Jak si pěstujeme vlastní a velký vánoční stromeček

Málo platné – vlastní vánoční stromek – to je úplně „jiná káva“. Vždycky si ho uřízneme na naší zahradě těsně před Štědrým dnem a on nám pak nádherně provoní celý byt. 

A navíc nemáme starosti, kdy a kde ho koupit a jak ho pak dopravit domů.

 

Máme již bohaté a letité zkušenosti s pěstováním vlastních vánočních borovic. Semena z borovicových šiček se k nám totiž naštěstí doslova „hrnou“ z blízkého lesa a to skoro pod tlakem. Proto nám bohatě stačí, že jen pomalu a pozorně procházíme zahradou a každým rokem nacházíme jejich nové náletové sazeničky. Ty pak jednoduše stačí na jaře přesadit do míst, kde nám nebudou překážet alespoň sedm až osm let. Musíme jen počítat s místem rozlehlým dost do šíře. Potřebujeme totiž, aby naše vánoční borovice měla minimálně čtyři kola větví.

 

Sazenice zaléváme jen z počátku, dokud nezačnou „dělat kola“. Pak už naši péči vůbec nepotřebují. Prostě si rostou „jako dříví v lese“. Půdu ani jejich polohu neřešíme. Chceme stromek jen pro ty vánoční svátky (likvidujeme ho až tak koncem ledna) a nemusíme mu tedy vybírat ty úplně nejlepší podmínky. Však nám bohatě postačí jen ty jeho čtyři kola. 

 

A proč čekáme nejméně sedm let?  První tři roky sazenice takzvaně „sedí“ a dělá kořenový systém. Pak teprve následuje její růst a každý rok vyroste jedno nové kolo a starší se rozrůstají do šíře. Necháváme jí třeba i pět až šest kol a ty dolní nakonec odřízneme. Bývají řidší. Prostě si ji necháme růst tak dlouho, dokud se nám její čtyři kola nelíbí. Ale je třeba dávat pozor i na to, aby tak zvaně nepřerostla. Pak by ta její „potřebná“ kola byla řidší od kmenu a rozlehlejší do stran, což není od vánočního stromku žádané.

 

Můžeme ji řezat i přímo na Štědrý den, jen tím riskujeme, že napadne do rána sníh (případně naprší) a zničíme si koberec od kapající vody. Proto je lepší, řezat nejpozději den předem a nechat ji v chodbě dobře okapat a oschnout. Stromek strojíme až ráno na Štědrý den. 

 

Takže, pokud vám to dovolují podmínky bydlení, doporučuji to vyzkoušet. A věřte, že když to alespoň jednou s vlastním stromkem zkusíte, budete nadšeni. Uvidíte ten rozdíl, oproti kupovanému, který bývá řezán již v průběhu října a listopadu. Když už pomineme tu čerstvou vůni, oceníme hlavně finanční úsporu. A těch sedm až osm let, nám přece udělal stromek parádu a ekologický efekt i na zahradě, takže z něj máme užitek několikanásobný.

 

A vlastně ještě: Po Vánocích, když ho rozřežeme a přiložíme do kotle, tak se od něj nakonec i pěkně ohřejeme.

Autor: Alena Pekařová | středa 26.11.2014 5:00 | karma článku: 5,29 | přečteno: 276x
  • Další články autora

Alena Pekařová

Jak ekologicky na mšice.

10.4.2015 v 6:00 | Karma: 15,10

Alena Pekařová

Ostrov

2.4.2015 v 1:00 | Karma: 9,06

Alena Pekařová

Už je to tady!!!

12.3.2015 v 10:28 | Karma: 15,05

Alena Pekařová

Za komunistů bylo líp?

6.3.2015 v 16:40 | Karma: 31,07