Jak komunikovat při ztrátě sluchu: Praktické tipy a osobní zkušenosti
A ještě lepší by to bylo od někoho, kdo je vstřícný, sdílný a řekne co nejvíce přesných informací: „Po bozíke hig ma graní iiiu a an e šlury tum hezge zbotiregmy.“
Ačkoli odpověď byla: „To musíte na hlavní třídu a tam je žlutý dům České spořitelny.“ Ten, kdo přijde o sluch ve středním věku a později, odezře právě něco podobného, jako onu zkomoleninu a neví nic. Nebo po letech neslyšení třeba polovinu a zbytek se pokouší domyslet dobře, či špatně (jako já). Mistři odezírači, kteří neslyší třicet a více let odezřou třeba 85 % a zbytek se domyslí (někdy správně) z kontextu. Některé hlásky se totiž ani odezřít nedají, protože jsou „neviditelné“ (g, h, ch, k – zkuste si před zrcadlem) jiné jsou viditelné jaksi napůl, nebo jsou snadno zaměnitelné (d, t, n, b, p, m – záleží i na následující – jinak se odezírá „na“ a jinak „ně“).
I když se člověk, co ho opustil sluch učí odezírat celou dobu (ostatně nic jiného mu nezbývá, když přestal slyšet), stejně to je z větší části domýšlení si a záleží především na kontextu.
U lidí, kteří jsou zvyklí plně rozumět celý dosavadní život, pak funguje i jakási psychická zábrana. Nechtějí se domýšlet, jelikož to je nejisté a chtějí rozumět i nadále zcela a plně. Jasně, k tomu je prima napsání sdělení. Jenže někde na ulici je otravné vyndávat papír a tužku, zejména právě neznámým lidem. Neví se totiž, jestli dotyčná osoba nepotřebuje třeba brýle, které má někde v kabelce, nebo je ani nemá u sebe, nebo se stydí za prasopis apod.
Ano/ne/nevím
Mnohem lepší je, zeptat se tak, aby tázaní mohli pouze kývnout ano/ne/nevím. Základní průpravu na takové ptaní se, jsem získal kdysi ve školní družině (kdybych tušil, že se mi to bude hodit, byl bych pilnější), kde jsme s oblibou hráli „na řemesla“. To si jeden myslel řemeslo, ostatní se ho vyptávali a on mohl odpovídat pouze ano/ne/nevím. Kdo řemeslo uhodl, vyměnil si s ním místo a začalo se znovu. Ony dotazy byly v podstatě vylučovací metody a začínalo to často: „Máš v práci monterky/plášť/kravatu?“ a od toho se odvíjely další otázky.
S bankomatem v neznámém městě s neznámou osobou bych to zkusil nějak takto:
„Dobrý den, nic neslyším a potřebuji se na něco zeptat. Pokusím se ptát tak, abyste mohla pouze kývat a nemuseli jsme tahat papír a tužku. Ano?“
„Ano.“
„Je tady někde poblíž bankomat?“
„Ano.“
„V této ulici?“
„Ne.“
„Támhle na hlavní třídě?“ (to by mě napadlo, že by tam mohl být)
„Ano.“
„Děkuji. Ještě mi prosím ukažte rukou na kterou stranu mám jít až přijdu na hlavní třídu.“
„Ukázání vlevo/vpravo/rovně.“
Na hlavní třídě bych se nejdříve rozhlédl, jestli neuvidím logo banky a případně se zase někoho zeptal.
Využití čísel a prstové abecedy
Nevidomému (od narození) kolegovi rychlopísaři nešlo moc kývání. Je to logické. Nevidomí na to nejsou zvyklí a ani to nikdy nepoužívají. Vymysleli jsme si tedy ukazování počtu prstů, místo kývání hlavou. Jeden prst „ano“, dva prsty „ne“ a tři prsty „nevím“.
Ukazování počtu jsem potom aplikoval (u nás doma navždy a u všeho bez vysvětlování) i na ukázání možností, když potřebuji odpověď na „nebo“.
„Dáš si kávu, nebo čaj?“
Možnosti jedna a dvě jsou jasné. Ale co když si chce dát dotazovaná osoba kakao? Ukáže „tři“, což znamená „něco jiného“. Následuje sdělení co jiného. To se dá buď odezřít, protože je velký kontext a pokud to odezřít nejde, lze využít prstovou abecedu. Zrovna slovo „kakao“ bez kontextu moc odezřetelné není. Mluvidla se při, vyslovení téměř nehýbají, „k“ je neviditelné, protože jeho artikulace probíhá hluboko v krku a rozdíl mezi „a“ a „o“ není moc velký. Stačí však ukázat první dvě (možná jen jedno) písmena a lze se snadno dovtípit, co asi tak může dotazovaná osoba chtít.
Ukázat to jednou rukou
Když člověk neslyší, strašně moc prima věc je prstová abeceda. U nás je známější ta pro dvě ruce, kterou si pamatuji ještě ze školy, když jsme si tak napovídali.
Nechám si jako příklad stále to „kakao“. Většina písmen se ukáže dvěma rukama. Jenže člověk často něco drží a nemá obě ruce volné. Zrovna „K“ se ukazuje oběma rukama. Jednou rukou se dá ukázat třeba ukázáním na krk, nebo pouze tu část „K“ (zahnutý ukazováček). To však vyžaduje předem domluvený způsob ukazování. S logopedkou to máme třeba tak, že „jako kdyby to chtěl ukazovat člověk s amputovanou rukou“ a místo ruky použil tvář, nebo nic, nebo písmeno ukázal jinak (“A“ „Viktorka vzhůru nohama“, nebo „K“ ukázání na krk).
Tyto způsoby komunikace se hodí především v situacích, kdy není k dispozici technika s převodem mluvy na text, nebo když je jednodušší (a mnohem rychlejší) něco ukázat, než spouštět aplikaci.
———————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003.
Ztlumeno
Neslyšící stále čekají na zpřístupnění iVysílání veřejnoprávní televize

