Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stanou se z nás kyborgové?

Je tomu již více než 100 let, co Karel Čapek ve svém dramatu RUR z roku 1920 předpověděl příchod doby, kdy člověk vládnoucí Zemi bude nahrazen strojem.

Karel Čapek nebyl fantastou. Byl největším jasnovidcem a vizionářem 20. století, který ve svých románech a dramatech popsal největší hrozby současné doby.

Žijeme v době, kdy se Čapkovy prognózy z dramatu, jež dalo světu slovo robot, pomalu naplňují. Úzce to souvisí se jménem hlavní postavy Čapkovy hry, vynálezcem Rosumem, který inteligentní roboty poprvé zkonstruoval. Jistě Čapek nedal toto jméno vynálezci robota náhodou.

Rozum je pojmenování racionálního myšlení. V životě je velmi důležitý a jeho absence vede k nekritičnosti a ve světě a v životě k nadvládě mnohdy nesmyslných náboženských dogmat, emocí  a citů. Běda však, když rozum nad city převládne, či je zcela potlačí, jak tomu dochází v dnešní době. I to vede ústí do velkých škod. Vede to k materialismu, ničení člověka a přírody a nakonec k zákonitému civilizačnímu pádu.  

Konec dvacátého a počátek jednadvacátého století je ve znamení technické revoluce, jež je triumfem lidského rozumu. Objevují se stále výkonnější elektronické počítače a umělé neuronové sítě. Ty jsou dnes schopny porazit nejlepší šachisty, nejlepší hráče ve vysoce intuitivní hře Go, skládat básně nerozeznatelné od básníka. A je otázka co ještě, již v blízké budoucnosti dokáží kvantové počítače, jejichž práce díky kvantovým jevům není omezena rychlosti světla a díky tomu dokáží provést tisíce paralelních operací prakticky v nulovém čase.

Často se dnes hovoří o tzv. čtvrté průmyslové revoluci, kterou je označena digitalizace. Velmi vlivný prezident světového ekonomického fóra a autor knihy Velký reset: svět po pandemii, Klaus Swab tuto etapu popisuje mimo jiné slovy.

Štvrtá priemyselná revolúcia povedie k spojeniu našej fyzickej, digitálnej a biologickej identity…Štvrtá priemyselná revolúcia sa nezastaví vo fyzickom prostredí okolo nás. Stane sa súčasťou nás samých…A skutočne, mnohí z nás cítia, ako sa naše smartfóny stali predĺžením nás samotných. Dnešné zariadenia od smarfónov, cez smarthodinky či zariadenia virtuálnej reality sa takmer isto stanú súčasťou našich tiel a mozgov.

V tomto roce se začínají zavádět covid pasy, jako nové elektronické vstupenky do „běžného života“ s údaji o prodělaném očkování proti Covidu 19, prodělání nemoci a o provedených testech. Již brzy by se mohl covid pas stát i něčím co budeme užívat nejen jako průkaz totožnosti a zdravotního stavu, ale také jako prostředek platebního styku. Od toho bude jen krůček k jeho využití jako náramku na ruce ( v Izraeli již nyní jsou lidé v karanténě monitorování elektronickými náramky na ruce), či v jeho zabudování do těla v podobě mikročipu.

Pokud se tak stane, plně se naplní proroctví knihy Apokalypsy, Zjevení svatého Jana, kapitola 13, verš 16 až 18. Biblický text v dané kapitole hovoří o symbolické postavě Šelmy, která bude vládnout světu, a budou se jí klanět všichni ti, jejichž  jména nebudou zapsána v knize života.

A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch,aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo 666.

Kdo je onou biblickou šelmou a kdo jsou ti, kteří se jí klanějí? Myslím, že   to jsou ti lidé, kteří potlačili intuici a cit a slepě se spoléhají na pouhý rozum a racionalitu. Odmítli spiritualitu, necítí vzájemnost a věří, že stále dokonalejší technologie dovede svět k prosperitě, většímu bezpečí a štěstí a přitom ve své zaslepenosti nevidí, že ve skutečnosti vede člověka a svět jen k technokratické diktatuře, ke zmaru a zkáze.

Představa, že člověk a příroda byly vytvořeny nedokonale a my to našimi inženýrskými zásahy napravíme je zcestná. Je důsledkem pýchy a hlouposti člověka, který o zákonech přírody a jejím fungování založeném na nespočtu velice jemných provázaností a vztahů takřka nic neví a přitom si troufá  hrát na samotného Boha.  

Věřím, že budoucí vývoj k těm nejtěžším koncům nepovede. Že člověk bude ve svých iluzorních snahách brzy zastaven a pochopí, že cesta vývoje k lepší společnosti v oblasti řízení společnosti, vědy a techniky vede jiným  směrem.

Zdroj: https://www.badatel.net/klaus-schwab-velky-reset-spoji-nasu-fyzicku-digitalnu-a-biologicku-identitu/

Autor: Petr Bajnar | neděle 9.5.2021 9:03 | karma článku: 15,42 | přečteno: 304x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 16x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 21x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

Sledujeme online Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Zpožděné lety odletěly z Prahy, trable s odbavením u některých aerolinek trvají

19. července 2024  10:38,  aktualizováno  20:30

Sledujeme online Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu...

U Sušice spadl paraglidista, vrtulník ho přepravil do nemocnice v Plzni

19. července 2024  20:17

V pátek krátce po 16. hodině spadl u Sušice paraglidista. Na místo vyrazily všechny složky...

Šéf pražské policie čelí tlaku za výroky o zásahu na fakultě. Má být odvolán

19. července 2024

Premium Petr Matějček patřil mezi nejviditelnější tváře policejního zásahu při prosincové střelbě na...

První dny Turka v europarlamentu: mlžil o hymně, sdílel auta a sčítal hlasy

19. července 2024

„Už to všichni pochopili, že do Brusele přišla změna,“ říká postava Dolpha Lundgrena s tváří Filipa...

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.