Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O lidské (ne)inteligenci

Slovo inteligence vnímá většina lidí jako synonymum slova chytrost. Ve skutečnosti mezi pojmy chytrý a inteligentní člověk není rovnítko.

Chytrost je schopnost čistě rozumová. V praxi se obvykle měří IQ testem a v populaci je její hodnota rozdělená více méně přesně podle Gaussovy křivky. Většina lidí má IQ kolem 100 a jen malá část populace vykazuje hodnoty nižší než 80: různé stupně mentální retardace, či nad 120: vyšší až vysoká rozumová inteligence.

Ale jak je to s inteligencí muže, který údajně nedávno v Menze udělal několik IQ testů s plným počtem bodů čistě instinktivně a přitom vůbec nerozuměl některým otázkám, které v testu byly?

Pokud se to stalo, pak se jedná o jeden z případů využití intuitivního myšlení k řešení úloh. Intuice je nástrojem, který využívají více méně všichni živí tvorové v přírodě, jen rozumově založený člověk jí potlačil. Když v roce 2004 se blížilo na pobřeží jihovýchodní Asie tsunami, všechna velká zvířata utekla do vnitrozemí. Co udělal člověk? Vydal se ještě prozkoumat dno moře poté, co voda ustoupila před tím, než plnou silou udeřila vlna. Kde byla v té chvíli ta lidská dokonalost a inteligence, na kterou jsme my lidé tak pyšní?

Schopnost intuice tak můžeme vedle schopností rozumových zařadit jako druhou část inteligence bytosti. I když je podceňována, ve skutečnosti bez ní není možné uskutečnit žádný skutečně průlomový vědecký objev. Rozum dokáže popsat pouze povrch věcí a jevů. K proniknutí do jejich podstaty je nutný citový intuitivní vhled. A to i tehdy, pokud se budeme věnovat zkoumání hmoty a přírodních sil.

Uvedu příklady dvou intuitivních badatelů. Prvním je stále nedoceněný vědec a otec moderní elektrotechniky Nikola Tesla. Na své objevy a vynálezy nepřišel metodou pokus-omyl. Řešení uviděl v podobě intuitivního vhledu, vynález si odzkoušel ve své mysli a teprve pak se dal do jeho realizace. V jeho písemných zápisech, náčrtcích a složitých výpočtech, jež byly zveřejněny, nejsou patrné žádné chyby a škrty.

Druhým příkladem je možná největší matematik 20. století, Ind Srivanas Ramanujan, jehož matematické objevy se dnes využívají k popisu černých děr. Ramanujan tvrdil, že za své matematické schopnosti vděčí hinduistické bohyni Namagiri. Pravidelně se mu zjevovala ve snu a předkládala různé matematické problémy spolu s jejich řešením.

Třetí složkou lidské inteligence je schopnost logického myšlení. Existuje určitý přímý vztah mezi velikostí IQ a logikou uvažování. Ale jen do jisté míry. Dovednosti ve vyplňování správných čtverečků, kroužků a obdelníčků, spojování slov s podobným významem či dovednosti v operacích s čísly v žádném případě neznamenají, že dotyčný bude schopen logicky a jasně myslet při řešení celé řady problémů, které mu přinese život a nebude podléhat různým podobám mediální manipulace a stádovitému (ne)myšlení.

Při pozorování chování a myšlení vzdělaných a rozumově velmi vyspělých lidí je možné pozoroval zajímavý jev. Když se dotyční setkají s něčím, co přesahuje jejich životní obzory, jakoby začal kolabovat jejich jinak pronikavý intelekt. Příkladem je setkání úzce zaměřeného vědce s jevy, které svým charakterem narušující stávající vědecké paradigma. Běžnou reakcí je popření existence tohoto jevu, nebo různé podoby naprosto nelogických a absurdních vysvětlení podávaných s jediným cílem: nenarušit platnost stávajícího paradigmatu. A tak si občas můžeme přečíst teorie o tom, že obrazce v obilí vytvářejí pařící se ježci, či vtipálci s prkýnky, přesto, že pokusy vtipálků před kamerou vytvořit dokonalé kopie se všemi anomáliemi pravých obrazců skončily fiaskem, jen proto, abychom nemuseli připustit možnost, že se jedná o vzkazy mimozemšťanů. Nebo že složité životní formy tu navzdory nepatrné pravděpodobnosti rovnající se pravděpodobnosti toho, že vyhozené střepy do vzduchu se spojí ve sklenici, se na Zemi vyvinuly náhodou, jen proto, abychom nemuseli připustit, že existuje něco jako vyšší inteligence, která je na počátku všeho. Nebo v rozporu s mnoha pozorovanými fakty vysvětlujeme mimotělní zážitky lidí ve stavu klinické smrti, jako důsledek chemických reakcí v odumírajícím mozku, jen abychom nemuseli připustit existenci nesmrtelné duše. Nebo že veškeré úspěchy biotroniky při léčbě rakoviny označíme za důsledek placeba a spontánního vyléčení, ač přední český onkolog se vyjádřil, že za svou mnohaletou praxi se s případem spontánního vymizení nádoru ještě nesetkal, jen proto, abychom nebyli nuceni připustit existenci hmotnými přístroji neměřitelné životní energie.

Člověk s nízkým IQ si svůj hendikep většinou uvědomí. Zde ne, právě naopak. Sám své myšlení bude často považovat za normu toho, jak správně logicky a kriticky myslet. V této představě ho bude utvrzovat mnohdy i jeho okolí. Lidé ještě stále ve své většině podléhají lesku slovutných autorit, akademických titulů a hodností a tak většinou neprohlédnou slabost a nelogičnost argumentů zaobalených do složitých odborných termínů, kterým rozumí jen nemnozí. Důsledkem je trvalá aktuálnost toho, co již před 2500 lety prohlásil moudrý řecký filozof Platón: "Podivné časy to jsou, ve kterých žijeme, kdy staří i mladí jsou učeni ve škole nepravdy. A ten jediný člověk, který si troufne říct pravdu, je najednou nazýván bláznem a hlupákem."

Poslední čtvrtou složkou inteligenci je inteligence sociální. Příkladem její nízké hodnoty je politik či podnikatel, který uvažuje o lidech a zaměstnancích jen čistě v ekonomických kategoriích má dáti-dal. Nebude vidět životní příběh lidí, jejich pocity, touhy, zoufalství a strachy. Uvidí v lidech jen ekonomickou jednotku, pod kterou vidí jen ztrátu či zisk. Zkrátka mu bude chybět schopnost soucitu a empatie. Do stejné kategorie bude patřit člověk, kterému je lhostejné utrpení zvířat. Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne živou bytost. 

Existují tedy čtyři složky inteligence. Je žádoucí, aby v rámci výuky na školách byly rozvíjeny všechny. Tak tomu ale dnes není. Důraz je kladen jen na rozum a na omezenou část logického uvažování např. v rámci matematické logiky. Intuice a sociální inteligence se takřka nerozvíjí. Pokud se diskutuje o školské reformě, tak zpravidla ve smyslu ještě většího důrazu na rozvíjení rozumových a technických dovedností žáků. Je to logické. Nadnárodní korporace, které mají pod pantoflem i státní moc, mají zájem, aby škola vychovávala lidi rozumově bystré, výkonné a v moderních technologiích zdatné. Zároveň ale lidi konformní, snadno manipulovatelné a rozhodně ne příliš empatické a sociálně citlivé.

To má ale pro společnost a také životní prostředí velmi neblahé důsledky. Není pro celospolečenské blaho nic horšího než chytrák bez empatie a citu. Společnost vedená tímto druhem lidí nutně dříve či později dojde ke zkáze. Jak to ostatně již před desítkami let nádherně popsal Karel Čapek, kdy jistě ne náhodou tvůrci robota dal ve hře RUR jméno Rosum.

Člověk je tvor, který se na Zemi vyvinul někdy před milionem let z opice. Myslí si o sobě, že nad něj není, i když je v evolučním vývoji života jen prvním tvorem po zvířeti. Lze předpokládat, že v budoucnu se na Zemi objeví vyšší biologické druhy než člověk s inteligencí, která bude mnohonásobně převyšovat tu naší. Existuje domněnka, že právě nyní nastává počátek formování vyššího lidského druhu. Některé tzv. indigové děti i v raném věku vykazují překvapivě vysokou všestrannou inteligenci, kterou převyšují své rodiče i učitele. Zde je pro nás velká naděje. Tyto dědi se nedají zmanipulovat jednostranně zaměřeným vzdělávacím systémem a za několik desetiletí postupně převezmou vládu v naší zemi.

Na závěr by autor článku rád dodal několik slov. Článek může budit dojem, že se již považuje za zástupce nějakého vyššího druhu a přišel kázat lidem o tom, jak jsou hloupí. Autor má ve skutečnosti průměrné IQ. V testu mu vyšlo okolo 105. Ani v jiných složkách inteligence nějak zvlášť nevyniká. Mnohokrát si uvědomil a stále si při řadě situací uvědomuje jak „nemyslí“. Občas se za to stydí, ale zároveň to chápe jako přirozené lidské omezení druhu Homo. Svůj článek nechápe jako jedinou možnou pravdu, ale jako osobní názor a příspěvek do diskuze o tom co je lidská inteligence a co vše může zahrnovat.

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | středa 13.2.2019 16:52 | karma článku: 22,43 | přečteno: 709x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Za ovlivňování dotací žádá obžaloba pro exministra Březinu šest let vězení

22. července 2024  11:13,  aktualizováno  12:45

V kauze rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu žádá státní zástupce pro exministra...

Učitelé budou na svém, pro kuchařky chceme deset procent navíc, říká Dobšík

22. července 2024  12:39

Stále v nejistotě zůstávají podle šéfa školských odborů kuchařky, školníci či uklízečky na českých...

A kdo je moc starý teď, co? Lidé se posmívají Trumpovi, žně mají i kreslíři

22. července 2024  12:37

Poté, co jednaosmdesátiletý americký prezident Joe Biden vzdal boj o své znovuzvolení, dosáhl jeho...

Stát draží iPhony, lidé kupují i dvakrát dráž než v obchodě. Úřad nechápe

22. července 2024  12:24

Finanční úřad pro hlavní město Prahu od začátku července draží zabavenou elektroniku značky Apple....

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.