Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rado Evropy, prozraď nám, jak hospodaříš s pěti miliardami

Když v roce 1949 vznikala Rada Evropy, nemohli si ji tehdejší političtí velikáni vynachválit. Robert Schuman, tehdejší francouzský ministr zahraničních věcí, hovořil o tom, že Rada Evropy je laboratoří, ve které se testuje evropská spolupráce. Britský premiér Winston Churchill chtěl v Radě Evropy založit Spojené státy evropské. Konrád Adenauer, německý kancléř, se radoval nad faktem, že se reprezentanti evropských států setkávají na jedné platformě. Dneska by otcové evropských institucí měli možná trojnásobnou radost. Úřadů, které tyto cíle naplňují, je totiž mnohem více. O to smutnější jsou ale daňoví poplatníci.

Radost z Rady Evropy mají hlavně úředníci

Nejen, že se znásobil počet evropských institucí, ale zvýšil se i počet zaměstnanců. Zrovna Rada Evropy současně zaměstnává 2000 lidí a sama spolkne téměř tolik financí jako naše ministerstvo zahraničí, a to 218 000 000 EUR (něco přes 5 miliard Kč). Na fungování Rady Evropy jsou třeba i další vedlejší náklady. Musí se zaplatit například vysílání poslanců na pravidelné parlamentní shromáždění.

Mottem „Činy řeknou více než slova“ se Parlamentní shromáždění RE neřídí

Minulý týden jsem se zúčastnila Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Přijali jsme řadu usnesení. Například jsme se shodli na odsouzení povolební situace v Bělorusku, upozornili jsme na sociální práva občanů Evropy, kritizovali jsme násilí páchané na křesťanech na Středním východě, slovně jsme podpořili stabilizaci Tuniska, Egyptu a okolních států, hovořili jsme o Kosovu a Albánii v souvislosti s obchodováním s lidskými orgány a vyzvali jsme EULEX, aby pokračoval ve vyšetřování, které zahájil, nebo jsme vyzvedli důležitost preventivní lékařské péče. Za 318 poslanci, kteří v Radě Evropy strávili týden, moc konkrétních činů bohužel není.

Činy lze vidět za Evropským soudem. Ten ale nestihá.

Rada Evropy stojí na Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, která garantuje občanům členských států dodržování určitých práv. Štrasburský Evropský soud pro lidská práva dohlíží a vymáhá dodržování této úmluvy. Jeho mínus ovšem je, že nemá dostatečnou kapacitu. Je zahlcen případy z Ukrajiny či Itálie a dalších zemí. Současně asi 145 000 případů čeká na to, až se dostanou na řadu…

Čím svou existenci může Rada Evropy obhájit

V rámci Rady Evropy působí i další monitorovací orgány, které vznikly po schválení nějaké úmluvy. Osobně se mi líbí GRECO, které zpracovává zprávy týkající se financování politických stran, nebo obecně korupčního prostředí v členských zemích. Nedávno navštívili i naši republiku a právě o nás zpracovávají zprávu. Dalším pozitivem mohou být i monitorovací mise, které jsou vysílány do voleb, či Benátská komise.

Spásu Radě Evropy může přinést reforma

Ostatně jako ostatní mezinárodní instituce čekají i Radu Evropy změny. Rada Evropy potřebuje reformu s velkým R. Reforma by měla vzít v úvahu efektivnost Parlamentního shromáždění, měla by odstranit duplicity Rady Evropy s Evropským parlamentem, EU či OSN. Po 62 letech fungování je třeba zrevidovat veškeré přijaté úmluvy a zjistit, co je Rada Evropy schopna garantovat, v čem se Rada osvědčila, co je v její moci a vytvořit jednu jedinou úmluvu s nastavenými prioritami, které budeme s to vymáhat.

Na závěr bych ráda připomněla, že v tomto blogu jsem se věnovala pouze Radě Evropy. Nehovořila jsem tedy ani o Evropské radě, ani o Radě EU. Je zřejmé, že pro velké množství evropských institucí se těžko hledají nová jména.

Děkuji naší delegaci při Radě Evropy vedenou panem velvyslancem Tomáčem Bučkem za spolupráci při jednání ve Štrasburku a za zázemí naší parlamentní zpravodajce Vladimíře Pejchalové-Grünwaldové a našim parlamentním tajemnicím.

