Kniha návštěv aneb nejen o dnešních studentech

Ještě nedávno jsem byl učitelem na jedné střední odborné škole. Abych studentům pomohl ve výuce, před necelými dvěma lety jsem vytvořil internetové stránky s cílem umístit na ně výukové materiály z předmětů, které jsem učil. Jak šel čas stránky jsem začal rozšiřovat, doplnil je různými zajímavostmi a také blogem.

Veselí studentiz internetu

Již od počátku se stala součásti mých stránek Kniha návštěv. Místo, kde může každý naprosto anonymně vkládat své příspěvky. Původní má idea byla, zrušit knihu návštěv ihned, když se zde objeví první vulgární příspěvky. Vzhledem k anonymitě diskuze museli zákonitě přijít.

Zpočátku jsem byl, ale mile překvapen. Téměř půl roku se objevovaly jen příspěvky slušné, zpravidla podporující a chválící  tyto stránky. Až poté nastala změna. Stránek si všimli i ti, co o výuku a školu nejeví příliš zájem a uvědomili si, že zde mohou beztrestně začít cokoliv psát. Začaly se množit příspěvky ironické, snahy mně zesměšnit či urazit.

To mně vedlo k rozhodnutí tuto diskuzi ukončit. Když jsem toto mé rozhodnutí  oznámil studentům jedné své třídy, řekli mi, že dělám chybu. Že příspěvky snažící se mně shodit píši pisatelé s jediným cílem. Donutit mně, abych tuto diskuzi zrušil. Velice jím vadila svoboda, která zde vládla a to, že zde původně objevilo řada pozitivních příspěvku od jejich spolužáků. Musel jsem jím dát za pravdu, zvláště tehdy, když se zde objevily příspěvky vyhrožující hackerovskou likvidací mých stránek, poté co jiné způsoby selhaly.

Knihu návštěv jsem nechal jet dál. Pouze jsem začal více mazat nevhodné příspěvky. Usoudil jsem, že přes všechna negativa, představuje pokračování svobodné diskuze několik výhod. První je možnost pro ty slušné, kteří se na řadu věcí neodváží ve škole zeptat. Druhou výhodu jsem viděl v tom, mít od studentů necenzurovanou zpětnou vazbu a znát jejich názory. Třetí výhodu jsem viděl v tom, že kniha návštěv se stala jakousi laboratoří a obrazem myšlení naší mladé generace.

Kniha návštěv by mohla být skvělým místem pro studenty psychologie. Občas i já jsem si zde zahrál na psychologa. Seznámím vás s jedním konkrétním případem z loňského roku, který mi udělal radost. Začalo to jedním velmi nevhodným příspěvkem, který jsem původně chtěl smazat. Intuice mi, ale řekla, že to nemám dělat. Že lepší je pokusit se dopátrat toho, proč se dotyčný takhle chová a snažit se mu vysvětlit, že nejsem jeho nepřítel, ale někdo, kdo by mu chtěl pomoci.

Datum: 11.06.2011

Vložil: Imbecile

Titulek: Imbecile !!!!

Imbecil první třídy jste Bajnare všechny příspěvky pouze mažete... Jděte do háje s tímto ... Z bohem!!!

Datum: 11.06.2011

Vložil: Petr Bajnar

Titulek: Re: Imbecile !!!!

Pane Imbecile ( tak jste se pojmenoval Vy). Tento Váš příspěvek nesmažu a dokonce k němu napíši i dvě poznámky.
1) Za prvé nepíše se Z bohem, ale S bohem. To by tak nevadilo. Já taky dělám pravopisné chyby.
2) Odpovím i proč Vaše příspěvky mažu. Chci, aby diskuze byla reprezentativní. Vy podle podobného vyznění už jste se na těchto stránkách mnohokrát vyjádřil. Kdybych všechny Vaše příspěvky nechal, diskuze by působila na čtenáře mimo naší školu dojmem, že na OA v Havířově chodí jen sami primitivové. Ostatně to jsem slyšel od jednoho svého kamaráda který náhodně tuto diskuzi navštívil v době kdy jsem do diskuze ještě téměř nezasahoval. 
Já si, ale myslím, že většina studentů je slušná a způsoby Vašeho vyjadřování jsou jím odporná. Proto budu Vaše další podobná vyjádření opět mazat a nechávat jen ty příspěvky, které alespoň trošku splňují ducha těchto stránek.

Datum: 11.06.2011

Vložil: Pravda

Titulek: Re: Re: Imbecile !!!!

Na tu školu chodí asi 70% imbecilu... Zbytek se pouze Imbecilum zaučuje.Takže tady neučte hada chcat, až ho to naučíte... Pak mi to můžete natočit... A já jsem zde do diskuze napsal jenom jeden příspěvek a byl s Pátku... Takže se uklidněte... A budete-li mě srát... Zavolám kamarádovi, který mile rád, si s Vašimi stránkami rád pohraje.

Datum: 12.06.2011

Vložil: Petr Bajnar

Titulek: Re: Re: Re: Imbecile !!!!

