Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

S interpretací naprosto souhlasím, včetně výkladu ohledně Chmelnického. Hejtman zatlačený do kouta Poláky se obrátil na Rusy, kteří dohodu s ním absolutně nedodrželi. Karma

6 0
možnosti
VT

No já bych řekl, že to tak úplně nebylo. Kyjevská Rus skončila asi 100 let před Mongolským vpádem a rozdělila se ve spoustu drobných knížectví. Pak část Ukrajiny spadala pod Zlatou hordu a část pod Litvu. Po vzniku unie Litevsko - Polské zejména po Bitvě u Grunwaldu a po upevnění této unie spadala tato část Ukrajiny pod polského vladaře. Docházelo ke sporům především proto, že polská vláda tlačila na ukončení pravoslaví a přechod ke katolickému náboženství. Část zejména jižní oblasti Ukrajiny však byla pod Polskem více méně jen symbolicky. Na Síči vznikl systém, že obyvatelé této oblasti tzv. Kozáci vyznávali pravoslaví a žili dle vlastních zákonů. Poláci toto tolerovali protože tato Síč bránila nájezdům krymských tatarů.

Přesto zejména kolem roku 1600 a později docházelo ke snaze vymanit se z nadvlády Polsko Litevské unie a docházelo k povstání.

Nejznámější povstání bylo povstání Chmelnického. Ovšem zřejmě k němu došlo nikoliv z ideových důvodů ale především z osobních a majetkových. K povstání se připojili i Krymští tataři a vyslali na pomoc kozákům své vojsko. Ovšem toto povstání bylo masakrem obyvatelstva oblasti jižní a střední Ukrajiny. Tataři odvlekli desetitisíce lidí do otroctví a Chmelnický tomu, protože potřeboval jejich pomoc nemohl zabránit.

Sami kozáci obyvatelstvo těžce masakrovali a opět byly desetitisíce obětí. Oblíbené bylo pomalé upalování a narážení na kůl.

Když se tataři od povstání odpojili a vlekli obrovskou kořist na Krym tak Chmelnický požádal o pomoc Rusy. Rusové ji Chmelnickému poskytli a proto došlo k rozdělení Ukrajiny na ruskou a polskou. K dalšímu rozdělení Ukrajiny došlo při likvidaci Polska mezi Ruském, Rakouskem a Pruskem. Ukrajina byla rozdělena mezi Rusko a Rakousko a to platilo do konce 1 světové války. Po jejím skončení byla opět Ukrajina rozdělena mezi Polsko, Rusko a Československo.

Po druhé válce celá Ukrajina byla předána pod správu SSSR.

prostě myslím, si že v článku bylo mnohé opomenuto.

3 0
možnosti
Foto

Dobře jste to shrnul. Problematice jsem se sám dost věnoval a musíte uznat, že autor blogu při recenzi do takovýchto podrobností jít nemůže. Nutno dodat, že Rusové Kozákům jejich svobody garantovali a postupně jim je vzali, kdy to vyvrcholilo úplným rozpuštěním kozáckého vojska.

1 0
možnosti
VT

O.K. Jen jsem chtěl to chtěl doplnit. Myslím si, že historie Ukrajiny je velmi zamotaná.

2 0
možnosti
Foto

Btw, už dlouho chci napsat text na téma Volyňský masakr, ale napsat to maximálně objektivně je tak náročné, že se do toho stále nemohu donutit. A stejně si všichni i po napsání budou vést svojí :-)

2 0
možnosti
VT

Téma je to nesmírně zajímavé. Rád bych si to přečetl. Ale myslím, že máte pravdu v tom, že v každém případě narazíte na odlišné názory.

Je to proto, že spousta lidí vidí problém jenom ze svého pohledu. A taky proto, že uznávají pouze informace, které podporují jeho názor a ostatní informace považuje za hloupé. A názory se dají ovlivňovat velmi snadno.

Nedávno jsem viděl dokument o Norimberském procesu. Byli zde souzeni nacističtí vůdcové, že rozpoutali válku útokem na Polsko. Naprosto v pořádku. Ovšem mezi soudci byli zástupci SSSR, tedy země, která udělala vlastně to samé akorát o 14 dní později. Ovšem o tom nepadla nikde ani zmínka. To je přece absurdní skutečnost.

Soudce a obžalovaní udělali stejnou věc.

Ale bylo potřeba zachovávat jednotu a tak celá věc zapadla jako by se nic nestalo.

Zajímalo by mně kolik lidí si tuto absurdnost uvědomilo i když se oficiálně nic nestalo.

2 0
možnosti
JZ

To samozřejmě vím také, a děkuji za doplnění. Já se zaměřil hlavně na příčiny nevraživosti Ukrajinců vůči Rusům, které mají staleté důvody.

2 0
možnosti
JZ

Článek je recenze, nikoliv pojednání o dějinách Ukrajiny.

0 0
možnosti
  • Počet článků 3400
  • Celková karma 21,60
  • Průměrná čtenost 1784x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz