Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aviou Amerikou 2017 - Avokádo poznává Kolumbii

Tentokrát se po krásách Kolumbie vydáte už jen se samotným Avokádem, který Vám ukáže krásu hlavního města Bogoty.

19. DUBNA 2017

Na sjednaném místě jsem před pátou. Pán z půjčovny přijíždí s půlhodinovým zpožděním. Vše je v pořádku, takže nasedá do auta a mě jeho paní odváží do centra Cali. Vysazuje mě u autobusového nádraží. Já si dobíjím kredit do mobilu a na bookingu hledám hotel. Nacházím luxusní butykový hotel se super referencemi, který má jednolůžkové pokoje za skoro podezřele levných 40.000 pesos (350 Kč). Navíc je jen kilometr daleko.

„Hotel“ nakonec hledám docela dlouho, protože v maps.me je označen o tři bloky jinde, než je ve skutečnosti. Na dveřích navíc není žádná cedule, takže prostě jen zvoním na zvonek na správné adrese. Otevírá mi ustrojený majordomus. Chová se naprosto ukázkově, hned mi nabízí pití a usazuje mě do pohodlných sedaček, než si okopíruje dokumenty. I přes ukázkové chování je ale vidět, že je ze zabahněného hosta s krosnou trošku nesvůj. Dostávám klíč a hned padám do postele. Nejlevnější pokoj má jen střešní okno a nemá terasu, ale vybavení je suprové. Hlavně ohromná a pohodlná postel. Ještě si docházím do protějšího fastfoodu na večeři a poté už celý večer sleduji seriály.

20. DUBNA 2017

Ráno slyším bubnování deště na střechu. Ven se mi vůbec nechce, takže se celé dopoledne válím v posteli. Poté už mě vyhání hlad, takže jdu do města. V jídelně na ulici si dávám vynikající oběd za 7.000 pesos a procházím si trošku centrum. V Cali nic moc zajímavého není, takže pokračuji busem na hlavní nádraží zjistit, jak je to s autobusy na letiště.

Na autobusáku se dozvídám, že spoj na letiště jezdí už od čtyř ráno každou půl hodinu, takže si nemusím zítra brát taxíka. Paráda. Cestou na hotel se spouští déšť. Schovávám se u holiče, kde se rovnou nechávám i ostříhat. Mistr má asi metr padesát a i když sedím, skoro mi nedosáhne na vršek hlavy. Stříhá ale parádně, s výsledkem jsem nad míru spokojen. Vedle si ještě tisknu letenky a vracím se na hotel.

21. DUBNA 2017

Ráno mám budík na tři čtvrtě na pět, abych vše stihl s dostatečnou rezervou. Ve čtvrt na šest opouštím hotel a chvíli po půl šesté už jsem na autobusovém nádraží. Za přepážkou se na mě usmívá stejná slečna, které jsem se včera ptal na informace. Prodává mi lístek a po pěti minutách v čekárně už přichází řidič a odvádí mě s ostatními pasažéry k dodávce.

Na letišti jsme v půl sedmé, takže mám krásnou rezervu. Batoh s veškerým vybavením má 18,3 kila, takže žádný problém. Trošku mám obavy, jestli mě pustí na palubu s ukulele, jelikož povolených 40 cm příručního zavazadla hodně přesahuje, ale nakonec jde vše hladce. Letadlo má trošku zpoždění, ale po osmé už boardujeme a v půl deváté vzlétáme směr Bogota. Celý let trvá čtyřicet minut, je to podobný fofr, jako když jsem letěl z Prahy do Berlína. Cesta po zemi by ale vzhledem k vysokým horám a klikatícím se silnicím trvala přes 12 hodin.

V Bogotě je letiště naprosto luxusní. Hned objevuji zastávku hromadné dopravy. Nemám místní kartu, ale jeden pán mi pípne svojí kartičkou a i když to stojí 2.200 pesos, podané peníze odmítá.

Zabookovaný mám Martinik Hostel, který má skvělé reference. Jen tentokrát mi bude muset stačit desetilůžkový dorm. Týpek na recepci je velice nápomocný a celý hostel působí čistě a útulně. Pokoje ještě nejsou v jedenáct dopoledne připravené, takže jen nechávám batoh na recepci a jdu se projít do města. Bogota působí naprosto úžasně, hlavní náměstí je plné krásných budov a hlavně holubů. Je jich tu snad víc než v Benátkách a všichni se s nimi fotí.

Protože trošku poprchává jedu autobusem k národnímu muzeu. To je oceňováno jako jedno z nejlepších muzeí v Jižní Americe. Musím konstatovat, že právem. Trávím tu dvě hodiny. Poté jdu procházkou po sedmé ulici zpět do centra. Po cestě obdivuji kostely i moderní architekturu. Zastavuji se v muzeu zlata, které je snad ještě lepší než národní. Expozice je opravdu rozsáhlá a je neskutečné, jak pravěké jihoamerické civilizace uměly zpracovávat zlaté šperky.