I když Váš příspěvek, pokud by se prozradila Vaše identita jistě měl za následek vyloučení ze školy a mohl bych Vás i zažalovat za výhružky nepovažuji Vás za svého nepřítele, nezlobím se na Vás a odpovím Vám.
Imbecil nejsem ani já ani Vy ani žádný ze studentů naší školy. Imbecilita není nadávka ,ale duševní porucha neslučitelná ze studiem na SŠ. To co nazýváte imbecilitou 70% studentů se jmenuje puberta a její projevy jsou skutečně pozorovatelné na větší částí studentstva.
O tom jsem ,ale psát nechtěl. Dlouho jsem dnes o Vás přemýšlel. Myslím, že Vy nejste člověk ani zlý ani hloupý. Jste jen nešťastný. Něco se Vám v životě nedaří. Možná nemáte úplně nejlepší vztahy s rodiči- třeba nesplňujete jejich nároky, spolužáky- třeba si Vás necení jakoby jste chtěl, nemáte štěstí s holkami atd. Máte pocit nejistoty, pocit méněcenosti a z toho děláte ty věci, zlobíte se na mně, na celý svět na který svádíte svůj neúspěch. Já bych Vám, ale chtěl pomoci, protože si myslím, že tu potřebujete daleko více než trest.
Dám Vám jednu radu. Dnes vládne taková filozofie, že jen ten který má silné lokty a všechny přepere je IN. To je třeba hlavní důvod toho, že někdo v USA vystřílí školu . Prostě nezvládne to, že neuspěl v souboji. Vykašlete se na toto soupeření. Buďte sám sebou a bude Vám líp. Silnější nebudete když dáte jiným silnější ránu. Silný budete tehdy, když budete říkat co si myslíte, neopičit se po falešných vzorech i když se Vám ostatní třeba budou i smát. 
Pokud by jste chtěl si o těchto věcech popovídat osobně, můžete se za mnou stavit. V tomto případě bych samozdřejmně zachoval Vaší anonymitu a na to co jste napsal ve svých příspěvcích bych zapomenul. Kdyby jste to dokázal udělat, dokonce bych si Vás i vážil.

Petr Bajnar

Datum: 12.06.2011

Vložil: Anonym

Titulek: Re: Re: Re: Re: Imbecile !!!!

Nejsem student Vaší školy. 
Ale to co jste napsal, mi velice pomohlo. Četlo se mi to pěkně.. A vyplývá z toho že nejste takový hnusný Pan Bajnar, jak někteří píši a říkají. 
Tím co jste napsal jde vidět, že přece jenom máte hodně prožito a víte co píšete nebo mluvíte. Od dnešního dne si Vás velice vážím a děkuji za Vaš čas a pomoc. 
A omlouvám se co jsem napsal za neslušnost minule. 
Přeji krásný den.

Jen poznámku na závěr této debaty. Osobně si myslím, že daný student školu kde jsem učil navštěvoval, pouze v závěru neměl odvahu to přiznat.

Dne 1.2.2012  se osudově předčasně skončilo mé působení ve škole. Nechci zde psát podrobnosti. Ty jsem uvedl v knize návštěv a pokud budete mít zájem můžete si je přečíst kliknutím na tento odkaz. Uvědomil jsem si tehdy, že s tou mládeží to není dnes tak hrozné, jak se píše. Kniha návštěv pokračuje dál a své dotazy či příspěvky zde může stále anonymně vkládat kdokoliv, i když v poslední době kvalita příspěvků poněkud upadla místy na velice nízkou kulturní a intelektuální úroveň.

Byla to práce na těchto stránkách, která mně nakonec inspirovala k založení blogu na idnes. I zde v diskuzích, které jsem povolil hlavně u článků věnovaných vědě přišla řada příspěvků, vedených snahou mně urazit a shodit. Týkali se mých článků s vědeckou tématikou, ve kterých jsem si dovolil tvrdit, že jevy které oficiální věda prohlašuje, že neexistují ( telepatie, spiritismus, levitace…) jsou prokázané.

To mně dovedlo k poznání, že základní motivací v psaní urážlivých článků vůči mně je, že nejdu z davem. Ve škole vadil můj svobodný a přátelský přístup, mnohými považovaný za slabost. V diskuzích o vědeckých tématech vadí to, že si dovolím spojovat vědu s tématy, kterým se každý „seriozní“ vědec raději vyhne. Protože jen hlupáci stejně jako malé děti věří v duchy, astrologii či pravidelné návštěvy mimozemšťanů.

Učitel mého učitele pana T.P. říkával. Tomáši, když Vás lidé začnou pomlouvat, berte to, že za něco stojíte. A když to bude dělat jistý typ lidí berte to jako jistý druh pochvaly. Takto to vnímám i já. Díky svému svobodnému přístupu si svůj život v mnohém ztížím. Ale získám tím velkou osobní svobodu a volnost. A to je velký dar.

Mé osobní internetové stránky, včetně knihy návštěv najdete na www.zpv-ekologie.webnode.cz

Autor: Petr Bajnar | čtvrtek 12.4.2012 10:44 | karma článku: 11,36 | přečteno: 903x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 21x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Na jihu Peru havaroval autobus, zemřelo nejméně 21 lidí

16. července 2024  17:20

Na jihu Peru v úterý ráno místního času havaroval autobus, který jel z metropole Limy do města...

Případ, který rozdělil Česko, se opět otevře. Voyo uvede seriál Kauza Kramný

16. července 2024  16:59

Nabídku sérií z dílny Voyo Originál, které jsou založeny na skutečných událostech, rozšíří...

V luxusním hotelu v Bangkoku leželo šest mrtvých cizinců. Byli otráveni

16. července 2024  16:42

V pokoji luxusního pětihvězdičkového hotelu Grand Hyatt v Bangkoku bylo nalezeno šest mrtvých...

Na Ukrajině vznikne ve spolupráci s českou firmou nový závod na výrobu munice

16. července 2024  5:50,  aktualizováno  16:24

Na jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny. A premiér Denys Šmyhal po...

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.