Zita Kabátová: Pro mne to byly krásné časy (nacistický protektorát)
V obecném lidském povědomí je to tak, to špatné se časem vytěsní, na to dobré se rádo vzpomíná. Stejně tak k tomu zřejmě přistoupila herečka Zita Kabátová v dokumentárním filmu České televize Příběhy slavných – Věčný Kristián Oldřich Nový. Ona se vyjádřila v tom duchu, že pro ní a její herecké kolegy to byly krásné časy, protože natočili hodně filmů. Ona sama například excelovala po boku Vlasty Buriana ve filmu Přednosta stanice. Pak ovšem dodala, že jinak to byla doba zlá. Svatopluk Beneš ve témže dokumentu prohlásil, že Němci chtěli, aby čeští pracující zapomněli, že je válka.
Rovněž režisér Otakar Vávra v rozhovoru s Radkem Gálisem v Denících Bohemia vzpomínal na protektorátní období bez nenávisti. „Kdybych na všechno vzpomínal, vyprávěl bych týden. Měli jsme tehdy štěstí, Češi totiž nebyli hodni, aby šli za Němce bojovat. Byli jsme mimo, ale já jsem normálně fungoval a točil filmy. Koncem války jsem natočil film Rozina sebranec, což bylo obrovské plátno. Dneska už bych na takový film prostředky nesehnal. V protektorátu byl totalitní režim, který jsem využil, jak jsem uměl. Mohl jsem točit a dělat filmy. Přes válku jsem natočil asi devět filmů.“
Vávra nebyl kolaborantem, ale ani ne odbojářem, nacistům nijak neškodil a Ti ho nechali být, protože jim byl užitečný. Jak píše Krystyna Wanatowiczová ve své knize Miloš Havel, tak režisér Vávra si v barrandovských ateliérech během dvou válečných let, tuším, že to byly roky 1942 – 43, ale to není podstatné, vydělal půl milionu korun, což při tehdejším průměrném platu kolem tisíce korun měsíčně byly velké peníze. Jako mnozí jiní herci, režiséři a filmaři i Otakar Vávra pravidelně docházel do privátního restauračního podniku - Filmového klubu v pražské Lucerně, který měl pod palcem rovněž producent Miloš Havel. V klubu panoval na protektorátní poměry ráj. K dispozici zde byly mimo jiných i prvotřídní alkohol a také zvěřinové speciality, samozřejmě vše mimo přídělový systém na potravinové lístky.
Vypovídá to i o postupu Němců vůči českému národu za okupace. Na jednu stranu represe proti odboji a v některých případech i mimořádná krutost jako při vypálení Lidic. Na stranu druhou zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich nechal při svém příchodu do Prahy na podzim 1941 zvýšit potravinové příděly pro těžce pracující. Němci zvolili taktiku cukru a biče. Když budeš zlobit, tak tě vyřídíme, když budeš makat a nevšímat si nás, tak můžeš žít. A k tomu cukru patřily i česká divadla, která běžně hrála a také české filmy, které měly bavit české dělníky a přispět k jejich dobrému pracovnímu výkonu. Proto mezi protektorátní filmovou tvorbou převažovaly především komedie mající lidi rozesmát a dát jim zapomenout na krušné válečné časy. Jak uvedla Krystyna Wanatowiczová ve zmíněném díle, zpočátku se natáčely i filmy s vlasteneckou tématikou, jako Babička, To byl český muzikant, Pantáta Bezoušek a další, ty však v pozdějších dobách nacistická cenzura zakázala.
Přesto se však české filmy v poměrně velkém počtu za protektorátu natáčely, herci šli z role do role a brali za ně velmi slušné peníze. Takto se dá tedy vyrozumět slovům Zity Kabátové, Otakara Vávry a dalších. Nic není černobílé a nebylo jim ani období nacistické okupace. Je třeba se vžít do pocitů a situace umělců. Většina z nich se snažila přežít a nemyslet na to, že je válka.
Nicméně i umělci někdy pocítili hrůzu nacistické okupace. Tak po atentátu na Heydricha v roce 1942 nacisté přinutili desítky českých herců k vyjádření loajality k okupačnímu režimu na shromáždění v Národním divadle, kde účastníci museli hajlovat. To už nebyla legrace za odmítnutí tenkrát nehrozil jen konec kariéry, ale i trest smrti za schvalování atentátu. Lze tedy pochopit, že známí umělci se neodvážili tuto akci bojkotovat.
Zdroje:
Příběhy slavných - Věčný Kristián Oldřich Nový (S05E04) (2004) | ČSFD.cz (csfd.cz)
Vávra: Lída Baarová byla živočišná krása - Českobudějovický deník (denik.cz)
Čeští herci hajlovali v Národním divadle - iDNES.cz
Miloš Havel, Krystyna Wanatowiczová, vydala Knihovna Václava Havla, Praha 2013
Práce je čest! Plzeň a Škodovka za protektorátu, Zdeněk Roučka, nakladatelství ZR&T, Praha 2018
Jan Ziegler
Spor o firmu jako v gangsterce, střelba, mrtví, vítejte v Rusku
Souboj manželů Bakalčukových graduje, u moskevského sídla firmy Wildberries nedaleko Kremlu obě strany po sobě střílely. To není divoký Západ, ale současné putinovské Rusko, kde neplatí zákony, ale právo silnějšího.
Jan Ziegler
SPD plácá nesmysly a je absolutně nevolitelná
Bylo by národní katastrofou, kdyby se v některém kraji dostali tomiokamurovci k moci. Místo konkrétních programů nabízí akorát bezobsažné výkřiky a nesmysly. Markantní je to v jižních Čechách, navíc jim chybí schopní lidé.
Jan Ziegler
Díky Jakube Krčíne, i ty stále chráníš lidské životy před povodněmi
Tvoje úžasné vodní stavby a především rybník Rožmberk letos opět zachránily lidi a jejich majetky před následky ničivých vodních vln. Nebýt jich, bylo by to daleko horší. Za to vděčíme geniálnímu rybnikáři ze 16. století.
Jan Ziegler
Rudá armáda ve spojenectví s Wehrmachtem aneb gangsteři se dělili o kořist
Stalo se tak před 85 lety, kdy 17. září 1939 Sověti vpadli do zad Polákům statečně se bránících německé invazi. Němci a Sověti mají stejnou vinu za vypuknutí války, komunisté i nacisté se dopustili brutálních zločinů.
Jan Ziegler
Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví
Vlak č. 3717 z Chebu do Aše 11. září 1951 dojel až za železnou oponu do Bavorska. Nakonec se 33 či 34 ze 110 cestujících rozhodlo, že zůstanou na Západě, protože už měli dost rudé totality. Útěk z tyranie se vydařil.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek
Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...
Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film
Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 3389
- Celková karma 21,45
- Průměrná čtenost 1787x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz