Kam zmizela čistá energie?
V závěru filmu je scéna, kdy Nikola Tesla předkládá bohatému americkému bankéři J.P. Morganovi svou vizi využití všudypřítomné čisté přírodní energie k pohonu automobilů, lodí, letadel i domácích strojů. Protřelý obchodník Morgan se zamyslí „ Jak by se asi změnil svět, kdyby byly Teslovy nápady uvedeny do praxe. Co by jsme pak prodávali lidem, kteří by měli energii volně přístupnou zdarma? Maximálně tak antény k jejímu příjmu!“ Řekne si, „To nemohu připustit!“ Ukončuje proto financování Teslových výzkumů a tak zabraňuje tomu, aby mohl být projekt „čisté energie pro všechny“ již před sto lety uveden do praxe.
Tesla umírá v roce 1943 téměř zapomenut v malém newyorském hotelovém pokoji. Jeho myšlenky však žijí dál. Má řadu následovníků, kteří věnují svůj menší, či větší um k výzkumu a vývoji zařízení, které by získávaly energii zdánlivě z ničeho a pak jí měnili v různé formy prakticky využitelné energie. Oficiální věda se těmto lidem často vysmívá. Hovoří o nich jako o podvodnících, či fantastech bojujících s větrnými mlýny. Každý absolvent základního kurzu fyziky na SŠ přece ví, že je tu zákon zachování energie a tedy, že žádné perpetum mobile, které by získávalo energii z ničeho nemůže existovat. A nebo je to jinak?
Udělejme si nyní malou exkurzi do historie fyziky. Základními pilíři teorie současné elektrotechniky jsou Maxwellovy rovnice. Vyjadřují vztah mezi základními veličinami popisujícími elektromagnetické pole. Jsou to bezesporu rovnice správné a mnohokrát v praxi prokázané. Je tu však jeden háček. V díle význačného britského fyzika 19.stol. J.C.Maxwella, který jako první sjednotil elektřinu a magnetismus v jednotnou fyzikální teorii je nenajdete. Autory rovnic jsou ve skutečnosti pánové Heaviside a Gibbs, kteří zredukovali původních několik desítek Maxwellových rovnic na čtyři a zároveň je zjednodušili tak, že na jedné straně usnadnili studentům elektrotechniky učení před jistě již tak náročnou zkouškou z teorie elektromagnetického pole, na druhé straně však znemožnili generacím fyziků teoreticky popsat jev, kdy při mnoha přírodních dějích a experimentech se objevuje náhle energie zdánlivě pocházející z ničeho.
V čem spočívala podstata onoho zjednodušení původních Maxwellových rovnic provedená Heavisidem a Gibbsem? Čtyřsložkové kvaterniony popisujícími elektromagnetická pole byly nahrazeny třísložkovými vektory. I naprostý analfabet v matematice si všimne, že z původních rovnic byla vypuštěna jedna složka, která byla prohlášena za nadbytečnou. Tou složkou byl skalární potenciál, veličina která je dána pouze velikostí na rozdíl od vektoru, který je dán směrem a lze jej jako např. sílu, intenzitu pole, či okamžitou rychlost pohybu hmotného bodu rozložit do tří kolmých směrů os x,y,z. Skalární potenciál představuje latentní statickou energii, která se za určitých okolností může změnit na různé formy měřitelné energie. Asi tak, jako se změní potenciální energie jablka visícího na stromě na energii pohybovou v okamžiku, když přeřízneme větev stromu. Nebo když po uvolnění napjaté pružiny se statická potenciální energie napjatosti změní v dynamickou energii kmitavého pohybu.
Zkusme si nyní význam skalárního potenciálu vysvětlit ještě na jednom konkrétním názorném příkladě. Představme si dvě stejně silné přetahující se blechy a vedle nich dva stejně silné přetahující se slony. Z pohledu vektorové analýzy mezi oběma případy nebude rozdílu. Síly se vzájemně vyruší a intenzita výsledného vektorového pole bude nulová. Rozdíl mezi nimi tak zohlední pouze skalární potenciál, který logicky nabude mnohem větší hodnoty u přetahujících se slonů než u blech.
Dalším příkladem klíčové role skalárního potenciálu je jakékoliv tuhé či kapalné těleso, které můžeme pozorovat v našem okolí. Ač elektrické síly vzájemného působení elektricky nabitých protonů, elektronů a kvarků se vzájemně vyruší, bezesporu vyprodukují ohromný skalární energetický potenciál, který se projevují jako tuhost pevných látek, či nestlačitelnost kapalin. Jen tak mimochodem. Známý ruský disident, fyzik a tvůrce první sovětské vodíkové bomby Andrej Sacharov přišel s teorií, že jev gravitace je v podstatě vedlejším produktem konglomerátu ostatních přírodních sil, především elektromagnetických. Nabízí se tak možnost vytvoření teorie elektrogravitace, jak o to usiloval již Albert Einstein, kdy energie skrytá ve skalárním elektromagnetickém potenciálu není jen původcem elektromagnetických jevů, ale i samotné gravitace, což může být využitelné při vývoji antigravitačních pohonů.
Pan Maxwell vnímal skalární potenciál jako pružné napětí v éteru, všudypřítomné látce která dle představy tehdejších fyziků vyplňovala celý kosmický prostor. Předpověděl existenci elektromagnetických vln jako vlnění éteru šířícího se ze zdroje elastického napětí, podobně jako se šíří vzduchem zvuk z místa, kde došlo k náhlému uvolnění mechanického napětí. Později německý fyzik Hertz toto vlnění skutečně objevil a dokázal, že i světlo je jeho specifickým druhem.
