Keukenhof - Dobrodružná cesta tulipánu

Jak se přistěhovalec v turbanu stal národním symbolem a kde si ho můžete prohlédnout.

Tulipány patří k Holandsku stejně neodmyslitelně jako větrné mlýny, dřeváky a sýr. Málokdo ale ví, že jsou zde pouze zdomácnělými přistěhovalci. Než vás pozvu na voňavou a barevnou tulipánovou návštěvu, zkuste si, co o těchto nádherných květinách víte:

  1. Přirozenou domovinou tulipánů je:
    1. Jižní Amerika
    2. Severní Afrika
    3. Střední Asie
  2. Slovo „tulipán“ pochází:
    1. Z peského slova „ dulband“
    2. Z tureckého slova „tülbent“
    3. Z latinského slova „tulipa“
  3. Tulipány se do Evropy dostaly:
    1. Hned po objevení Ameriky
    2. V polovině 16.století
    3. Až na začátku 17.století
  4. Carolus Clusius, botanik, který přivezl první tulipány do Holandska:
    1. Založil obchodní společnost na prodej tulipánů a neuvěřitelně zbohatl
    2. Daroval cibulky universitě, odkud byly tyto posléze odcizeny
    3. Zemřel na otravu šťávou z tulipánového listu
  5. V polovině 17. století stála tulipánová cibulka:
    1. Asi tolik, jako deset bochníků chleba
    2. Asi tolik, jako menší domek
    3. Asi desetinásobek ročního platu zkušeného řemeslníka
  6. „Tulipánová horečka“  je pojem referující k:
    1. Nemoci způsobené konzumací tulipánových cibulek v hladových letech 2. světové války
    2. Viru způsobujícímu dvojité zabarvení některých tulipánů
    3. Burzovnímu krachu z roku 1637, který znamenal pro holandské hospodářství katastrofu
  7. Tulipán je národní květinou v těchto zemích:
    1. Pouze v Nizozemí
    2. V Nizozemí a Turecku
    3. V Nizozemi, Turecku a Iránu
  8. Všeobecná královská asociace pěstitelů cibulovin eviduje příbližně:
    1. 1000 druhů tulipánů
    2. 3000 druhů tulipánů
    3. 5000 druhů tulipánů
  9.  „Královna noci“, asi nejoblíbenější druh tulipánů, vděčí svému jménu:
    1. Holandské královně. Je totiž oranžový.
    2. Své barvě. Zdá se totiž úplně černý.
    3. Části dne. V noci se totiž jako jediný nezavírá.
  10. Je pravda, že tulipán je jedlý?
    1. Ano, ale pouze okvětní plátky.
    2. Ano, celý, včetně cibulky.
    3. Ne

Přirozenou domovinou tulipánu je oblast dávné Persie (1/3). Říkali mu zde “dulband” (2/1). Pojmenování se stejně jako rostlinka rozšířilo do Turecka, kde se těšil velké oblibě. Nazývali ho „tülbent“ – turban a začli ho kultivovat. Když rakouský vyslanec popisoval v šestnáctém století (3/2) oblíbenost rostlin na dvoře tureckého sultána svému císaři, přirovnal jejich květ k turbanu obrácenému vzhůru nohama. Zkomoleninu slova známe jako dnešní „tulipán“.

Do Holandska cibulky doputovaly přes botanickou zahradu ve Vídni. Tam je od zmíněného otomanského velvyslance dostal vlámský botanik Carolus Clusius, dnes považovaný za evropského otce tulipánů. Clusius, který krátce působil i v Praze, daroval cibulky univerzitě v Leidenu a nadále je kultivoval. Říká se, že neschvaloval humbuk kolem tulipánů a odmítal již vypěstěné cibulky prodat. Byly mu prý ale ukradeny (4/2) a na trh se dostaly stejně.

V sedmnáctém století se tulipány, zejména jejich krásné, pestrobarevné odrůdy, staly mimořádně luxusním zbožím. Žádali je příslušníci vyšších vrstev, pro které byl tulipán vítaným zbožím hodným jejich společenského postavení. Mnoho cibulek bylo prodáváno na spekulaci za neuvěřitelné ceny (5/3). Přecenění tulipánů však nemohlo dopadnout jinak než krachem. Zájem o vzácnou rostlinku začal opadat, když obchodníci začali chápat, že cena tulipánů je šílená. Následoval pád jejich cen. Krach znamenal pro holandské hospodářství katastrofu. Hospodářský pokles způsobený krachem tulipánů byl značný a mnoho lidí se ocitlo bez obživy (6/3).

