Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poradci ve školách a co s tím?

Agresivita a sklon k šikaně ve školách mezi žáky roste. Sama škola již neplní jen funkci vzdělávácí, ale také výchovnou a socializační. Žáci a studenti vyjadřují potřebu zájmu, zdravé komunikace a naslouchání.

Děti a mladí lidé potřebují komunikovat o palčivých tématech, která je trápí. Chtějí se svěřit s tím, co prožívají doma, ve školním kolektivu a nebo venku na ulici. Každý den čelí situacím života, se kterými si sami neví rady.

Tyto situace vznikají ve škole a vyžadují odborníky. Je velkou výhodou mít ve škole školního psychologa, výchovného poradce, metodika prevence či speciálního pedagoga. K těmto odborníkům bychom neměli zapomenout přidat také sociálního pedagoga, který dokáže velmi dobře suplovat všechny výše zmíněné odborníky. Proto také apeluji na Vládu České republiky a spolu s Asociací sociálních pedagogů v ČR velmi doporučujeme zařadit sociálního pedagoga mezi pedagogické pracovníky do týmu výše uvedených poradců.

Dalším důležitým tématem je komunikace. Dětem dělá problém komunikovat a udržovat zdravé konstruktivní vztahy jak doma, tak ve škole. Nově je vhodné zavést Týmy odborníků, kteří budou podpůrnou pomocí ve škole jak dětem, tak rodinám a pedagogům. Týmy zde budou proto, aby rychle a efektivně řešily vzniklé krizové situace, šikanu, záškoláctví, či samotnou komunikaci mezi žáky, učiteli a rodinou. Cílem proškolených odborníků bude zasahovat jak ve třídách, tak v rodinách, ale rovněž napříč komunitou, která mnohdy čelí různorodým problémům, jako jsou – dluhy, lichva, zanedbávání péče, agresivita, násilí ve škole a v rodině a jiné.

Momentálně jsme sestavili Tým odborníků pro Karvinou – Tým přátel a odborníků školy se skládá z pozic – školní psycholog – speciání pedagog, vyučující ZŠ, kurátor pro mládež a sociální pedagog – osobní kouč. Monitorujeme potřeby žáků a rodin ve školách a jsme v pohotovosti kdykoli pomoci. Ministerstvo a Vláda ČR by měla podpořit práci Týmů odborníků ve školách a zaštítit jejich práci. Vyžaduje to situace žáků, rodin a celých komunit, kde si lidé mnohdy sami neví rady v těžkých životních etapách a tím dochází ke vzniku protizákonného jednání a nárůstu patologických jevů.

Jako sociální pedagog na základní škole v Karviné jsem zavedla – Skupinkování ve školství – děti přicházeji na jednotlivé skupinky v počtu po třech. Na skupinkách společně diskutujeme, smějemem se, mluvíme o klima školy, o tom co se daří a co naopak ne. Sami žáci na skupinkách navrhují řešení problému a tento může odborník vedoucí skupinku sepsat a předložit vedení školy. Řešení se například může týkat – Jak vést hodinu efektivně, aby to děti bavilo – proč přidat tvorbu, rébus, video, diskuzi, procházku ven a další. A mnohem více touží žáci navrhovat a komunikovat – dejme jim prostor.

Dovolme, ať škola není jen místem vzdělávacím, ale také místem, kde se děti budou cítit dobře, kde je učení bude bavit, kde se nebudou bát otevřít a zajít za odborníkem Týmu přátel školy. Dejme prosím prostor rozvoji a naslouchání dětem. Protože na žácích záleží. Zaveďme odborné týmy pro školy, rodiny a komunity.

Věra Adamusová, DiS., MBA

Sociální pedagog na základní škole – Osobní kouč

Autor: Věra Adamusová | pondělí 17.6.2024 20:59 | karma článku: 6,83 | přečteno: 355x
  • Další články autora

Věra Adamusová

Pirátka a Andělka z KDU-ČSL spolu - Exkurze do Evropského parlamentu

Během měsíce Listopadu jsme dostali možnost jako základní škola – ZŠ a MŠ Družby Karviná zúčastnit se exkurze do Evropského parlamentu.

7.12.2023 v 17:40 | Karma: 11,38 | Přečteno: 526x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Věra Adamusová

Proč si Sociální pedagog zaslouží být pedagogickým pracovníkem?

Sociální pedagog a jeho role na základních a středních školách je nezastupitelná. Proto jsem se také jakožto sociální pedagog na ZŠ a MŠ Družby Karviná rozjela v červnu 2023 do Poslanecké sněmovny.

4.10.2023 v 17:32 | Karma: 9,54 | Přečteno: 418x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Věra Adamusová

Šikana jako běžná záležitost...

Zvykli jsme si na to, že je šikana součástí naší společnosti. Je běžné, že dochází k šikaně ve školách, na pracovištích nebo doma. Běžně se pak také stává, že učitelé nebo nadřízení šikanu neřeší.

11.10.2021 v 22:03 | Karma: 12,45 | Přečteno: 421x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Věra Adamusová

Nenechme si vzít naději vlivem emočního tlaku v čase Covid-19

Je evidentní, že se nacházíme v jednom z těžkých časů dějin lidstva. Na zdravotnický personál i na nás všechny je vyvíjen obrovský tlak v důsledku šíření viru Covid-19 a zatím přesně nevíme, jak vše bude pokračovat.

24.10.2020 v 15:28 | Karma: 12,11 | Přečteno: 283x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Věra Adamusová

Tvrdá izolace, aneb co vlastně zabíjí naše seniory?

Při letošním březnovém uzavření domovů ústavní péče pro seniory prudce stoupl počet úmrtí v těchto zařízeních. Ne však kvůli nemoci Covid-19, ale právě díky chybějícímu kontaktu s blízkými osobami.

17.10.2020 v 13:07 | Karma: 25,16 | Přečteno: 873x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...

  • Počet článků 6
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 479x
PR a sociální sítě. Sociální pracovník. Člen Komise kulturní a letopisecké města Havířov - členka KDU-ČSL Havířov. Politicky aktivní. Vystudovaný obor - sociální práce a osobní koučink. Nově také Sociální pedagog na ZŠ a MŠ Družby Karviná. Člen Komise pro národnostní menšiny a integraci cizinců v ČR. Člen Valné hromady a Facilitátor Asociace sociálních pedagogů ČR. Člen Komise pro občanské záležitosti Rady města Havířova. Motivem mé práce je umožnit obyčejným lidem zasahovat a vyjadřovat se k politickému dění v naší zemi, neboť samotné politiky si volí občané. Politici pak jsou zde proto, aby sloužili a pracovali primárně pro ně. Dále mám na srdci zlepšení kvality vzdělávání na ZŠ a SŠ v ČR. 

Seznam rubrik