Ohluchlý a domovní zvonek: Vychytávky pro život bez zvonění
Neslyším a nemám světelnou signalizaci domovního zvonku. Ta se mi před lety rozbila a novou už jsem si nepořídil. Zase tak nutně ji nepotřebuji. O nečekané neohlášené návštěvy nestojím. Stejně to bývají většinou dealeři čehosi a pokud ke mně někdo jde či jede, předem se domlouváme. Zejména na tom, kdy vykouknu z okna. Bydlím totiž v panelovém domě ve třetím patře a musím otevřít vchodové dveře bzučákem.
Se světelnou signalizací byla občas i legrace. Jednou k nám přišel soused se psem (pudlem), když zrovna někdo zazvonil a začalo to blikat (asi 6 záblesků jako blesk od foťáku). Pes se raketovou rychlostí schoval pod postel a hrdinně na „útok světlem“ štěkal.
Nebo když u nás někdo neohlášeně zazvonil. Otevřel jsem a byl to neznámý pán (asi dealer energií, jak jsem vyrozuměl z kontextu). Sotva jsem otevřel, okamžitě spustil svoji naučenou řeč. Skočil jsem mu do řeči a řekl mu, že vůbec nic neslyším, že se mi musí psát a podával mu blok a tužku (žádný strojový přepis mluvy, který mám v tabletu – tihle lidé neradi píší minutovou řeč). On si to nevzal a zase spustil svou „písničku“.
Nechal jsem ho minutu vymluvit a začal mu odpovídat bez hlasu. Řekl mi, že mi nerozumí (to už jsem odezřel – na to jsem čekal) a já mu odpověděl už s hlasem, že jsem mu také nerozuměl, když nic neslyším.
Potom si konečně vzal psací potřeby a napsal: „Vaše vyúčtování za elektřinu“. Z minutového „projevu“ napsal jednu větu. Na to jsem se ho zeptal proč, aby zase psal, načež mávl rukou a odešel zvonit na sousedy.
Moderní technologie? Ne vždy ideální
Neohlášené zvonící tedy úspěšně ignoruji. Jsou však situace, kdy zvonění nechci ignorovat a signalizaci bych uvítal. On to umí třeba i můj tablet. Zachytí zvonění (musí se mu natrénovat zvuk domovního zvonku) a odešle mi notifikaci na hodinky. Jenže problém je v tom, že zvuk mého domovního zvonku zachytí až tak po pěti vteřinách zvonění (máme spíše takový zvuk „bzzz“), a tak dlouho nikdo ani nezvoní, takže to není použitelné. Prima by na toto byl zvonek, který jsme měli, když jsem byl malý. Když někdo zazvonil, třeba vteřinu (prostě zmáčkl zvonek), udělalo to takový příjemný zvuk třikrát „bim bam“. Když jsem ještě slyšel, tak jsem ho nepořídil, protože by s ním nešly dělat „signály“, které jsme provozovali, když si děti chodily hrát ven: 3× „bzzz“ – otevři domovní dveře, 2× „bzzz“ – vykoukni z okna a 1× „bzzz“ – otevři dveře bytu. Teď už signály tolik nepotřebujeme a hodil by se „bim bam“, neumím ho však už namontovat.
Čekání u okna? Ne vždy ideální
Svízel však nastává i při domlouvání se a vykukování z okna. Čekat pár minut není problém. Ale stát u otevřeného okna půl hodiny, s očima neustále na stopkách, už ano. Několikrát se mi stalo, že mi někdo napsal na WhatsApp: „Tak vyrážím, za pět minut jsem u tebe.“ „Dobře,“ odepsal jsem, „jdu koukat z okna.“ Z okna jsem koukal už deset minut a stále nic a až po půl hodině otevřeného okna dokořán, zmrzlý jako preclík a doma už jen 16 °C, se domluvený příchozí objevil, protože se po cestě s někým zakecal, a mohl jsem konečně okno zavřít.
Ono se to zdá jako jednoduchá věc (to koukání z okna), ale tak úplně jednoduché to není. Pozorovat pár metrů chodníku, které jsou viditelné, jestli se nemihne postava příchozího, není moc příjemné, protože to mihnutí trvá třeba jen dvě vteřiny a nemohu odvrátit zrak, abych ho nepropásl (například koukat na displej a psát mu zprávu na WhatsApp, co s ním je).
Sdílení polohy: Skvělý pomocník
Skvělý pomocník (a kvůli tomu tento článek píši) v tom je sdílení polohy. Na mapě vidím, jak se auto nebo chodec blíží a z okna vykouknu jen na nezbytně krátkou dobu. V případě jízdy autem to nemá chybu. Jede k nám třeba dcera z 20 km vzdáleného města. Napíše mi, že vyráží, ale po cestě se může zpozdit kvůli dopravě. Pokud mi nasdílí polohu (na WhatsApp), místo zbytečného čekání u okna jen sleduji pohyb na mapě a vyhlédnu až ve správný čas.
Díky moderním vychytávkám se tak dá žít i bez světelné signalizace zvonku.
———-
Autor článku: Ladislav Kratochvíl (Kráťa),
ohluchlý ve věku 40 let (2003).
Ztlumeno
Pan Dušek ohluchl a příjem do nemocnice

