Ústní lidová blbost část I. - Liberalismus
andy singer
Liberalismus má více podob. Jednou z těchto podob je liberalismus, který je reprezentován J. J. Rousseauem. Tento liberalizmus je v podstatě vymezující se pravidlům a je mnohdy spojován s anarchistickými způsoby uvažování. Právě tento liberalismus si představí lidé velmi často, pokud toto slovo slyší. Realita je taková, že tento liberalismus je mrtvý. V podstatě si tento směr nezaslouží označení liberalismus.
Druhá možnost je klasický liberalismus. Klasický liberalismus je základem pro současný konzervativní liberalismus. Zásluhy za vznik nesou A. Smith, D. Hume, Tocqueville, Imanuel Kant, Marshall etc. V tomto liberalismus je dodržování pravidel fundamentální složkou. Další klíčová složka je teorie neviditelné ruky trhu, která je ovšem na veřejnosti také pomýlená. Je interpretována jako volnomyšlenkářské ponechání trhu sobě samému, tedy že trh si vše vyřeší sám. Realita je opět někde jinde. Teorie neviditelné ruky trhu směřuje k vyjádření neviditelnosti některých důsledků jednání pouhým okem. Prozaicky řečeno lidé jednají, čímž vytvářejí nějakou hodnotu, která je nevyhnutelná, a kterou očekávají, ovšem jejich jednání s sebou přináší také jiné efekty mimoděk jejich tužeb. Ještě analytičtěji řečeno, pokud se jednotlivec rozhodne studovat, jeho tužbou je pravděpodobně získat lepší kvalifikaci, ergo lepší zaměstnání, ergo lépe se zabezpečit, ale nepřemýšlí o tom, že tím přispěje celé společnosti tím, že zvýší její vzdělanost a tedy i schopnost rozvoje. Základní myšlenka je opravdu takto jednoduchá a geniální zároveň.
Tento směr restaurovala Rakouská škola, jejímž zakladatelem je K. Menger, který v díle Základy národohospodářské nauky oživil myšlenky A. Smithe atd. Zásadní pokračovatelé byli F. A. von Hayek a Ludwig von Mises. Ve svých dílech demaskovali a vědecky popřeli socialismum. Ukázali hranice, které by neměl člověk překračovat. Dovedli k dokonalosti myšlenku o abstraktním uvažování člověka. Rozdělili spontánní řád a organizaci, čímž ukázali na hranice role vlády (státu). Vytvořili fundamenty pro nové přístupy jako je např. monetarismus apod.
Chtěl bych podotknout, že liberál v USA je levicově smýšlející, tedy je to demokrat. Barack Obama je liberál, ovšem pozor je to jen díky jinému přístupu v USA, kde je liberál považován za socialistu a konzervativec je označení pro tzv. evropského liberalistu. To je další důležitá jazyková bariéra v této oblasti.
Je tu celá řada dalších odnoží liberalismu, kterými se, ale nechci zabývat. Dávejme si větší pozor na to, o čem mluvíme, abychom si nepletli pojmy s dojmy.
* Schopnost abstrakce je velmi důležitá a je klíčová i v liberalismu, ovšem pokud se vyjadřujeme k určitému problému veřejně a vznášíme různé námitky, či kritiky, je nutné se vyjadřovat ve stejné rovině. Abstrakce je určitá sekretářka, která nám do hlavy pouští pouze určité vjemy a díky tomu jsme schopni svět chápat, nebo si to alespoň myslet. Díky tomuto pak vznikají i různé zkratky a zjednodušení. Detail abstrakce, jako základu pro liberální principy uvažování, uvedu v jiném článku, je to na delší povídání.
Adam Ábelovský
Budu volit Drahoše ale
Chtěl bych jen upozornit, že je celkem přirozené, jak řekl Miloš Zeman, že národ je rozdělený kvůli názorům. Jeden názor bez opozice už jsme tu měli.
Adam Ábelovský
Proč budu volit Mirka Topolánka
Oproti první přímé volbě prezidenta v roce 2013 je kvalita kandidátů mnohem vyšší. Dnes se mám mezi kým rozhodovat. Pro mě jsou Mirek Topolánek, Michal Horáček i Jiří Drahoš velmi positivní volbou.
Adam Ábelovský
Trójský kůň pravice
Donald Trump, Marine Le Pen, AFD, UKIP (Brexit) a další reprezentanti úspěšné pravice v největších zemích západu jsou pro mnohé strašákem dneška, ukázkou extremismu na straně lidskoprávní a ohrožením demokracie.
Adam Ábelovský
Evoluční pauza
Někdy se prostě stane, že nechcete nic říkat nebo psát a raději budete poslouchat, číst, dívat se kolem sebe a přemýšlet. Šum, který je kolem nás a rozlazuje soustředění, se postará o neschopnost uvažovat více do hloubky.
Adam Ábelovský
Děkuji
Při všem tom politickém aktivismu by se možná více slušelo mlčet, vzpomenout a poděkovat za tento úžasný svět.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Místo 1550 Kč zaplaťte jen 490. iDNES Premium a streamovací služba Max s HBO
Do konce tohoto týdne můžete získat členství v iDNES Premium za nejnižší možnou cenu. Předplatné na...
Výtržníci z Kapitolu slibují odplatu. Mám na zádech terč, říká policista
Premium Policisté, kteří 6. ledna 2021 bránili Kapitol před davem radikálních příznivců amerického...
Práci zdaňme méně, víc peněz dejme na vědu a vzdělávání, radí ekonomové
Zdanění zaměstnanců v tuzemsku často nemotivuje k práci. Špatně nastavené jsou i další daně či...
Chystá se zmenšování bytů. V cizině od něj přitom spíš ustupují
Premium Dvacetimetrový byt v Klánovicích za 13 tisíc korun měsíčně? Nebo si raději koupit 38metrový byt v...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 101
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1911x