Kdyby hloupost nadnášela …

Policie České republiky - jednoho rána na elitním policejním útvaru pro boj z organizovaným zločinem : „Veliteli, dle pokynu bezodkladně hlásím, že jsem byl v kontaktu s bývalým příslušníkem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Vladimírem Zimmelem, včera v 18.35 hod., v nákupním centru Černý Most.“

„Tak to je ale opravdu cenná informace.“ „Popište mi přesně tu situaci, pane majore“.

„No, byl oblečený v zelené bundě, modrých džínech a černých polobotkách. Seděl v restauraci, četl si noviny a lízal přitom zmrzlinu.“

„Opravdu?“ „To je skutečně zajímavé.“ „Prosím pokračujte, pane majore.“ „Přišel jsem k němu, a řekl ahoooj, jak se Vláďo máš...?“ „On zvedl oči, usmál se a řekl, že teď už se má skvěle“. „Má prý novou zajímavou práci a normální, inteligentní nadřízené.“ „Pak se zeptal, jak se mám já a co je u nás na útvaru nového.“

„Rozumím, teď zřejmě ve vašem hlášení přijde to nejzajímavější.“ „Co jste tedy řekl?“  

„No, řekl jsem, že u nás proběhla ta reforma, a teď se čeká, až si to „sedne“. Někteří, si dokonce myslí, že už si to „sedlo“, ale tak nějak, jak se říká „na zadek“.  

„Vyprávěl jsem mu, že náš útvar poslední dobou připomíná spíše soubor písní a tanců, než jednotku, která má bojovat s organizovaným zločinem, že ve srovnání s minulostí nám chybí poznatky o závažné trestné činnosti a téměř jsme ztratili schopnost je vyhledávat.“

“Že máme nadřízené, kteří si s mnoha problémy nevědí rady, a tak občas vydávají úplně nesmyslné rozkazy, a že někdy dokonce od svých nadřízených dostáváme úkoly toho typu, abychom napsali, co si myslíme, že bychom měli dělat.“

„Přiznal jsem, že spousta lidí, co něco uměla, od nás v poslední době už odešla a zeptal jsem se rovnou, jestli by o něčem šikovném v civilu nevěděl i pro mě…“

Závěr :

Milí čtenáři, máte pocit, že takový rozhovor je z říše sci-fi a ve skutečnosti se na výše jmenovaném elitním útvaru Policie ČR nemohl odehrát? Raději se nesázejte, prohráli by jste.

Výše uvedený text je psán jen s mírnou nadsázkou. Inspirací pro jeho napsání je především zápis č. 7 z porady ředitele ÚOOZ s vedoucími organizačních článků útvaru konané dne 3. září 2008 v Praze. 

Mezi zaktualizovanými a dosud platnými trvalými úkoly uloženými na poradách ředitele útvaru je pod bodem 14 uvedeno: „Veškerý kontakt s bývalými pracovníky ÚOOZ hlásit bezprostředně nadřízenému“. Odpovědni - všichni pracovníci útvaru. 

Zatím jsem nepřišel na to, proč vedení tohoto útvaru pokládá za nutné plošně sledovat kontakty policistů bývalých s policisty v dosud aktivní službě. Dumám nad tím, kolik hlášení už bylo provedeno a kolik času (a peněz) to asi stálo.

I když, byť nerad,  připouštím možnost výjimky, mám za to, že lidé, kteří léta zákon hájili a pak od policie odešli, se přes noc nestali pachateli zločinů. Naopak, většina z nás zůstane v srdci policisty navždy.

Nezbývá mi, než položit současnému policejnímu managementu následující otázku: „Proboha živého, co to s tou policií vyvádíte? Neměli byste náhodou chránit společnost před zločinci spíš než před bývalými policisty? Co třeba začít tím, že budete vyhledávat a vyšetřovat trestnou činnost a zjišťovat a usvědčovat její pachatele? 

Více informací k problematice + anketu naleznete na mých webových stránkách:  www.zimmel.cz

Autor: Vladimír Zimmel | úterý 30.9.2008 13:20 | karma článku: 22,41 | přečteno: 3113x