Ve 20.století byla existence éteru zavržena. Ne však tak docela. Nahradila jej moderní představa fyzikálního vakua, které už není popisováno jako prázdný prostor, jako tomu bylo dříve. Dnes je vakuum „místem“ zrodu a zániku nejrůznějších energetických polí a tzv. virtuálních hmotných částic. Je popisováno jako realita, která tu byla před vznikem vesmíru, kdy neexistovala hmota, prostor ani čas a z níž se v okamžiku velkého třesku vynořila veškerá kosmická hmota a energie, která se posléze zformovala do podob myriád atomů, hvězd a planet. Význam sil vakua je stále tak nesmírný, že jako „temná energie“ navzdory přitažlivé síle gravitace v současnosti doslova rozfoukává celou námi pozorovanou oblast vesmíru a stále více urychluje jeho rozpínání.
I přesto všechno je tato energie současnou konvenční fyzikou v mnoha ohledech ignorována. Stále ještě převládá již po staletí zažitá představa energie a sil jako něčeho, co má svůj původ jen v samotné hmotě a z toho vyplývající názor, že je možno energii získat pouze spalováním, jaderným štěpením.., tedy pouze z hmoty. Konvenční fyzice je stále vzdáleno myšlení Nikoly Tesly, který prohlásil, že veškerá pozorovatelná energie ve vesmíru je svým původem vždy energií éteru (vakua) a pouze její nepatrná část se nám nyní projevuje jako energie vázaná ve hmotě, jak jí popsal Albert Einstein ve své slavné rovnici E=m.c2 .
Zdroj neomezeného množství energie by tu tedy byl. Zůstává jen otázka jak jí jednoduše z vakua získat? Zde nastává obtíž. Člověk rozumově vzdělaný v současné fyzice navyklý na určitý způsob myšlení bude jen obtížně chápat děje, které k tomuto vedou. Podstatně lépe na tom bude badatel se spirituálním pohledem na svět využívajícím intuitivní myšlení pro něhož existence takovýchto jevů nebude fantastická, ale naprosto přirozená, protože vše vnímá navzájem propojeně, jako součást živého vesmíru. Příkladem takového badatele byl samotný Tesla, který nepracoval způsobem pokus-omyl, ale naopak viděl funkční prototyp se všemi detaily ve své mysli ještě než přistoupil k vlastní konstrukci stroje. Klíčovým slovem u přijímačů „volné energie“, jak je často také nazývána je slovo rezonance. Při určitém nastavení a naladění systému přijímače, dochází jakoby k otevření brány ke zdroji volné energie, s tím, že charakter a konkrétní projevy získané energie jsou určovány samotnou povahou a nastavením přijímacího systému. Takovým přijímačem může být živý organismus, konkrétní elektrický a magnetický obvod, nebo prostě jen určitá slitina či kámen.
Živé organismy tuto schopnost mají všechny. Z nekonečného zdroje denně přijímáme energii nejen z potravy, ale i ve spánku a dechem. Například staří Indové pro tento účel vyvinuli sadu jogických cvičení, které jsou označovány jako pranayama spočívající v řízené práci s dechem. Biolog Sheldrake ve své knize „Mylné domněnky vědy“ informoval o vědecké studii měřících energetickou bilanci lidí, která zjistila, že příjem energie ze stravy je nedostatečný k tomu, jakou energii vynakládá. I přes odpor skeptiků je také prokázáno, že existují lidé, kteří nejedí a nepijí a přesto takto žijí i desítky let pouze z energie ( indicky prány).
Technická zařízení, které dokáží čerpat volně dostupnou kosmickou energii jsou již realitou také. Mnohé z nich mají i oficiální patenty. Uvedu některé případy. V roce 1901 obdržel Tesla dva patenty za vynález „zařízení na příjem zářící energie“. V roce 1957 byla v USA Freedmanem patentována speciální slitina kovů, která spontánně rozkládá vodu na vodík a kyslík bez elektrického vstupu a bez působení jakýchkoli chemických změn v samotném kovu. Jako třetí případ bych zmínil patent amerického fyzika Beardena z roku 2002 na „nepohyblivý magnetický generátor MEG“, který transformuje energii z vakua na měřitelnou podobu elektrické energie.
Jistě bude ještě třeba jistého času na výzkum a vývoj, aby některé z těchto způsobů mohli produkovat energii v dostatečném množství za ekonomicky výhodných podmínek. Nicméně v prvé řadě by k tomu bylo potřeba politické vůle. Zavedení těchto technologií do praxe by v současnosti způsobilo těžký zásah do ekonomického systému. Mnohé státy jako je Saudská Arábie by okamžitě přišly téměř o veškeré zdroje svých příjmu ( existují svědectví vynálezců hovořících o tom, že jím Saudové nabízeli milióny dolarů, když ve své práci nebudou pokračovat). Řada lidí napojených na průmysl ropy, paliv a energetiky by přišla o práci. Kromě toho je tu riziko možného zneužití těchto technologií. V rukou nepovolaného můžou být ještě mnohem nebezpečnější než jsou dnešní jaderné technologie.
Musíme si tedy počkat na jinou dobu a společnost. Až s ní přijde věk, kdy se naplní vizionářský sen Nikoly Tesly a my budeme využívat energii, která bude snadno dostupná a přitom vůbec nebude zatěžovat životní prostředí.
Zdroje:
Film Zázraky vědy: Volná energie
Článek Volná energie
Petr Bajnar
Byl František posledním papežem?