Tulipán se postupně stal symbolem Holandska (stejně tak i jeho dvou dalších rodných zemí, Turecka a Iránu, dědice Persie – 7/3). V holandské hlinitopísčité půdě se tulipánům nebývale daří. Téměř 3000 registrovaných odrůd (8/2), včetně oblíbené černé odrůdy Královna noci (9/2) se denně draží do celého světa na květinové aukci v Aalsmeer. Ročně se z Holandska vyveze téměř 2 miliardy cibulek a 1,4 milliardy řezaných tulipánů (údaje z roku 2011).

Nejvíce tulipánů v květu je k vidění každoročně na jaře v květinovém parku Keukenhof. A právě jeho brány se dnes odpoledne slavnostně otevřely. Letošní krásné teplé jaro slibuje (narozdíl od roku minulého) již od prvního dne nádhernou podívanou.  Na 32 hektarech u vesničky Lisse v provincii Zuid Holand nechají zahradníci jako každoročně vykvést více než 7 milionů cibulovitých květin, sázených do země ve třech vrstvách podle období květu (krokusy, narcisy, tulipány, hyacinty). Jedinečná seskupení květin s různými trvalkami v zeleni členitého parku s vodními plochami, kvetoucími keři, starými stromy a uměleckými pracemi sochařů utváří opravdovou podívanou. Ve čtyřech pavilonech areálu Keukenhofu se konají květinové výstavy. Aktuálním tématem letošního Keukenhofu je právě 400letá historie tulipánu. Je zde nově obnovená historické zahrada, kde si můžete prohlédnout původní a nešlechtěné tulipánové odrůdy. V pavilónu královny Juliány je výstava s názvem „Tulipánová horečka“, věnovaná již zmiňováné hospodářské krizi.

Malá rada nakonec. I když je park otevřen celý den a to od 8 do 19.30 (vstupenky je možno si zakoupit do 18 hodin a nebo předem online), nemusíte nikterak pospíchat. Pokud si v parku opravdu chcete odpočinout a pokochat se barvami a vůněmi, a ne si připadat jako v Tokiu v ranní špičce, nejezděte tam hned dopoledne. Své celodenní (bohužel nemalé) vstupné lépe proměníte v jedinečný zážitek v odpoledních a večerních hodinách, kdy je tam opravdu klid a pohoda.

A úplně nakonec. Je tulipán jedlý? Je. Okvětní listky se dají konzumovat, pokud nejsou chemicky ošetřené. Stejně tak i tulipánová cibule. Holanďané v hladových letech druhé světové války mleli sušené cibulky na mouku a pekli z ní chleba. Nechutnal prý valně, ale nouze si nevybírá. Takže 10/2. 

Praktické informace:

Adresa: Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse

Otevírací doba 2014: 20.3. – 18.5., denně od 8 – 19.30 (prodej vstupenek do 18 hodin).

Vstupné:  dospělí 15 euro, děti do 3 let zdarma, děti  4-11 let 7.50 euro

Parkovné: 6 euro (lepší je jet autem, z Leidenu sice jezdí autobusy každou hodinu, ale jsou přeplněné a cesta se tahne přes půl hodiny.)

Oficiální webová stránka v angličtině: http://www.keukenhof.nl/en

Informace do kvízu jsem čerpala ze článku „20 facts about tulips“ na „www.alloveralbany.com“. 

Autor: Eva Zwemmer Tauerová | středa 19.3.2014 23:12 | karma článku: 20,93 | přečteno: 2122x
  • Další články autora

Eva Zwemmer Tauerová

Medvědi nevědí

12.9.2018 v 23:23 | Karma: 15,38

Eva Zwemmer Tauerová

Majoránka a rum

5.9.2018 v 21:04 | Karma: 26,02

Eva Zwemmer Tauerová

Barevná škola

30.6.2017 v 11:41 | Karma: 20,70

Eva Zwemmer Tauerová

Multikulti polévka

27.6.2017 v 9:33 | Karma: 36,54