Mont Saint-Michel – místo jak z gotického románu

Opředený legendami. Inspirující spisovatele, skladatele i filmaře. Přírodní a historický unikát. Nádhera, kde se prolíná romantika a fantazie.

Mont Saint-Michel (Hora Svatého Michaela) je po Eiffelově věži nejslavnější z francouzských památek a po Paříži druhé nejnavštěvovanější místo Francie. Z dálky nezaměnitelný vrcholek vystupuje ze zátoky na rozhraní Normandie a Bretaně jako vzácná koruna ošperkovaná hradbami, katedrálou, opatstvím a štíhlou věží. Zamračený pozdně jarní den, hejna kroužících vran a hluboký odliv vytváří atmosféru gotického románu a vtiskávají tomuto místu pečeť nezapomenutelnosti.

Magická atmosféra. Říká se, že svatomichaelské skalisko bývalo za dávných dob rituálním místem. Keltové ho považovali za mořský hrob, horu, kam odcházely duše zemřelých a nazývali ji Mont Tombe, Hrobová hora. Název přejali i Římané, kteří se zde, podobně jako druidové, skláněli slunci. Křesťanská historie začíná legendou, podle které se roku 708 Sv. Aubertovi, biskupovi v nedalekém Avranches, ve spánku opakovaně zjevil archanděl Michael a přikázal mu, aby na Hrobové hoře postavil klášter. A tak zde vyrostla první románská kaple.

Kamenný architektonický skvost se po celá staletí postupně rozrůstal na strmých úbočích vrchu. Stal se významným poutním místem a jedním z důležitých center evropské vzdělanosti. Pozdějí byl opevněn a sehrál důležitou úlohu během stoleté války mezi Anglií a Francií. Za Napoleona byl ostrov přejmenován na Ostrov Svobody a paradoxně zde bylo zřízeno vězení. V roce 1966 byl klášter u příležitosti tisíciletého výročí vrácen benediktinům, kteří ho v počtu 5 mnichů a 7 jeptišek obývají dodnes.

Mont-Saint-Michel byl dříve takzvaný přílivový ostrov, což je vyvýšenina, která je při přílivu ostrovem, ale při odlivu se na ni dostanete suchou nohou.  Pro zlepšení přístupu k místnímu klášteru byl v roce 1879 ostrov spojen s pevninou náspem a stal se tak vlastně poloostrovem. Pořád ho ale dvakrát denně obklíčuje moře, jež tu vytváří evropský rekord - 15metrový rozdíl mezi  přílivem a odlivem.  V rovinaté krajině zálivu to znamená, že moře, které při přílivu téměř omývalo hradby opatství, při odlivu odteče i více než deset kilometrů daleko. Odliv přitom odhalí obrovskou pláň písku a bahna, což je fascinující podívaná z jak pevniny, tak i z ostrova samotného.

Fascinující, ale pro ostrov potenciálně nebezpečná. Odborníci  spočítali, že kvůli usazování písku v zátoce a jejímu zarůstání vegetací by ze Svatého Michaela za čtyřicet let už nemusel být ostrov. V roce 2005 proto odstartoval vládní projekt podpořený z fondů EU s cílem zachovat specifický ostrovní charakter opatství. Jedním z hlavních bodů projektu je odstranění náspu se silnicí, která dnes spojuje ostrov s pevninou a její nahrazení mostem. Hráz totiž znemožňuje volný pohyb mořských proudů, a přispívá tak k zanášení zátoky pískem. 

Ať ostrov či poloostrov, svatý pahorek nepřestává kromě bezpočtu návštěvníků přitahovat spisovatele, básníky, hudební skladatele a v neposlední řadě i filmaře a tvůrce počítačových her. Fanoušky Pána prstenů možná zaujme to, že tvůrci filmové trilogie se Svatým Michalem nechali inspirovat při stvoření  Minas Tirith, Strázní Věže Gondoru. I přesto, že filmová verze je velice přitazlivá a dá se na ní dívat z pohodlí domova, originálu se nevyrovná. Jeďte se tam podívat. Stojí to za to!

 

Praktické informace:

Vzdálenost od Prahy – 1372 km

Vzdálenost od Paříže – 336 km

Ostrov je veřejnosti přístupnýcelý rok a do spodní části se neplatí vstupné. To je nutné pouze do vrchní části opatství.  

Vstupné do opatství – Dospělí nad 25 let: 9 euro, Děti a mladiství (od 18-26let) zadarmo, pokud jsou občany EU, jinak 5.50 Euro

Parkovné – dříve se dalo parkovat přímo u ostrova, ale od 3.června loňského roku je otevřené parkoviště nové, více ve vnitrozemí. Z něho jezdí kyvadlová doprava až k vstupní bráně. Informace zde: http://www.bienvenueaumontsaintmichel.com/site/en/access-the-mont-saint-michel/by-car

Informační webová stránka v angličtině - http://www.ot-montsaintmichel.com/index.htm?lang=en

 

 

 

Autor: Eva Zwemmer Tauerová | středa 12.2.2014 1:11 | karma článku: 18,30 | přečteno: 686x
  • Další články autora

Eva Zwemmer Tauerová

Medvědi nevědí

12.9.2018 v 23:23 | Karma: 15,38

Eva Zwemmer Tauerová

Majoránka a rum

5.9.2018 v 21:04 | Karma: 26,02

Eva Zwemmer Tauerová

Barevná škola

30.6.2017 v 11:41 | Karma: 20,70

Eva Zwemmer Tauerová

Multikulti polévka

27.6.2017 v 9:33 | Karma: 36,54