DPH: Ptejme se, co nás čeká a proč

Parlament odhlasoval zvýšení DPH na 15% ve snížené sazbě a 21% ve standardní sazbě. Opozice již deklarovala, že proti tomuto kroku nebude nic podnikat – důvodem není nadšení z páně Kalouskova účetnictví, ale obavy z další destabilizace ekonomiky. Nezbývá nám tedy, než se s tím smířit a na tento krok se připravit. A co se tedy stane?

Koupíme si toho méně. Jak občané, tak firmy a instituce. Tohle konstatování zdánlivě na úrovni devítiletky přitom z veřejné diskuse (to je ta, co téměř neproběhla) spíše zmizelo a je v ní nepřítomno i nadále. Nicméně je platné.

Pokud se totiž nějakému subjektu (je jedno, zda domácnosti, či firmě) nezvýší či dokonce mírně poklesnou příjmy a zároveň se zvýší prakticky veškeré výdaje o 1%, existují fakticky tři možnosti. Za prvé sáhnout do rezerv (jsou-li), za druhé si chybějící peníze vypůjčit a za třetí utratit méně. Ekonom by podotknul, že je tu ještě možnost čtvrtá, totiž prosadit si zvýšení mzdy o 1%, což je de facto inflace, ale tuto možnost prakticky vylučuji.

Občané jistě dobře vědí, jak snadno se jim se šéfem vyjednává o zvýšení platu, podnikatelé mají zkušenosti se zvyšováním cen, o prostředcích pro velká města či kraje ani nemluvě, takže tuto možnost bych téměř vyloučil.

Pokles koupěschopnosti obyvatelstva ovšem znamená, že obchod a služby (terciální sektor) vydělají méně. Jejich zaměstnanci tak zaprvé méně utratí, zadruhé se část obchodů přesune do sféry šedé ekonomiky.

Ve finále se tak vybere méně, což vyvolá potřebu zvýšit sazby z 15% na 16% a z 21% na 22%. Pokud chcete vědět, co se stane pak, můžete se vrátit na začátek a číst znovu.

Pokud je Vám naopak tohle všechno jasné, nezbývá, než se pořádně nahlas ptát:

1)      Z prací a názorů kterého ekonoma vychází koncepce ministra Kalouska?

2)      Garantuje ji odborně někdo ze současných ekonomů, například NERVu?

3)      Kdo a jak odhaduje multiplikační efekty, tedy laicky řečeno to, jak se zvýšení DPH projeví v ekonomice?

4)      Povede zvýšení DPH k hospodářskému růstu? Pokud ano, tak proč?

5)      Kdy lze předpokládat začátek dlouhodobějšího růstu HDP alespoň ve výši 2,5%?

Tato vláda je pravicová. Alespoň to o sobě tvrdí. Dovolím si tedy lehce parafrázovat Ronalda Reagana – stejně jako on mám na mysli ty statisíce obyčejných mužů a žen, kteří každé ráno vstávají, vozí děti do školy, a pak až do večera pilně a poctivě pracují. Každý rok se přitom mají o něco hůře, mohou si koupit o něco méně a musejí si odepřít o něco více ze svých zálib a tužeb.

Myslím, že si přinejmenším zaslouží jasnou odpověď proč.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Zrzavecký | čtvrtek 22.11.2012 10:59 | karma článku: 23,99 | přečteno: 1019x