro toto budou zvedat ruce, nesou veškerou odpovědnost za to, co nastane.

Autor: Margit Balaštíková | pátek 24.2.2023 9:50 | karma článku: 0 | přečteno: 5x
  • Další články autora

Margit Balaštíková

Kauza Nerudová

31.5.2024 v 20:29 | Karma: 24,52

Margit Balaštíková

Ukrajina - jak to dopadne?

31.5.2024 v 18:31 | Karma: 15,95

Margit Balaštíková

Důchodová nedohoda

7.5.2024 v 14:08 | Karma: 16,38