Stát by se neměl bavit s firmami s neznámými vlastníky ne jen o lithiu!

Tak prý firma, s níž bylo podepsáno memorandum o lithiu, má sídlit v daňovém ráji na Britských panenských ostrovech a má mít anonymní vlastnickou strukturu.

Teď ponechme stranou spekulace, který ministr či úředník za co může. Spíš mě děsí, že stát vůbec s takovými společnostmi jedná, ať už jde o těžbu lithia, nebo třeba o veřejnou zakázku na postavení mostu či vytvoření informačního systému pro nějaký úřad. Minimálně pokud jde o otázku anonymního vlastnictví, je to něco naprosto ostudného, jednat s firmou, u níž nemám potuchy, komu patří!

Citace

Australská společnost, se kterou ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo memorandum o porozumění, je podle něj pouze odštěpným závodem neaustralské firmy European Metal Holdings Limited BVI, která má sídlo na Britských Panenských ostrovech. Vlastnická struktura této společnosti je podle Wagenknechta anonymizovaná prostřednictvím listinných akcií, jejichž vlastníky uvedené v seznamu akcionářů nezveřejňuje. 

Wagenknecht: Firma na těžbu lithia je nedůvěryhodná, EMH se brání

EMH se sice brání frázemi, že je regulovaná australskými zákony a britskou burzou…, ale ona dvě stěžejní Wagenknechtova tvrzení nevyvrátila, ať už sídlo na Panenských ostrovech či anonymní akcionáře!

Stále se slibuje, jak se zpřísní daňová legislativa pro firmy z daňových rájů, které u nás podnikají, že je musíme donutit, aby zisky, které vydělají podnikáním v Čr, také danily v Čr. Ale nikdo se stále nemá k tomu, aby takový návrh předložil poslanecké sněmovně. Proč???

A pokud jde o anonymně vlastněné firmy, ptám se stejně: proč jim zákonem jěště nikdo nezakázal přístup k veřejným zakázkám, jako se to řešilo u dotací pro firmy vlastněné vrcholovými politiky?

Zjevně jsou v parlamentu lidé, a nebude jich zrovna málo, kteří mají finanční zájem na tom, aby věci zůstaly, jak jsou a aby se s pochybnými zahraničními i tuzemskými společnostmi mohly dojednávat veřejné zakázky. Vždyť již staří Římané věděli, že „Peníze nesmrdí“. A pro naše zákonodárce to platí dvojnásob.

 

Kauza lithium jako selhání českých médií

 

Tuzemáku zvoní hrana. Ano, opět úředníci z Bruselu

 

 

Autor: Adam Mikulášek | sobota 14.10.2017 19:05 | karma článku: 36,57 | přečteno: 899x