Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Stále tajemný Mars

Je to již několik tisíciletí, kdy lidé pojmenovali jeden z nejjasnějších objektů na obloze, po řeckém bohu války Mars.

Rudá planeta, jak je Mars často nazýván, poprvé přitáhla zájem vědců i spisovatelů koncem 19. století.  Pokrok v astronomické technice tehdy umožnil objevit na povrchu planety bližší detaily.  Ty byly interpretovány jako vodní kanály budované inteligentními obyvateli planety, o jejichž povaze a životě se tehdy vedly vzrušené diskuze.

Konec těmto debatám přinesly snímky z první kosmické výpravy k Marsu. Americká sonda Mariner 4 v roce 1964 odhalila pouze pustý kamenný povrch daleko více podobný povrchu Měsíce než Země. Mars se najednou jevil jako „nezajímavé“ kosmické těleso. Jak se ale brzy ukázalo, tento dojem byl naprosto mylný.

 

Tvář na Marsu

Tvář na Marsu (pixabay)

25. července 1976 pořídila sonda Viking 1 snímek marsovské oblasti Cydonie. Na snímku se objevil útvar, který nikdo na Marsu nečekal: lidská tvář s patrnými egyptskými rysy. Mars se tím stal objektem „záhadologického“ zájmu. Začaly se množit teorie o původu tváře a přirozeně spory mezi zastánci přirozeného a umělého původu útvaru.

Moderní výzkum „tváře na Marsu“ dalšími americkými sondami od roku 1998 dal za pravdu spíše zastáncům přirozeného vysvětlení. Na podrobnějších nových snímcích oblasti se útvar jeví jen jako několik skal a tak se zdá, že bublina spadla [1]. Ne všichni však s tímto závěrem souhlasí.

 První námitka vychází z faktu, že mnohé fotografie, které zveřejnila NASA, byly prostě počítačově upraveny. Samotná NASA dokonce úpravu fotografií i sama později přiznala, o věc se však již veřejnost a média přestala zajímat [2].

Druhá námitka vychází z faktu, že řada sond na Mars nedorazila za podezřelých okolností[3]. Například jedna ze sovětských sond pořídila těsně před ztrátou spojení fotografii, na níž se nacházel tajemný objekt, který se očividně blížil k sondě. Objevily se tak spekulace o přítomnosti základen humanoidních bytostí na Marsu, které reagují na lidskou snahu Mars prozkoumat a mají technické prostředky i na to, aby měnily tvářnost planety, tedy vytvářet, či naopak zahlazovat stopy po umělých stavbách na planetě.

Někdy se zdá, jakoby si současní obyvatelé Marsu z nás dělali tak trochu legraci. Vozítko Opportunity zažilo během průzkumu Marsu několik události, které je možné nazvat úklid. Někdo, nebo něco odvál prach ze solárních panelů, které jsou nezbytné k fungování vozítka. K těmto událostem docházelo vždy v noci, kdy byly baterie vypnuty [4].

 

Další záhady na povrchu Marsu

Mars z Hubbleova dalekohledu [https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mars_HST_Mollweide_map_1999.png, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/da/Mars_HST_Mollweide_map_1999.png, NASA. [Public domain]]

Tvář na Marsu není zdaleka jediný tajemný objekt na Marsu. Kosmické sondy pořídili celou řadu snímků, na kterých jsou nejrůznější kontroverzní útvary a objekty [5].

Tvář na Marsu je jen jedním z objektů, které se nachází v oblasti Cydonie. Na fotografiích byly objeveny i zbytky pyramid, jejíž rozmístění v prostoru není náhodné, ale zapadají do určitého řádu, který popisuje posvátná geometrie, kterou v minulosti ve svých projektech využívali i pozemští architekti. Pyramid na Marsu je řad a většinou mají tvar trojbokého jehlanu. Některé z nich dosahují výšky až jeden kilometr a jsou tedy podstatně vyšší než pyramidy známé ze Země.

Jasné stopy umělých staveb a pravidelných geometrických útvarů zanesených prachem a pískem se nacházejí i v jiných místech planety. Ty však zdaleka nejsou těmi nejkontroverznějšími objekty na marsovských fotografiích.

Těmi jsou snímky zvířecích či lidských kostí, nebo útvarů velmi připomínajících živé objekty podobné ještěrkám, nebo vysoko rostoucím stromům.

