O živých plotech

Živé ploty se dělí na volně rostoucí a upravované řezem. Dále na nízké a vysoké, na listnaté a jehličnaté a na smíšené. Každý si může vybrat!

Tedy každý ne!

Například my jsme byli omezeni nešťastným tvarem zahrady, což je úzký obdélník se šesti sousedy a jednou silnicí. Takže bylo rozhodnuto – za prvé bude to živý plot upravovaný řezem. A teď další výběr – jehličnatý nebo listnatý? Tak to nastřídáme, přece se nebudeme celý život dívat na jeden druh.

 

Na dvorku si to příroda rozhodla jaksi sama. Rostl tam již kdoulovec, který úžasně kvete na jaře. Je doslova obalený květy a teprve později se  dostanou ke slovu listy, jejichž konec je tmavě vínový. Takže je okrasný nadále. Moc se nám líbil a bylo nám do líto zlikvidovat. Takže si uděláme živý plot z něj. Naštěstí se sám od sebe dobře množí výhonky (nyní ho již  musíme krotit a další výhonky mu likvidovat). Jediným problémem bylo to, že není vhodný k řezu. Ale já se ničeho nebojím a ráda experimentuji. A tak se řezalo a nadále řeže a to několikrát do roka, protože má stále potřebu vystrkovat větvičky dál, než mu dovolím. Ale výsledek stojí zato. Dokonce jsme s něj vytvořili oblouk pro vchod k plotu (důležité pro úpravu, není totiž umístěn přímo u plotu se sousedem, ale víc než1,5 mdále). Výška je dle nás, krotíme ho, ale myslím, že v některých místech dosahuje2 m, a kdybychom ho nechali, dorostl by ještě výše.

Široký je v úpatí asi 1m, směrem nahoru se zeštíhluje. Na jaře je obalený květy a na zimu když opadá, je útočištěm ptáků, které krmíme.

Je to unikát, protože si myslím, že jsme jediní v celé republice, kteří mají plot z kdoulovce. Nebo někoho dalšího znáte?

 

Na zahradě jsou živé ploty z vypěstovaných sazenic. Měli by do výše již více než5 m, kdybychom je nestříhali. Pravda, buxus tak vysoký není a dosud dorostl sám asi do 2m. Roste velmi pomalu, takže ho nemusíme tak řezat.

Máme tedy živý plot z buxusu, túje, smrku. Samozřejmě jsou vždy vysazené kusy z jednou druhu a pak teprve následuje změna v ohledu na výsadbu a architekturu.

 

Zásady řezu živého plotu:

  1. Již u malé rostliny se snažit upravovat strany a pokud je řídká, tak i vršky – zahustí.
  2. Neustále upravovat řezem jak vrch, tak strany, nenechat přerůst.
  3. Řezat zásadně do kónického tvaru, tedy dole širší, směrem nahoru zužované ke špičce.
  4. Pokud jsou rostliny mladé, tak občas přihnojit.
  5. Po výsadbě zalévat. U již staršího plotu, zalévat dle počasí.
  6. Před zimou dát všemu hodně vody a během zimy pokud není sníh a vláha, tak za bezmrazého dne opět zalít. Nezmrzne, ale uschne!
  7. Nebát se řezu, rostliny si s tím poradí, a my potřebujeme místo.

 

A jak na živý plot z volně rostoucích dřevin? Opět záleží na umístění, půdě, potřeby odclonění od sousedů a silnice. Je třeba vybrat rostliny dle toho, jestli potřebujete plot nízký nebo vysoký. Domluvte se se sousedy, pokud budou rostliny přesahovat2 m.

 

Zásady výběru volně rostoucího živého plotu:

  1. Vždy dávat dozadu vyšší dřeviny
  2. Doplnit je dopředu nižšími a nejníže dávat trvalky.
  3. Nepřehušťovat – vše se rozroste.
  4. Zalévat, přihnojovat a odstraňovat plevel.

 

Tak a teď ať to roste! 

A jdeme na oběd.

Autor: Alena Pekařová | sobota 30.8.2014 5:00 | karma článku: 6,72 | přečteno: 308x
  • Další články autora

Alena Pekařová

Jak ekologicky na mšice.

10.4.2015 v 6:00 | Karma: 15,10

Alena Pekařová

Ostrov

2.4.2015 v 1:00 | Karma: 9,06

Alena Pekařová

Už je to tady!!!

12.3.2015 v 10:28 | Karma: 15,05

Alena Pekařová

Za komunistů bylo líp?

6.3.2015 v 16:40 | Karma: 31,07