Jednoduchá odpověď na otázku: „Proč nejen Pentagon používá HW a SW ze 70-tých let..."

Moderní doba si žádá moderní technologie. Ovšem narůstajícím problémem je jejich bezpečnost. A to je hlavním důvodem proč nenahrazovat - byť zastaralé systémy - novými.

Když přijdete na přepážku České pošty a podíváte se na obrazovku počítače před obsluhou okénka, pomyslíte si cosi o vykopávce. Pošta používá program vyvinutý před dvaceti roky. Proč? Že nemá na nový? Ne, neutrácí za každodenní aktualizace a záplatování nějakého software, běhajícího pod nestabilními a nespolehlivými Windows, které jsou napadnutelné i hackerským děckem. Spolehlivost především. A zálohování takových dat třeba z databáze FoxPro? Na to fakt stačí i disketa?

Když vytáhnu mé první vypálené CD na jednorychlostní mechanice v roce 1995, je 100% čitelné. Když vezmu DVD nebo CD pár let staré, je to s čitelností výrazně jiné.

Cena mechaniky a cena média v roce 1995 a dnes je nebe a dudy. Bohužel, to platí i o kvalitě. Zatímco jednorychlostní mechanika maká i dnes. Ta 48-ti rychlostní je už v mém PC druhá nebo třetí. Hot – moc nevydržely, ale byly levné. To samé platí s kvalitou dávno uložených dat na diskety je stejné. Naprostá většina disket z roku 1993-95 je plně čitelná, zato USB flešek jsem už do koše pár zahodil. Ano – srovnávat úložné prostory nelze. Ovšem jde-li jen o prostá data, tedy nuly a jedničky bez barev a zbytečného marastu, nedivím se Pentagonu ani České poště a dalším institucím. ….

Mnohý ajťák dodnes vzpomíná na DOS 6.22 a WIN 3.0. Nároky na hardware skoro nulové – místo na disku  pro WIN 3.1 znamenalo vyčlenit si 30 MB – čili ve srovnání s dnešními objemy dat asi 10 digitálních fotografií v trochu lepším rozlišení. A že by to někdo hacknul? Ano – byly tu viry. Ty jsou i dnes. Ale obnova systému počítače tenkrát a dnes – zase nebe a dudy. MS Excel byl na 3 disketách 1,44 MB, MS Word na dvou disketách…

Dnešní počítače po třech letech jsou zastaralé a pokud se toho dožijí, už je nikdo nechce. Donedávna americké raketoplány používaly počítače na bázi 386 proto, že byly i ve vesmíru extrémně spolehlivé a v podstatě nesmrtelné. Zkuste se podívat na internet, kdo všechno takové „vykopávky“ shání. O programech pro tyhle dinosaury nemluvě.

Máte-li doma PC s WIN XP, patrně Vám ho nikdo nehackne, protože všichni žijí na vlně aktuální systémů a jejich slabinách. Dnešní systémy a programy na Vás donáší všem, co si za to zaplatí. Od tajných služeb po firmy, programující škodlivé programy (viry). Je to totiž živná půda pro skvělé zisky.  

Provozovat staré technologie je možná drahé, protože všechno si musíte nechat vyrábět na zakázku nebo mít velké zásoby, ale v mnoha případech to je stále levnější, než si nechat data ukrást a zneužít i když budete platit za všemožné ochrany.

P.S. Kritizovat za provozování IT dinosaurů je možné, pokud přemýšlíte bezhlavě nebo nedomýšlíte do konce.

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pentagon-stale-pouziva-diskety-ze-70-let-zastaraky-system-ko/r~919f3a78231b11e683920025900fea04/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Baloun | neděle 29.5.2016 12:00 | karma článku: 31,65 | přečteno: 1340x