Zákaz pohybu, a co dál?

Zákaz volného pohybu patrně zbrzdí šíření nemoci, ale nezastaví ho. Jaké jsou možnosti krom spomalování a hry vabank, a jaké náklady jsou v tomto kontextu příliš drastické?

Často se mluví o křivce nemocných, a schopnosti zdravotního systému zvládnout nákazu. V Německu předpokládají že se musí nejdříve nakazit většina populace, tentýž předpoklad byl v Anglii, USA zatím na federální úrovni nechává věcem volný průběh. Tento přístup vychází z přesvědčení, že ta nemoc nebude nakonec až tak zlá. Jakkoliv nejde o ebolu, některé důsledky onemocnění se mohou u nové nemoci naplno projevit až v průběhu měsíců či let(viz třeba epidemie HIV/AIDS). Nakolik jsem zatím vysledoval, zatím nevíme že u těch co nemoc překonají nebude dlouhodobý dopad horší než u chřipky. Z tohoto pohledu si nejsem jist, zda spoléhání na stádní imunitu je dobrý nápad.

Jaké jsou další možnosti? Přímočaré testování každého člověka by při ceně 1500Kč za test a potřebě dvou testů na osobu znamenalo náklady 30 miliard Kč, a při předpokladu 50tis. testů za den trvalo 400 dnů. Aby to fungovalo, muselo by se testovat po oblastech, a v podstatě vyhlásit totální karanténa pohybu mezi těmito oblastmi. To je samozřejmě naprosto nereálné... skutečně? V zásadě je několik problémů:

1) Cena - 30 miliard

2) Doba protestování konkrétního izolovaného území

3) Izolace uzémí (včetně hranic)

4) Potřeba zásobování

Pokud jde o cenu a rychlost protestování, i pokud by nešlo nic ušetřit, 30 miliard je sice hodně, jenže ve srovnání s čím? Navíc možnosti tyto náklady srazit určitě jsou, například popsány zde: https://www.idnes.cz/technet/veda/izraelsky-napad-hromadne-testovani.A200324_121710_veda_pka Ano článek zmiňuje kapacitní omezení jinde, ale to by mělo být zvládnutelné. Samozřejmě testování samotné by nebylo jediným nákladem, jenže náklady jsou i tak.

Rychlost protestování by byla vhodně volena tak, aby testovací kapacity v určité spádové oblasti byli schopny zvládnout za den otestovat ucelená území. Pokud by v hromadných testech byl zjištěn virus, následovalo by důslednější testování menších populací s izolací všech nakažených do vynucené/kontrolované karantény, s dalším testem za 14 dnů.  Po skončení druhého testování a za předpokladu že se povedlo odizolovat všechny zasažené do vynucené karantény, lze po několika dnech  od posledního negativního testu v území ( viz http://www.szu.cz/tema/prevence/novy-koronavirus-vydrzi-na-povrchu-nekolik-hodin?source=rss ) uvolnit pohyb uvnitř (samozřejmě pohyb ven do neprošetřených oblastí by musel být zakázán).

Izolace území a potřeba zásobování - pokud jde o zajištění nutných lidských zdrojů pro opatření v takto masivním měřítku, lze předpokládat že silové složky by mohli dát dohromady zhruba 100tis. lidí. To by patrně na zajištění vnější hranice i izolaci malých území nestačilo. V ČR lze nicméně využít branné povinnosti, a ve chvíli kdy bude stejně stát platit náhrady mezd, je volba nevyužít této dostupné pracovní síly zjevně plýtvání(jakkoliv může být nepříjemné pokud například někdo ze škodovky má najednou hlídat obecní hranice, řešení se z nebes samo nesnese). Například dopravní firmy pláčoucí nad úbytkem práce a turistů by mohli vypomoci se zásobováním.

V omezeném měřítku se tento postup osvědčil:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-vedci-studie-asymptomaticti-pacienti-prenos-nemoci-zdravotnictvi-pandemie.A200325_112645_zahranicni_linvMimochodem, pokud by se k něčemu takovému přistoupilo, moho by stát za úvahu využít příležitosti a zkusit sezbírat také vzorky na protestování dalších nakažlivých nemocí (žloutenka, tuberkulóza, HIV).

Zmiňovaná opatření se můžou zdát masivní a drastická, na druhou stranu ve srovnání se stávající nejistou perspektivou a rizikem dosud neznámých dlouhodobých důsledků nemoci dávají určitou stabilní možnost vyřešit alespoň pokud jde o ČR situaci jednou a provždy(samozřejmě za nutnosti zachování střežení hranic se zeměmi které by takto nepostupovali). Nevím zda je smysluplné k nim v tuto chvíli přistupovat, nicméně by rozhodně měli být zvažovány a plánovány jako plán B.

P.S.: Předem se omlouvám za jakékoliv pravopisné nedostatky, pokud budu na konkrétní chyby upozorněn rád je opravím. K tomu abych si procházel pravidla pravopisu momentálně elán ani energii nemám, takže nekonkrétní výtky mě vůbec nebudou trápit. Pokud se chce někdo nabídnout jako korektor, ať dá klidně vědět :-)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Žůrek | čtvrtek 26.3.2020 20:34 | karma článku: 8,02 | přečteno: 620x