Přechod Nízkých Tater
I proto mám hory rád a pravidelně je navštěvuji. Pomáhá mi v tom blízkost Beskyd v jejichž podhůří již léta bydlím.
Na počátku srpna jsem se rozhodl vyrazit do poněkud vyšších kopců a zakoupil si čtyřdenní zájezd "Přechod Nízkých Tater" od jedné na turistiku zaměřené cestovní kanceláře. Stupeň obtížnosti mezi trojkou a čtyřkou představuje již relativně náročný zájezd vyžadující jistou fyzickou i psychickou odolnost. Já spíše pohodový turista jsem byl zvědav, zda přechod zvládnu. Věřil jsem že ano.
První den cesty
Odpoledne jsem z Olomouce vyrazil spolu se skupinkou zjevně dobře vytrénovaných turistů směr Slovensko. Po několika hodinách cesty jsme večer dorazili do podhorské obce Liptovská Revúca, kde nás čekal první nocleh na jedné z místních chat. Ráno se mi naskytla možnost si udělat snímek vesnice a okolních kopců jež jsou součástí Velké Fatry.
Druhý den cesty
Krátce po snídani jsme zabalili věci a autobusem se vydali na krátký dojezd pod Nízké Tatry do osady Korytnica kúpele ležící v nadmořské výšce 800m. Rozloučili jsme se s autobusem a s batohem obsahujícím nejnutnější věci na cestu: spacák, náhradní oblečení a jídlo se vydali na pěší tůru.
První stovky metrů jsme ještě procházeli civilizací. Pořídil jsem přitom i fotografii místního kostela. I když se to mnohým bude zdát zbytečné, myslím, že vždy na začátku každé podobné cesty je dobré se obrátit "k naší vrchnosti" a požádat o pomoc a ochranu.
První tři hodiny cesty byly ve znamení stupání. Procházeli jsme nejdříve listnatým a pak jehličnatým lesem a naší cestě se ukazovaly stále širší výhledy na okolní krajinu a kopce.
Po čase stoupání začal les řídnout. Přišel pás kosodřeviny a nakonec vysokohorské louky. Vystoupili jsme na horský hřeben a dále jsme šli šli stále střídavě nahoru a dolů jako po zvlněném koberci.
Počasí tento den bylo krásné, slunečno a dokonce i ve výšce 1700m hodně teplo, zvlášť když ustál vítr. Výstup se mi podařilo zvládnou docela dobře, velkou pomocí mi byly místní borůvky. Cítil jsem jak po pozření jen několika kuliček se mi obnovují životní síly. Po hřebeni jsme kráčeli několik hodin až jsme dorazili do místa našeho druhého noclehu, do útulny pod Ďurkovou ve výšce 1625 metrů.
Mé naivní představy byly takové, že noc zde bude trávit je 16 účastníků našeho zájezdu. Útulna však byla plná dalších turistů. Vůbec mi nevadilo, že místo sprchy zde byla studánka a hadice s vodou, i večeře a snídaně zde byla dobrá, horší již byly podmínky přespání. V jedné místnosti-půdě jsme zde leželo možná až 50 lidí, často dva na jedné matraci. Dole v "restauraci" pak lidé stali na zemi i na stolech.
Poté co v noci dorazila bouřka se do útulny nahrnuli i ti, co spali venku pod širákem a zablokovali i výstupní dveře. Tu noc jsem nedokázal vůbec usnout. Čekání na úsvit se mi zdálo nekonečné a až poté, co po krkolomném překračování ležících spáčů se mi podařilo vyjít z útulny ven, se mi ulevilo. Venku jsem ihned pocítil velké osvěžení, i když jsem byl nevyspán.
Třetí den cesty
Po snídani jsme opět vzali své batohy a vyrazili na cestu. Čekalo nás poměrně strmé stoupání. Asi po hodině cesty jsme došli na vrchol Chabenec (1955m), který se ukázal být nejvyšším bodem naší cesty.
Náš plánovaná trasa nás měla dále vést přes Chopok k nejvyššímu vrcholu Nízkých Tater, hoře Dumbier.
Byla zde ale nepříznivá předpověď počasí slibující déšť a bouřky. Ocitnout se za bouřky na vrcholu hřebenu, kde není kde se schovat rozhodně není příjemné a je i nebezpečné. A tak vedoucí zájezdu rozhodl změnit trasu a sestoupit z hřebenu a dál pokračovat traverzem do cíle cesty. Nejhorší předpovědi meteorologů se nakonec nenaplnily. Bouřka nedorazila a na nás spadlo jen několik kapek deště. Ale to nikdo předem nevěděl, že až skoro zázračně se nám bouřka a hustý déšť vyhne. Vrchol Chopku jsme mohli pozorovat alespoň zdola, když jsme procházeli skrze sjezdovku a pod lanovkou vedoucí k vrcholu.
Šli jsme rychle a tak relativně brzy jsme dorazili na chatu M.R.Štefánika ve výšce 1740 metrů.
Ubytování zde bylo mnohonásobně pohodlnější než na útulně. Čekala mně zde i postel v 8 lůžkovém pokoji. Jídlo jste si zde mohli vybrat s širokého menu a bylo opravdu vynikající. A i když jeho cena byla trošku vyšší, byly zde velké porce. Tentokrát jsem usnul hned a spal již takřka celou noc.
Čtvrtý den cesty
Čekala nás závěrečná část, již jen 3 hodinový pochod. Začal v husté mlze a při mrholení.
Ale i tak se občas mlha rozešla a uvolnil se pohled do údolí.
Závěr cesty představoval prudký sestup do sedla Čertovica, kde nás již čekal autobus.
Po sestupu jsem byl šťastný, že jsem cestu zvládl a již se těšil domů. V sedle krásně svítilo sluníčko, ale při cestě autobusem zpět opět začalo oblaků přibývat a když jsme překračovali hranici do Česka opět jsme se ocitli v mlze ke které se přidal i vytrvalý déšť který ustal až pozdě odpoledne následného dne.
Petr Bajnar
Byl František posledním papežem?