Náhle ohluchlí ve středním věku a později jsou najednou vytrženi z celého dosavadního světa. Většinou přijdou o práci, nikomu nerozumí a jsou odkázáni na to, co jim kdo napíše, protože jinak komunikovat neumí (jen mluvit).
Ztlumeno
Příběhy pana Duška – pan Dušek neslyší zdroj hluku

Často se můžeme setkat s mýtem, že se ztrátou jednoho smyslu nějak zdokonalí druhý (nevidomý dokonale slyší, neslyšící dokonale vidí). To by pak hluchoslepí lidé vůbec neexistovali a neslyšící by nenosili brýle.
Ztlumeno
Přelévání titulků: Pomoc pomalejším čtenářům, nebo problém?

Dříve titulky mizely rychleji, dnes „čekají“ na další a zůstávají déle viditelné. Pomáhá to pomalejším čtenářům, ale zároveň zakrývá důležité informace na obrazovce. Je to krok správným směrem, nebo spíš překážka?
Ztlumeno
Domácí automatický titulkovač

Zkuste si u televizoru vypnout zvuk. Budete rozumět tomu, co se říká? Takto televizor vnímají diváci, kteří neslyší. Ale i slyšící, kteří mají televizi ztlumenou. Aby jej šlo sledovat bez zvuku, jsou potřeba titulky.
Ztlumeno
Generované titulky YouTube: Pomůcka nejen pro lidi s postižením sluchu

S nástupem AI začalo YouTube automaticky generovat titulky. To pomáhá nejen neslyšícím, ale i slyšícím divákům s porozuměním cizím jazykům. Strojový překlad sice není dokonalý, ale v mnoha případech usnadní orientaci.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Drony zásadně promění vysokohorskou turistiku. Šerpové mají strach o práci
Premium Až dosud byli Šerpové, legendární himálajští terminátoři, pro expedice v nejvyšších světových...
Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou
I když se počty odlovených divokých prasat v ČR stále zvyšují, nevedou odstřely k reálnému snížení...
Firmy se bojí krachu české obnovy Ukrajiny. Svaz průmyslu podmínky kritizuje
Premium Redakce MF DNES získala dopis prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje adresovaný premiérovi...
Nejlevnější benzin za poslední roky. Pokles cen pohonných hmot způsobilo víc faktorů
Premium Čeští řidiči si užívají nejnižších cen benzinu a nafty za několik let. Benzin tankovali levněji...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 157
- Celková karma 8,00
- Průměrná čtenost 686x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz