Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Národní individualizmus a evropanství

Možná se pojem „národní individualizmus“ někomu zdá jako protimluv, ale omyl. Jako má individualistická osobnost potřebu „být sama sebou“ a vymezit se vůči ostatním, podobné je to i u skupin.

Ať jsou to jednotlivé subkultury (punkeři, metalisté, vegetariáni, nudisté…), fandové různých sportovních klubů (sparťané/slávisté), obyvatelé různých regionů/lokalit (Češi/Moravané, Pražáci/Brňáci…), náboženské či etnické skupiny…, tak stejně i každý aspoň trochu hrdý národ má touhu po nezávislosti a svébytnosti.

To ovšem automaticky neznamená potřebu nevraživosti/nesnášenlivosti k jiným národům/kulturám/civilizací, pouze to znamená snahu uhájit princip – „Můj dům, můj hrad“ –, resp. „Moje země, moje pravidla“. Považuji za naprostý nesmysl toto označovat za něco „zpátečnického“, „nevyzrálého“ či „buranského“, naopak to považuji za lidské a přirozené, stejně jako princip „něco za něco“, oproti utopistickému ideálu – milovat veškeré tvorstvo a nic za to neočekávat.

Pokud jde o myšlenku „Evropanství“, tak její nerealističnost spočívá hlavně v teritoriálně podmíněné různorodosti. Navíc nejsme ani tak daleko, aby řekněme 80 procent Evropanů natolik umělo Anglicky, Francouzsky nebo Německy (i když Angličtina by možná stačila…), aby si mohlo pustit „evropské“ rádio nebo „evropskou“ televizi a rozumělo tomu, co je mluveno, stejně, jako by to bylo mluveno v jejich mateřštině. Takže, když to porovnáme se Spojenými státy, tak podle mě třeba Texasan může pochopit mentalitu Kaliforňana podobnou měrou, jako Čech mentalitu Slováka a naopak, ale už je poněkud obtížnější, aby Čech pochopil dejme tomu mentalitu Švéda, pokud neumí plynně Švédsky, nerozumí švédským rozhlasovým či televizním stanicím a „nepřečte“ si švédské noviny. A stejně je tomu naopak. Záměrně pomíjím ty, kteří dlouhodobě žili/žijí v jiném státě, mají osobní zkušenosti s tamější mentalitou a způsobem života.

A do této situace, kdy si ještě ani sami mezi sebou v té Evropské unii pořádně „nerozumíme“, Vlámové se hádají s Valony, Skotové s Angličany, Baskové a Katalánci se Španěly, některé části Itálie by také rády odtržení…, přijde masová migrace lidí s nesrovnatelně nám vzdálenější kulturou, mentalitou a životním stylem, než jak se liší třeba Španělé od Finů nebo Maďaři od Britů. K čemu jinému to může vést, než ke strachu ze ztráty národní/kulturní svébytnosti, ke vzájemné nevraživosti kvůli často ne zrovna slučitelným zvyklostem či protiunijním náladám? Na jedné straně západoevropské státy nevraží na nás, Poláky, Slováky, Maďary a další, protože odtud proudí lidé na západ „za lepším“, sílí tendence přistěhovalců z jiných (zjm. východních) zemí EU na západě silně okleštit sociální dávky, bylo tu sedmileté přechodné období, v němž byl pro nás omezen volný pohyb práce (a konkrétně Německo je využilo snad až do konce, na rozdíl třeba od Velké Británie, která se novým členům EU otevřela ihned po vstupu), a nyní nás tytéž země (se zmíněným Německem v čele) peskují za údajný „nedostatek solidarity“, „xenofobii“ a nevím za co ještě.

Je jasné, že tohle musí zákonitě „narazit“. Nadnárodní celek ve stylu „spojených států evropských“ by bylo možno v řádu mnoha desetiletí teoreticky vybudovat, ale jen pod podmínkou, že by o něco takového byl zájem „zdola“, že by se lidi spontánně pozitivně identifikovali s Evropskou unií, Evropanstvím a podobnými ideály, stejně jako k tomu došlo v 2. Polovině 19. Století v Německu a Itálii na národní úrovni. Tehdy to samozřejmě bez válek nešlo, ale byly splněny minimálně podmínky velmi blízké jazykové příbuznosti různých těch knížectví a království, na něž byly Německo a Itálie tehdy rozdrobeny, a podmínka dobrovolného identifikování se obyčejných lidí k německému či italskému národu. Domnívám se, že v případě Němců byla tato národní identifikace poněkud silnější než u italů.