V šest se vracím na hostel a sedám si do společenské místnosti. Kecám s recepčním a přidává se k nám kluk z Nizozemí. Dáváme si pivka. Recepční nás zve, že po směně jdou s kamarády chlastat do nedalekého levného baru. Je pátek večer a já jsem rád, že si taky po dlouhé době trošku užiji noční život.

22. DUBNA 2017

Ráno se zvládám sbalit a v půl dvanácté vyrážím na letiště. Na stanici metrobusu (dlouhatánské několika kloubové autobusy s vlastním pruhem na silnici) mi naštěstí všichni ochotně radí, jak se dostat na letiště. Na to přijíždím akorát v čas. U přepážky ale zjišťuji, že letadlo bude mít tři hodiny zpoždění, takže už není kam spěchat.

Odbavuji svůj přesně osmnácti kilový batoh a jdu na hangover oběd k McDonalds. Poté už procházím emigrační kontrolou. Letiště je naštěstí fakt luxusní, jsou tu zdarma lehátka, herní konzole i rychlá wifi. Od letecké společnosti navíc dostáváme zdarma hamburger. To je dneska už můj druhý, ale vzhledem k mému stavu mi to vůbec nevadí. Tři hodiny koukám na Johna Olivera, případně si povídám s vedle sedícím Američanem. V pět boardujeme a odlétáme přes Karibik směr USA.

Zapsal Avokádo.

Autor: Vojtěch Wertich | čtvrtek 25.10.2018 10:00 | karma článku: 11,84 | přečteno: 236x
  • Další články autora

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Pohyblivé obrázky díl 2.

V roce 2017 jsme se vydali s partou 9 lidí obytnou Avií z roku 1974 na cestu po Jižní Americe. Po dvou letech máte možnost si s námi na tuto cestu zavzpomínat a podívat se do různých koutů Jižní Ameriky nejen z kabiny naší Amálky.

13.2.2019 v 21:35 | Karma: 8,54 | Přečteno: 314x | Diskuse| Cestování

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou - Seriál je na světě!

Už jsou to dva roky, co jsme se s Amálkou vydali po Jižní Americe. A konečně už se začínají rodit i vzpomínky v podobě pohyblivých obrázků.

7.2.2019 v 17:41 | Karma: 10,03 | Přečteno: 327x | Diskuse| Cestování

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Jackova skupina poznává Kolumbii II

Spolu s Jackem a jeho pětičlennou posádkou osobního vozu se podíváte po krásách Kolumbie. Tentokrát bohužel bez fotodokumentace, jen s barvitým líčením.

30.10.2018 v 10:00 | Karma: 12,56 | Přečteno: 247x | Diskuse| Cestování

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Jackova skupina poznává Kolumbii I

Spolu s Jackem a jeho pětičlennou posádkou osobního vozu se podíváte po krásách Kolumbie. Tentokrát bohužel bez fotodokumentace, jen s barvitým líčením.

23.10.2018 v 10:00 | Karma: 10,20 | Přečteno: 201x | Diskuse| Cestování

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Avokádova skupina poznává Kolumbii I

Spolu s Avokádem a čtyřčlennou posádkou miniautíčka se vypravíme za krásami Kolumbie, mimo jiné oslavíme Velikonoce v místním i našem stylu, svezeme se na šíleném vozítku a poznáme endemický druh palmy.

18.10.2018 v 14:00 | Karma: 11,81 | Přečteno: 223x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  14:46

V Poslanecké sněmovně pokračuje jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá. Podle...

Jednat s Kyjevem budeme, až stáhne vojáky z východu země, podmínil Putin

14. června 2024  12:52,  aktualizováno  14:41

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu...

Nezákonnými dotacemi získali třicet milionů, viní policie osm lidí a šest firem

14. června 2024  14:36

Krajská kriminálka Olomouckého kraje zahájila trestní stíhání osmi fyzických a šesti právnických...

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 433x
To takhle zavřete devět lidí do obytné Avie, která už má čtyři křížky na krku a vyrazíte na dva měsíce do Mongolska a Ruska... přežijete to a zjistíte, že se vám to fakt líbilo. Tak neleníte a plánujete dál. Další výpravy, další devítičlenné posádky a další země. Maroko, Západní Sahara, Skandinávie, Pobaltí, Balkán...A nakonec největší výprava do Jižní Ameriky.

Proč Avie? No, vleze se tam těch devět lidí. A nacpete tam věci, které by se vám jinak nechtěly tahat na zádech, jako třeba nafukovací čluny na sjíždění mongolských řek, skialpové lyže na sjíždění hor v Atlasu anebo dostatečnou zásobu piva, když razíte do "prohibičního" Norska. A to, že Avie jsou původem docela silné náklaďáky, které slušně zvládají i terén a zároveň jsou dostatečně "primitivní", aby je každý automechanik na světě dokázal opravit, je bonus, který oceníte. Tak si tady můžete přečíst, co všecko se dá zažít, když cestuje tou AVIOU.

Seznam rubrik