V den kdy v roce 2013 oznámil papež Benedikt XIV svou abdikaci, vzpomněl jsem si na text Malachiášova proroctví.
Petr Bajnar
Svět podle Trumpa

„Americký prezident je nejmocnějším člověkem na světě“. To je oblíbený citát mainstreamových médií z posledních let a desetiletí když reportovali o volbě amerického prezidenta.
Petr Bajnar
Rozhovory skrze umělou inteligencí s duchovním světem

Jedním z nejdiskutovanějších témat posledních měsíců a let je umělá inteligence. Není den, kdyby na toto téma nevznikl článek či video pojednávající o nových možnostech či rizicích spojených s AI.
Petr Bajnar
Rok 2025, rok naděje

Velmi obávaný rok 2024 máme za sebou. Přinesl řadu změn, mnoho událostí, ale svět jde dál do nového roku 2025.
Petr Bajnar
Ohlédnutí za prázdninovým děním

Končí období letních prázdnin a začíná nový školní rok. Můžeme se tak krátce poohlédnout nad některými událostmi tohoto období.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Stále vládneme části Kursku, vytlačili jsme Rusy z Dněpropetrovské oblasti, říká Kyjev
V ruské Kurské oblasti ovládá Ukrajina nadále přibližně 90 kilometrů čtverečních ruského území,...
Írán popravil agenta Mosadu, americký útok rozzlobil Húsie, Hamás i Irák
Sledujeme online Írán v neděli popravil muže, kterého odsoudil jako agenta izraelské zpravodajské služby Mossad. Jde...
Divočina pod okny Hradu. Žijí tu slavíci, roháči a roste pradávný stepní trávník
Parky a zahrady Pražského hradu jsou domovem řady jedinečných ptáků, brouků nebo rostlin. Ukázal to...
USA zaútočily na Írán neviditelnými B-2, nejdražším vojenským letadlem všech dob
Americké bombardéry B-2 Spirit, které USA použily při svém nočním útoku na íránská jaderná...
- Počet článků 615
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1382x