Pražská kavárna včera a dnes.

Pražská kavárna, kavárna co je to kavárna …kavárna je když: když je příjemné prostředí, vynikající káva a majitelem člověk starající se o svůj podnik s láskou.  Může to být však i označení jisté skupiny lidí.

size="11pt"Na úvod jen takovou zajímavost, která nemá za cíl nikoho odradit. První kavárna v Čechách podle historie nebyla kavárna v Praze ale v Brně a zakladatelem kavárny byl Turek Achmet.

size="11pt"Prvním pražským kavárníkem je nazýván Armén jménem Deodatus Damajan Damascenus. Kávu nejprve prodával přímo v ulicích města. Na ramenou nosil zavěšený servírovací stoleček, na hlavě turban s táckem a na něm v džezvě uvařenou kávu.

size="11pt"Roku 1714 si otevřel v Praze, v dnešní Karlově ulici, první kavárnu U zlatého hada. Obliba kávy stoupala a Arab Deodat si zakrátko mohl dovolit otevřít svoji druhou kavárnu U Tří pštrosů. Zde se rozcházejí historické prameny, které uvádějí jako první kavárnu právě U Tří pštrosů.

size="11pt"Zatímco počátkem 19. století měla Praha kaváren 26, v jeho 2. polovině už dvojnásobek a tak není divu, že se v kavárnách začali scházet  umělci, vzdělanci a politici.

size="11pt"Několik příkladů:

size="11pt"K těm nejznámějším patřila vlastenecká kavárna U Komárků v Ungeltu, kde se scházeli národní obrozenci v čele s Josefem Kajetánem Tylem.

size="11pt"Divadelní kavárna Slavia v paláci Lažanských, jejíž provoz byl zahájen v roce 1884 v těsném sousedství Národního divadla. Pravidelnými hosty byli: Antonín Dvořák, Karel Čapek i jeho bratr Josef, Jaroslav Seifert a Vítězslav Nezval nebo Jan Zrzavý. Do kavárny pravidelně chodili také herci Jiří Šlitr a Jiří Grossmann a neopomenu ani Václava Havla.

size="11pt"Na Můstku, vznikla v roce 1911 velkokavárna Edison. Souhlas s použitím jména dal kavárně sám Thomas Alva Edison, když pobýval v Praze. Mezi zdejší pravidelné hosty patřili Franz Kafka, Pavel Eisner či Adolf Loos.

size="11pt"Pojmem se ve své době stala dodnes fungující Národní kavárna, založená kavárníkem Zdeňkem Kolmanem na Národní třídě. Národní kavárna se těšila přízni velikánů, jakými byli Karel Čapek, S. K. Neumann, Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura, Vítězslav Nezval či Voskovec s Werichem. Svůj šálek kávy zde usrkával i Jan Masaryk.

size="11pt"Neméně slavnou bývala i kavárna Union na nároží Národní třídy a ulice Na Perštýně s hosty jako byli: Mikoláš Aleš, Josef Gočár, Josef Lada, Fráňa Šrámek, Viktor Dyk, František Hrubín.

size="11pt"Těch kaváren a známých osobností, kteří byli pravidelnými hosty je opravdu mnoho a rozhodně jsem je nevyjmenoval všechny.

size="11pt"Většina vypsaných osobností ale kromě svých oblíbených kaváren měli i své oblíbené vinárny či hospůdky a tak nezůstávali odtrženi od styku s lidmi.

size="11pt"Kavárny jim sloužili jako centra umění, kultury či politických debat a diskusí. Mnohde se zrodilo mnoho myšlenek a nejedna politická idea. Nikde jsem však nenalezl zmínky o jejich neúctě ke svým protivníkům či metání špíny nejhoršího zrna.

size="11pt"Všechno to ale byli hlavně vlastenci, kterým se jednalo o český národ, svobodu a vlastenectví.

A dnes? 

Kavárny nejen že přežily a jejich počet značně narostl. Úroveň, kvalitu a ochotu nenaleznete všude a rozdíly jsou i v cenách. Svoji oblíbenou kavárnu si ale jistě naleznete. Ideální je pěkný výhled, výborná káva a dobří přátelé ale pozor na srážky s místní "pražskou kavárnou" !!!!

size="11pt"Dnešní politická rádoby pražská kavárna se ale od lidí zcela oddělila a působí jen a jen elitářsky a z jejich skutků a činů je vidět spíše prospěchářství. Jejich národní cítění zavání penězi z EU a závislost na nich. Národní hrdost a cítění zmizelo. Nejednou od nich i zaznělo směrem k lidem s nimi nesouhlasícími označení lůza či lidé omezení ačkoli je i část kavárny, která jejich hodnoty neuznává. Jejich názory jsou jediné ty správné a co víc - jejich vulgarity, urážky a nálepkování jsou slovníkem spíše jak se říkalo vhodné pro popeláře nebo zedníky (zde se omlouvám popelářům i zedníkům, protože jsou slušnější). Pokud někdo použije vulgaritu proti nim je okamžitě označen jako buran, proruskej padouch a někdo je označen rovnou za nácka hodného opovržení. No a zastat se Zemana, aniž by člověk byl jeho volič, tak jste málem zralí na oprátku.

size="11pt"Těmto lidem se ale dostává neuvěřitelného prostoru v tisku, médiích a dokonce i ve veřejnoprávní televizi (loni tam byl údajně Kalousek nejčastěji z politiků). To vše i přesto, že ve volbách jejich malé strany neuspěly teď ani v těch předchozích a přesto je o nich slyšet více, než by si zaloužili. Pánové jako je Kalousek, Halík, Herman, Pospíšil, Bělobrádek a mnozí další či někteří umělci nejsou hodni toho aby vůbec byli označováni jako „Pražská kavárna“ neboť oni si na ni jen hrají ale rozhodně nedosahují a ani malinko se nepřibližují svým předchůdcům protože: 

size="11pt"jejich vlastenectví začíná u kladení věnců a tím také končí – jejich srdce bije proBruselsky a národní hrdost je pro ně už dávno překonaným přežitkem.

size="11pt"Jejich označení by mělo být spíše „Pražsko - bruselská kavárenská pěchota“ , neboť tak se chovají, mluví i jednají. 

Autor: Aleš Szabó | úterý 16.1.2018 22:13 | karma článku: 29,78 | přečteno: 1249x
  • Další články autora

Aleš Szabó

Balonkový úsporný balíček 55

11.5.2023 v 0:04 | Karma: 32,94

Aleš Szabó

Kratce - proslov nebo agitka?

18.9.2022 v 3:13 | Karma: 16,87

Aleš Szabó

Vládo prosím vzmuž se!

14.8.2022 v 14:57 | Karma: 29,09