Autor: Lenka Andrýsová | neděle 30.1.2011 9:37 | karma článku: 13,07 | přečteno: 1352x
  • Další články autora

Lenka Andrýsová

Proč v EU najdeme málo Billů Gatesů, nebo Marků Zuckerbergů

V EU najdeme hodně uživatelů Microsoftu, Twitteru nebo Facebooku, či Applu. Jenže žádná z těchto firem nepochází z Evropy. Bill Gates, Paul Alles, Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Steve Jobs, Steve Wozniak... všichni jsou z USA. V čem je problém? Proč se Evropa nemůže pochlubit svým Silicon Valley?

19.11.2013 v 16:45 | Karma: 29,16 | Přečteno: 1212x | Diskuse| Ekonomika

Lenka Andrýsová

Držím vám palce, poslanci

Když jsme v létě roku 2010 vyjednávali jako noví poslanci koaliční smlouvu, mohli jsme prosadit více pozitivních změn. Ale to za jedné podmínky. Museli bychom mít hned na začátku informace, se kterými jsme naše mandáty opouštěli. Ve sněmovně i tentokrát zasednou desítky nováčků. I pro ně jsem se rozhodla sepsat seznam dílčích opatření, které by nám pomohly zlevnit provoz státu.

2.11.2013 v 20:16 | Karma: 17,88 | Přečteno: 1071x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Bez státní cukrárny, cestovky, tiskárny a autoškoly se obejdeme

Vláda Jiřího Rusnoka v demisi schválila velvyslance bez prověrky. Za necelé dva měsíce, co v Česku jeho tým působí, vyměnili více než 100 lidí na ministerstvech, úřadech, ve státních podnicích, či dozorčích radách společností ovládaných státem. A to aniž by získali důvěru v Poslanecké sněmovně. Kontroverzních personálií se ministři evidentně nebojí. Škoda, že tuto energii nevloží spíše do dotažení úsporných opatření, pro které navíc nepotřebují ani souhlas parlamentu. Co nekontroverzního by ministři mohli uskutečnit třeba dnes?

14.8.2013 v 13:29 | Karma: 24,89 | Přečteno: 1937x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

9 umyvadel, 4 zaměstnanci a další paradoxy našich živnostníků

Během jednoho roku si vyměnili 13 dopisů s Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje. Psali si třeba o tom, jestli opravdu potřebují 9 umyvadel, přičemž to deváté má být speciálně pro oplachování cibule a česneku. Umyvadlo na oplachování rajčat, pórku, nebo salátu totiž nestačilo, i když denně použijí pouze jednu cibuli, či česnek. A kvůli práci s vajíčky, kterých týdně spotřebují kolem 10, potřebují také speciální umyvadlo. Řeč není o restauraci pro stovky hostů, ale o živnostnících ze Šumperska provozujících rodinnou Tvarůžkovou cukrárnu v Lošticích, kde zaměstnávají celkem 4 zaměstnance. Pochlubit se majitelé Poštulkovi mohou získáním titulu Regionální potravina Olomouckého kraje za rok 2011,2012 a2013 a taky 2. místem v celostátním kole soutěže Živnostník roku 2012.

15.7.2013 v 17:16 | Karma: 36,72 | Přečteno: 3857x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

Je ve víně pravda? Pokud ano, bude v něm i bez Vinařského fondu.

Když si koupíte mobil, ledničku, nebo počítač, platíte recyklační poplatek kolektivním systémům. Když jdete do kina, 1 Kč ze vstupenky přijde filmařům. Když platíte pojišťovně havarijní pojištění, přispíváte nově přímo i hasičům. Státu platíme daně. K tomu platíme ještě skryté pseudodaně, kterým se říká jen trochu jinak, aby občana tolik netrápily. Ještě lépe se ale odvádí peníze, u kterých si ani neuvědomíme, že je platíme. To je zrovna případ poplatků za víno, o kterém fanoušci českého a moravského vína nejspíš vůbec neví.

27.6.2013 v 16:07 | Karma: 23,89 | Přečteno: 1166x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1458x
LinkedIn

Twitter

 

Seznam rubrik