Objekty na některých fotografiích jeví až příliš autenticky, abychom vše sváděli na hru matky přírody. A tak se opět objevují úvahy, že mnohé fotografie z povrchu jsou opět podvrhy z fotoshopu, nebo na Marsu skutečně existují živé formy, které se dokázaly přizpůsobit tamním podmínkám. 

 

Život a Mars

bakterie v meteoritu z Marsu ( wikipedie, public domain)

Počínaje sondami Viking byly prováděny experimenty, které měly vyloučit, či potvrdit přítomnost mikroskopického života na Marsu. Výsledky experimentů dosud nepřinesly jednoznačný závěr.

Zatím v roce 1996 byl v Antarktidě objeven meteorit, ve kterém byly údajně nalezeny stopy jednoduchých zkamenělých bakterií.

Ve vědeckých kruzích panuje více méně shoda, že Mars vypadal v minulosti jinak, než dnes. Tekla zde říční voda, po které ještě dnes zůstaly na povrchu stopy a klima tak byla pro život mnohem příznivější než dnes.

Osobně se domnívám, že i na povrchu této planety se rozvinul život a humanoidní civilizace, jejíž umělé pozůstatky jsou zde stále přítomné. Na jejím konci došlo patrně k velké kataklyzmatické katastrofě, po které se stal život na jejím povrchu v podobě, kterou známe ze Země nemožným.

Přesto ani tak se Mars nestal mrtvou planetou. Život i ten inteligentní se přinejmenším alespoň zčásti mohl zachovat v podzemí. Zároveň se Mars mohl stát základnou různých mimozemských civilizací, podobně jako náš Měsíc, na kterém rovněž byla pozorována vysoká mimozemská aktivita. A konečně není vyloučeno, že Mars se stal i místem návštěvy dávných pozemšťanů. Toto tvrzení se může zdát úsměvné, nicméně například staroindický spis Vimanikašastra popisuje, že ve starověku létali ve Vimanech lidé nejen mezi kontinenty ale dokonce i do vesmíru. Některé stavby, včetně pověstné lidské tváře tak mohou být i díly pozemšťanů.

Již řadu desetiletí se diskutuje o pilotovaných letech na Mars. Velká technická a finanční náročnost projektu vede k tomu, že jeho realizace je stále odsunována do budoucnosti. Myslím si, že budoucí astronauté mohou na Marsu čelit ještě jednomu riziku, místo všech dosud známých. Každá planeta totiž má vedle známých fyzikálních podmínek také určitý duchovní vliv. Když navštívili astronauté Měsíc, výrazně se obrátili k víře a duchovnu. Měsíc má totiž již i v mytologii popisován výrazný kladný duchovní vliv.

Je otázkou, jak to bude u Marsu spojeného v mytologii s bohem války. Může se stát, že případní astronauté mohou při návštěvě planety čelit těžkým duševním stavům, nebo mohou u nich vypuknout obtížně diagnostikovatelné horečnaté onemocnění, díky kterým bude pobyt na této planetě pro lidi jen velmi obtížným, ne-li nemožným.

řečiště na Marsu (wikipedie, public domain)

Zdroje:

[1]https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=699786

[2]http://paramag.eu/tvar-na-marsu-pravda-nebo-vymysl/

[3]https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=562104

[4]https://www.suenee.cz/kdo-uklizi-na-marsu/

[5]https://www.youtube.com/watch?v=8pguAGsPYG4&t=1746s

 

Autor: Petr Bajnar | středa 25.9.2019 17:56 | karma článku: 14,79 | přečteno: 539x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Zmapoval Kadyrovovy zločiny a milenky. Jsem nepřítel číslo jedna, říká

25. července 2024

Premium Více než devět milionů lidí už vidělo dokumentární film, který líčí krvavou vládu čečenského vůdce...

Nůžky amerického realitního trhu se rozevírají. Luxus táhne, ostatní na domy nemají

25. července 2024

Sen o vlastním bydlení v očích běžných Američanů bledne. Hotovost na něj nemají a hypotéky si za...

Pořad 168 hodin na ČT končí. Přispěly k tomu i spory Fridrichové s Wollnerem

25. července 2024  12:26,  aktualizováno  19:59

Pořad 168 hodin na České televizi od podzimu skončí. Dohodl se na tom generální ředitel ČT Jan...

Zabila pořad 168 hodin šikana a bossing? Bylo toho víc, říká ředitel ČT

25. července 2024,  aktualizováno  19:59

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.