Green deal: ano či ne?

Evropou se žene strašidlo zdražování. Rostou ceny energií a v návaznosti na ně i všeho ostatního. Lze očekávat, že tento trend jen tak hned neskončí. Za jednoho z viníků je považován evropský ekologický plán: zelený úděl. 

Pokusím se v následujícím článku zamyslet nad tím, zda je takovýto projekt na místě a zda může přinést kýžené efekt pro planetu Zemi.

Domnívám se, že obavy o zdraví planety na místě jsou. Vše skutečně nasvědčuje tomu, že jsme součástí obří klimatické změny, která spolu s dalšími ději v blízkých letech zásadně změní tvář planety a charakter lidské civilizace. Je však nutno podotknout, že tento děj je ovlivněn člověkem jen zčásti a je součástí delších časových cyklů, které ovlivňovaly zásadně pozemské klima i v dobách, kdy tu člověk ještě nebyl.

Jistě je dobré snižovat emise skleníkových plynů, ale obávám se, že jejich redukce maximálně jen zpomalí proces změny o několik měsíců či málo let. Navíc není tu jen Evropa, která sama o sobě produkuje jen menšinu celosvětové produkce těchto plynů. Zmínil bych rychlý rozvoj Číny a Indie.

Obávám se tak, že podobně jako za covidem (mimochodem dnes již vyšlo najevo, že výzkum ve Wuchanu byl financován americkými penězi), i za zeleným údělem stojí zájmy, které s ochranou lidí (klimatu) nesouvisí. Kniha Klause Schwaba Velký reset není konspirací. Je knihou nesmírně vlivného prezidenta světového ekonomického fóra kamarádícího se se všemi hlavními politickými potentáty. Program, který Schwab prezentuje je původní koncept Pirátu. Jistě jste si dobře všimli, jak před volbami se po slovech Babiše, že Pirátí hodlají zavádět sdílené bydlení a auta, od věci distancovali. Tento program totiž vůbec není mezi obyvatelem populární. Nicméně když se díky covidu a zelenému údělu ekonomika států zruinuje a státní dluh stoupne do obří výše, vládcům zemí nezbyde nic jiného, než se tomu podvolit.

Tím nechci říci, že by jsme se na ekologii měli vykašlat. Právě naopak. Mělo by se však jít jiným směrem.

Žádné smysluplné ekologické řešení se neobejde bez omezení lidské populace. Zkrátka je nás moc a planeta na to nestačí. Depopulace by měla být dobrovolná a rozhodně by neměla spočívat v technických řešeních typu vyvolání válečného konfliktu, hladomoru, či vakcinací pochybnými látkami.

Dále by člověk měl změnit svůj vztah k životu a planetě z dosud převažujícího dostředivého světonázoru na názor vyváženě altruistický. Ne nemusíme se vracet na stromy či být úzkostlivý při chůzi, aby jsme nezašlápli broučka. Ale měli by jsme být rozhodně skromnější v našich potřebách a spotřebě. Přechod k vegetariánské stravě by v této souvislosti byl jistě žádoucí. 

A konečně by jsme se měli podívat na některé technologie. Před 100 lety geniální fyzik Nikola Tesla prohlásil, že objevil způsob jak získat energii způsobem naprosto čistým, ekologickým. Díky zájmu tehdy se rychle rozvíjejícího ropného průmyslu, byl tento výzkum potlačen. Od té doby se objevila řada patentů, které popisovaly způsoby získávání volné energie. Jistě by stálo do těchto výzkumu investovat alespoň tolik prostředků, jako do technicky nesmírně komplikované horké fúze.

 

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | úterý 26.10.2021 11:59 | karma článku: 18,64 | přečteno: 573x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08