V Plzni není věda žádná věda

Když se řekne Plzeň, vybaví si snad každý člověk u nás i ve světě město dobrého piva. To jistě není špatné. Chceme-li však obstát v 21. století, musíme být něco více – nejen město piva, ale i jedno z evropských center vědy a výzkumu. Technické unikáty jsme už přitom do světa poslali: málo se například ví, že když se v Holandsku stavěl systém hrází a propustí, který chrání tamní pobřeží před mořskou vodou, jednou z klíčových součástí byly panty několik desítek tun těžkých vrat. Vyvinout a dodat je uměla jediná firma na světě: plzeňská Škodovka.

Není nad to, mít kde bádat. V plzeňském vědeckotechnologickém parku to jde dobře.iDnes

Doba pokročila, Škodovka je sice stále jeden z největších zaměstnavatelů a má vlastní vývojové centrum, ale věda se dělá i jinde. Pokud si někdo myslí, že sedm nových domů, které se nyní staví ve vědecko-technologickém parku na Borských polích, je jen další vyhazování peněz, nemohu souhlasit. Naopak tvrdím, že to je cesta, kudy je potřeba jít. Za prvé: zase tolik nás to stát nebude. Na třísetmilionovou stavbu totiž ze tří čtvrtin přispívá Evropská unie. Navíc stavební firmy kvůli krizi výrazně stlačily ceny, takže obavy některých oponentů, že město na projekt nebude mít, jsou nyní mimo hru.

Místní vědecko-technologický park (tedy první etapa projektu) skvěle funguje již čtvrtým rokem. A když říkám skvěle, mám tím ze svého pohledu ekonoma na mysli zejména hospodaření s vyrovnaným rozpočtem. Ale samozřejmě nejen to. Plzeň nyní za minimální vstupní investici vybuduje špičková výzkumná pracoviště, laboratoře a zkušebny, kde budou bádat vědci z řady zemí. Vždyť druhá etapa měla první nájemce už před poklepáním základního kamene.

Pominu-li fakt, že podpora vědy a výzkumu patří v moderní společnosti 21. století k dobrému tónu či dokonce k nutnosti, výhody jsou nasnadě. Vznik nových vědeckých týmů, inovace a vývoj nových technologií, postupů či produktů, které najdou využití na trhu, pomohou zvýšit konkurenceschopnost celého regionu. Krom toho, nájemci plzeňského parku jsou v první řadě zaměstnavatelé. Příští rok tak v Plzni vzniknou zhruba dvě stovky nových pracovních míst, a co je důležité – vysoce kvalifikovaných míst. Nepopírám, že jedním z cílů naší radnice je přilákat do města právě kvalifikované pracovníky z nejrůznějších koutů naší země i světa.

A dále: již nyní je jedním z nájemců místní Západočeská univerzita. Její studenti se mohou aktivně podílet na aplikovaném výzkumu a úspěšní absolventi hledat práci přímo v parku. Oborový záběr, který současní i nastávající klienti vědecko-technologického parku přestavují, je fascinující. Namátkou vybírám: medicína, informační a komunikační technologie, elektronika, jaderný výzkum.

Doufejme tedy, že pokračování projektu bude stejně úspěšné jako jeho začátek.

Autor: Martin Zrzavecký | pondělí 2.5.2011 15:25 | karma článku: 7,74 | přečteno: 706x