Co stojí za kauzou Hyuawei?

Již před mnoha lety jsem četl první články o tom, že „Velký bratr“ mně stále hlídá a všechny moje emaily, telefonní hovory a sms zprávy jsou kýmsi cizím zaznamenávány.

Před několika lety prošla tiskem zpráva potvrzující pravdivost této, do oné doby „konspirační teorie“. Doslechli jsme se, že odposlouchávána byla dokonce i německá kancléřka Angela Merkelová. A nebylo to ani Ruskem či Čínou, ale kupodivu naším společným spojencem, americkou zpravodajskou službou NSA.

Ale až nyní jsme poprvé svědky toho, že nás Národní bezpečnostní úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje před konkrétní bezpečnostní hrozbou, mobilním telefonem a informačními systémy vyráběnými čínskou firmou Hyuawei.  Jak vznikla vlastně celá kauza? Aby jsme ji hlouběji  pochopili, musíme se vrátit o necelé dva roky zpět.

V lednu 2017 vystoupil  americký  prezident Trump s inauguračním projevem, v němž poprvé zaznělo  heslo „America first“. Po něm následovaly konkrétní kroky, jejichž cílem je posílit americkou politickou a ekonomickou moc ve světě. Jedním z prostředků se staly ekonomické sankce na potenciální konkurenty a na všechny další země, které by chtěly dál s těmito konkurenty obchodovat.

Nedávno došlo v Kanadě k bezprecedentnímu zatčení. Na žádost USA byla zadržena šéfka firmy Hyuawei  s odůvodněním, že čínská firma i po vyhlášení amerických sankcí proti Iránu s touto zemí nadále obchoduje.

A právě tento týden,  jen krátce po této události český úřad objevuje v systémech firmy Hyuawei bezpečnostní hrozbu. Je to opravdu náhoda? Nebo jsme se opět rozhodli vyjít vstříc našim americkým spojencům jako mnohokrát v minulosti?

Čína je nyní největším konkurentem USA na hospodářském a geopolitickém poli. Čínská firma Hyuawei představuje klíčového hráče na světovém trhu informačních technologií. Je nyní světovou jedničkou v budování supermoderní technologie 5G. Její celosvětový vliv je tak obrovský. Její znevěrohodnění na Západě je velkou ranou nejen pro tuto firmu a její další expanzi na světovém trhu, ale zasáhne významně i samotnou Čínu. Americký prezident, který zadržením šéfky firmy Hyuawei fakticky vyhlásil  Číně další kolo obchodní války dosáhl určitého taktického vítězství. Představitelé řady zemí hovoří o tom, že je třeba se zbavit výrobků firmy Hyuawei a Čína se v této chvíli dostává do kouta. Je však otázkou, zda nakonec její reakce na tuto podle slov známého ekonoma  J.Sachse "gangsterskou Trampovu ekonomickou politiku" Ameriku i nás ještě nepřijde draho? Za posledních let její především ekonomický, technologický a vojenský vliv ve světě narostl do té míry, že některé její potenciální kroky mohou pro nás mít významné následky. 

Autor: Petr Bajnar | středa 19.12.2018 16:57 | karma článku: 39,72 | přečteno: 2852x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08