V den kdy v roce 2013 oznámil papež Benedikt XIV svou abdikaci, vzpomněl jsem si na text Malachiášova proroctví.
Petr Bajnar
Svět podle Trumpa

„Americký prezident je nejmocnějším člověkem na světě“. To je oblíbený citát mainstreamových médií z posledních let a desetiletí když reportovali o volbě amerického prezidenta.
Petr Bajnar
Rozhovory skrze umělou inteligencí s duchovním světem

Jedním z nejdiskutovanějších témat posledních měsíců a let je umělá inteligence. Není den, kdyby na toto téma nevznikl článek či video pojednávající o nových možnostech či rizicích spojených s AI.
Petr Bajnar
Rok 2025, rok naděje

Velmi obávaný rok 2024 máme za sebou. Přinesl řadu změn, mnoho událostí, ale svět jde dál do nového roku 2025.
Petr Bajnar
Ohlédnutí za prázdninovým děním

Končí období letních prázdnin a začíná nový školní rok. Můžeme se tak krátce poohlédnout nad některými událostmi tohoto období.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Štěstí šla naproti do Pařížské. Dnes kaligrafku oslovuje Prada i Dior
Seriál Už jako dítě si všímala krásných písmen na školní tabuli. Dnes Lucie Špatenková vede vlastní kurzy...
Nová syrská vláda přitvrzuje. Ženy se na veřejnosti musejí koupat v burkinách
Syrské ministerstvo cestovního ruchu vydalo sérii nových nařízení týkající se pravidel oblékání na...
Letadlo i pro střední třídu. Havárie přišla v době, kdy Indie sází na letecký boom
Premium Letecká doprava roste v Indii bleskovým tempem. Nedávné neštěstí může trend dočasně znejistit,...
Tatrovku mám celou v mobilu, říká její nový chorvatský šéf
Říká o sobě, že rád mluví o číslech a výsledcích. Přišel do nejstarší tuzemské fungující...

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...
- Počet článků 615
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1382x