Tohle ale v případě Evropské unie tak úplně neplatí. Důvod jejího vzniku byl původně v dosažení tak těsného propojení zjm. Německa a Francie, aby se eliminovala možnost vzniku další velké války v Evropě. Ale k potlačování národního cítění v EU došlo až později a plíživě, ale co je nejdůležitější, tak z velké části proti vůli mnoha obyčejných lidí z těchto zemí, šlo o dílo v podstatě různých myslitelů, idealistů a sociálních konstruktérů. Lidé samozřejmě vítali např. usnadnění cestování či obchodování mezi jednotlivými státy, ale násilné sjednocování mnoha oblastí práva, nemluvě už o excesech typu zákazu klasických žárovek, už tak populární zdaleka nebylo.

A k tomu se ještě přidal tlak přistěhovalectví „zvenčí“, sociální konstrukty typu multikulturalizmu a podobně…, což ještě víc situaci „zamotalo“. Rozpadaly se ne jen tradiční hodnoty, ale s nimi i mnohé mezilidské vazby, které držely společnost pohromadě. Tohle vše se postupně rozkládalo, čímž došlo k postupnému pocitu odcizení a sociální vykořeněnosti – to, co se dřív mohlo jevit jako „pevná zem“, se začalo silně „otřásat“, takže mnoho lidí v jistém smyslu ztratilo půdu pod nohama.

Je nad rámec tohoto článku se obšírně rozepisovat o dalších politicko-společenských změnách (např. fenomén 60tých let), které k současnému neutěšenému stavu také přispěly a o nichž jsem psal ve svých dřívějších blozích, o tlaku na čím dál větší pracovní mobilitu a flexibilitu…, ale jisté je, že jsme se dostali do slepé uličky, z níž bude potřeba „vycouvat“, pokud má být nalezena nějaká pozměněná a pro obyčejné Evropany lákavá vize obrozené Evropské unie, respektující touhu mnoha jejích občanů po ochraně národní a kulturní svébytnosti v různých členských státech, místo postupného rozkladu této instituce na prvočinitele.

 

Autor: Adam Mikulášek | čtvrtek 8.12.2016 22:29 | karma článku: 24,16 | přečteno: 414x
  • Další články autora

Adam Mikulášek

Je vlasteneckou povinností znásilnit vyzývavě oděnou ženu, prohlásil egyptský advokát

Takové ženy si prý o něco podobného samy říkají. Přes protesty obhájců ženských práv zůstává dál advokátem a nehrozí mu žádný postih.

2.11.2017 v 10:36 | Karma: 36,69 | Přečteno: 1766x | Diskuse| Občanské aktivity

Adam Mikulášek

Islám zakázat nelze, burky, halal porážky či šaría soudy však ano

A o to tu běží. Nejde přece o to trestat tu část spoluobčanů, která se nominálně hlásí k islámu, ale žije více méně evropským způsobem života. Jde o to postihovat fanatiky, což zdaleka nejsou jen džihádisté a teroristé.

1.11.2017 v 19:53 | Karma: 38,13 | Přečteno: 1192x | Diskuse| Společnost

Adam Mikulášek

Kdyby v Sýrii řádila místo islamizmu třeba ebola…

Také by Němci a ziskovky vítali uprchlíky před touto humanitární katastrofou, aniž by bylo předem jasné, kolik z těch uprchlíků již je touto chorobou nakaženo? Přitom za ebolu nemůžete, avšak islamistou se stáváte dobrovolně.

1.11.2017 v 14:05 | Karma: 34,66 | Přečteno: 834x | Diskuse| Občanské aktivity

Adam Mikulášek

Paroubek: ČSSD by prospěl Hašek a Zimola prosazující Dienstbierův program

Ne, nedělám si legraci. Program ČSSD je prý archaický a pomohla by mu témata jako sňatky homosexuálů či odklon od jaderné energetiky. Personálně naopak Paroubek správně sází na Sobotkovy oponenty.

1.11.2017 v 10:02 | Karma: 26,11 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika

Adam Mikulášek

Kalousek se svou snahou paralyzovat sněmovnu nepochodil

A není divu. Jednak je potřeba schválit rozpočet, k čemuž je sněmovna potřeba, druhak máme vládu v demisi a neustavená sněmovna nebude moci tuto vládu a ministry kontrolovat.

31.10.2017 v 16:00 | Karma: 35,25 | Přečteno: 1419x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 497
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1625x
Jmenuji se Adam Mikulášek, jsem od narození nevidomý, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat tematiku zdravotně postižených, dlouhodobě nemocných, větší účast občanů na rozhodování a demokratizační procesy v této straně.

Seznam rubrik