Při spuštění nové verze iVysílání v roce 2021 ČT tvrdila, že „myslí na uživatele s různými typy smyslového znevýhodnění“. Přístupnost pro neslyšící se výrazně zhoršila. Byly odebrány kompenzační funkce a řešení stále chybí.
Ztlumeno
Titulky nejsou karaoke. A není složité je udělat správně

Často se setkáváme s blikajícími ‚karaoke‘ titulky, které místo pomoci ruší. Proč nefungují pro neslyšící a jak jednoduše vytvořit přístupné titulky?
Ztlumeno
Pan Dušek ohluchl a příjem do nemocnice

Náhle ohluchlí ve středním věku a později jsou najednou vytrženi z celého dosavadního světa. Většinou přijdou o práci, nikomu nerozumí a jsou odkázáni na to, co jim kdo napíše, protože jinak komunikovat neumí (jen mluvit).
Ztlumeno
Příběhy pana Duška – pan Dušek neslyší zdroj hluku

Často se můžeme setkat s mýtem, že se ztrátou jednoho smyslu nějak zdokonalí druhý (nevidomý dokonale slyší, neslyšící dokonale vidí). To by pak hluchoslepí lidé vůbec neexistovali a neslyšící by nenosili brýle.
Ztlumeno
Přelévání titulků: Pomoc pomalejším čtenářům, nebo problém?

Dříve titulky mizely rychleji, dnes „čekají“ na další a zůstávají déle viditelné. Pomáhá to pomalejším čtenářům, ale zároveň zakrývá důležité informace na obrazovce. Je to krok správným směrem, nebo spíš překážka?
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Íránský jaderný program ohrožuje mezinárodní bezpečnost, řekl Fiala
Jaderný program Íránu ohrožuje mezinárodní bezpečnost, uvedl na sociální síti X premiér Petr Fiala....
Ewa Farna nadchla návštěvníky Holešovské Regaty. Je showmanka, pochvalovali si
Vystoupení Ewy Farne bylo vrcholem letošního ročníku festivalu Holešovská Regata, který se konal o...
Stále vládneme části Kursku, vytlačili jsme Rusy z Dněpropetrovské oblasti, říká Kyjev
V ruské Kurské oblasti ovládá Ukrajina nadále přibližně 90 kilometrů čtverečních ruského území,...
Trump jednal protiústavně, rozčilují se demokraté po útoku USA na Írán
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa provést v noci na neděli údery na tři íránské...
- Počet článků 159
- Celková karma 7,91
- Průměrná čtenost 682x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz