Úvaha nejen nad vánočním počasím

Začíná astronomická zima a teplota na venkovním teploměru se blíží 10°C. Meteorologický scénář, který se v poslední době opakuje takřka každý rok.

Podle dlouhodobých statistik na Ostravsku nastávají bílé vánoce s 30% pravděpodobností. Já osobně si vzpomínám, že to bylo v roce 2002, kdy jsem u nás na Ostravsku mimo hory naposledy zažil sněhovou pokrývku na štědrý den. V následujících letech se několikrát stalo, že ještě pár dní před vánocemi bylo bílo a mrzlo, ale jakmile se přiblížil 24.prosinec,  přišlo jihozápadní proudění a sníh byl rázem pryč. Nejinak tomu bylo i letos. Ještě včera u nás ve Frýdlantě n.Ostr.  ležel na zemi sníh, dnes již po něm již není ani památky a při výhledu z okna na okolní horský masiv Ondřejníku sníh mizí z kopce takřka před očima.

Jak si tento jev vysvětlit? První vysvětlení je poněkud nevědecké. Zkrátka a dobře to dělá svatý Petr naschvál, možná proto, že jsme po celý rok zlobili a tak si "Ladovské vánoce" nezasloužíme.  Druhé vysvětlení mohou také někteří vnímat jako poněkud nevědecké, nicméně já se k němu přikláním. Tak jako u člověka, tak v chování celé přírody včetně pozemské atmosféry hrají určitou roli zvyky. V chaotickém systému jako je atmosféra se tak vytvářejí nejrůznější cykly- určité podoby počasí, které mají tendenci se opakovat ve stejný kalendářní čas. Zde snad někde je možné nalézt i příčiny již z minulosti známých lidových pranostik. 

V rámci roku jsem v posledních letech odpozoroval nejméně tři taková „zvykové údobí“. Prvním je přelom srpna a září. Takřka vždy přichází studená fronta ukončující dosavadní teplé až horké letní počasí. To, že po pár dnech se často ještě letní počasí vrátí, nic na tomto faktu nemění.  Letos k poměrně razantnímu ochlazení došlo v období 31.8. až 1.9. po kterém se opět dostavilo oteplení na letní hodnoty.

Druhým takovým odpozorovaným obdobím se pomalu stává čas dušiček. Za mých mladých let to byl velmi nevlídný, studený a sychravý čas. V posledních letech je však tendence ke změně. Často dochází k vpádu teplého vzduchu z jihu. Letos k tomu došlo během pondělí 29.10. Vpád teplého vzduchu byl tak razantní, že během 40 minut se v Ostravě někdy kolem 20 hodiny z teploty 7°C oteplilo na neuvěřitelných 21°C . Teplota u nás pak pod 10°C fakticky neklesla ani v noci až do půlky listopadu.

Třetím obdobím jsou již výše vánoce. Nejsou výjimkou roky, kdy teplota  přesáhne i 15°C.

Jsou mezi námi lidé, kteří tvrdí, že teorie globálního oteplování je podvod a argumentují manipulací s klimatickými daty některými vědci.  Já se k tomuto názoru nekloním.  Jako argument vždy zdůrazňuji to, že je třeba se dívat ven z okna.  Alpské ledovce rychle mizí a průměrná teplota i u nás roste. Ještě se mi nikdy nestalo, že bych si v nedaleké řece koupal od dubna do listopadu jako letos. To však neznamená, že třeba ten příští rok nemůže být extrémně chladný. Změna klimatu není lineární, je spojena s větší četnosti extrémů, které se mohou projevit častějšími vpády jak teplého vzduchu z jihu, tak i studeného ze Sibiře. Důležité nejsou krátkodobé změny, ale dlouhodobé tendence.

Navzdory tomu, že opět asi nebudou Ladovské, přeji všem hezké vánoce. 

Autor: Petr Bajnar | sobota 22.12.2018 12:25 | karma článku: 11,66 | přečteno: 340x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08