Domácí automatický titulkovač
Na titulkování zpravodajství, dokumenty, sportovní přenosy a další typy pořadů stačí titulky „co se říká“. Avšak na dramatická díla ne. K nim jsou zapotřebí tzv. „popisné titulky“. Popisné titulky kromě toho, co se říká, přidávají informace o zvukové složce, která má vliv na děj. Příklad:
Detektiv usvědčí politika ze zločinu, odejde z politikovy pracovny a když za dveřmi udělá tři kroky, objeví se závěrečné titulky. Divný konec filmu, že? Avšak když bude popisný titulek ve chvíli, kdy udělá detektiv ty tři kroky (VÝSTŘEL ZA DVEŘMI) – ano, zvuky se píší verzálkami a v závorce – divák bez zvuku ví, že se politik zastřelil.
Zvuky se tedy uvádějí tam, kde je nějaký děj a zvuky mají vliv na jeho pochopení. Ale třeba u zpravodajství žádný děj není a stačí „co se říká“. Problém je v tom, že zdaleka ne všechny pořady jsou titulky opatřeny. Veřejnoprávní televize má ze zákona povinnost titulkovat 70 %, ale titulkuje téměř vše. Komerční televize mají za zákona povinnost 15 % a i tak se snaží obcházet zákon. Metody jsou různé. Například to, že se v noci, kdy moc lidí televizor nesleduje, vysílají 20 let staré otitulkované pořady a ráno je zákonné procento splněno, takže až do půlnoci se netitulkuje.
Ve zpravodajství, nebo třeba v dokumentech se nevedou dialogy a děj, je postačující strojové rozpoznání mluvy (tzv. automat). Ten například nasadila CNN Prima NEWS a díky němu tak má otitulkované celé vysílání.
Výborný pomocník pro zpřístupnění vysílání by byl vlastní domácí titulkovač se strojovým rozpoznáním mluvy. Krabička, jako je třeba set top box, připojená k televizoru, vybavená softwarem (zřejmě by vyžadovala připojení k internetu).
Uživatel by si nastavil písmo, barvy, velikosti, pozici, případně i jazyk, který se má rozpoznávat. Luxus by byl rovněž to, kdyby nastavení jazyka fungovalo i jako překladač. Uživatel by si pustil například zpravodajství v angličtině a po zapnutí by mu na obrazovce naskakovaly české titulky.
Přínosné by to bylo nejen pro lidi s postižením sluchu (v případě více jazyků i mezinárodně), ale například pro prodejce různých televizních balíčků, kdy nabízejí satelitní příjem stovek programů nebo kabelovku se šedesáti programy v HD kvalitě. Mně třeba stačí příjem na anténu v SD kvalitě, na kterou chytím těch pár kanálů, kde jsou titulky, a netoužím mít a platit si 40 kanálů v nějaké ‚super HD kvalitě‘, když tam titulky ani nejsou a nemohl bych je sledovat.
—začátek osvěty—
Titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu.
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/4862652.stm
—/konec osvěty—
Autor článku: Ladislav Kratochvíl (Kráťa),
ohluchlý ve věku 40 let.
Ztlumeno
Přelévání titulků: Pomoc pomalejším čtenářům, nebo problém?

Dříve titulky mizely rychleji, dnes „čekají“ na další a zůstávají déle viditelné. Pomáhá to pomalejším čtenářům, ale zároveň zakrývá důležité informace na obrazovce. Je to krok správným směrem, nebo spíš překážka?
Ztlumeno
Ohluchlý a domovní zvonek: Vychytávky pro život bez zvonění

Jaký je život bez signalizace domovního zvonku? Pro lidi s postižením sluchu to znamená složitější domluvu. Naštěstí dnes existují technologie, které mohou usnadnit život nejen jim, ale i slyšícím, kteří očekávají návštěvu.
Ztlumeno
Generované titulky YouTube: Pomůcka nejen pro lidi s postižením sluchu

S nástupem AI začalo YouTube automaticky generovat titulky. To pomáhá nejen neslyšícím, ale i slyšícím divákům s porozuměním cizím jazykům. Strojový překlad sice není dokonalý, ale v mnoha případech usnadní orientaci.
Ztlumeno
Titulky naživo: Brýle usnadní komunikaci při sluchovém postižení

Chytré brýle vhodné pro lidi s postižením sluchu překládají a titulkují řeč v reálném čase. Díky nastavitelnému zobrazení textu řeší potíže se zaostřováním a svým vzhledem připomínají běžné brýle.
Ztlumeno
Neslyším a doručování přepravci je velký depresivní zážitek

Doručování balíků je pro neslyšící problém, protože většina přepravců spoléhá jen na telefon. Jaké komplikace to přináší a kdo to dělá lépe? Sdílím své zkušenosti a důvody, proč by e-shopy měly nabízet i písemnou komunikaci.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Při sjezdu řeky na Korsice zemřel Čech. Ostrov se potýká se silnými dešti
Dvaašedesátiletý český kajakář přišel o život ve čtvrtek odpoledne při sjíždění řeky Tavignano na...
Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách
Sledujeme online Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o záměru uzavřít dohodu o ukrajinských vzácných...
Europoslanec Kovařík končí v europarlamentu. Z rodinných důvodů, oznámil
„Z rodinných důvodů jsem se rozhodl ukončit po šesti letech své působení v pozici poslance...
KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty
Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 155
- Celková karma 7,87
- Průměrná čtenost 692x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz