Zaostalý Sovětský svaz byl kolosálním podvodem lidstva

Daleko víc slz než radosti, a ještě lépe onen výrok amerického prezidenta Ronalda Reagana - říše zla, to je přesná charakteristika Sovětského svazu, jehož nynější dvacáté výročí rozpadu v prosinci 1991 můžeme považovat za jednu nejšťastnějších událostí 20. století. Nabízím pár postřehů o skutečném životě v této zemi, nikoliv vylhané nesmysly zveřejněné například v nepovedeném díle O zemi, kde zítra již znamená včera z pera českého komunisty Julia Fučíka. Tento stát trvale něco jiného hlásal a něco jiného činil, čili byl založen a existoval na podvodu a lži. Důkazů je více než dost.

Na jednu stranu se sovětští bolševici oháněli humanitou a lidskostí, jenomže v SSSR došlo k masovému vyvražďování lidí z třídních důvodů a daleko horším zločinům, než kterých se dopustili nacisté. Sovětský vůdce Stalin má na svědomí životy zhruba 20 – 25 milionů nevinných lidí, jak píše v knize Rusko plné křížů bývalý přední sovětský komunista Gorbačovovy éry Alexandr Jakovlev, který důkladně prostudoval i tajné sovětské archivy, takže jeho číslům můžeme věřit. Kromě komunistické Číny se žádná jiná země na světě v dějinách lidstva nedopustila tak otřesné genocidy na vlastním obyvatelstvu.

Stalinova hrůzovláda tak zavraždila víc obyvatel Sovětského svazu, než kolik jich údajně zahynulo za nacistické okupace. Dokonce někteří historici tvrdí, že údaje o 20 milionech sovětských obětí nacistické okupace jsou nadsazené, aby Stalin zakryl své vlastní zločiny. Bolševik a masový vrah Josef Stalin byl minimálně stejným zločincem jako nacista Adolf Hitler!

Samotné tvrzení o státu dělníků a rolníků bylo mimo realitu. Jak trefně poukázal Tomáš Garrigue Masaryk, bolševici v Rusku svrhli cara, ale zachovali carismus. Chudí zůstali, akorát carské bojary nahradila rudá vrchnost. Jinak se nezměnilo nic a dělníci s rolníky dál žili v obrovské chudobě.

Přepych komunistů, bída většiny

Další sovětskou lží byla údajná péče o chudé a vyrovnávání tzv. třídních rozdílů. To vyvrací spousta děl ruských autorů. Tak například v knize Mechlis Jurij Rubcov přibližuje přepychový život komunistického funkcionáře a Stalinova poskoka Lva Zacharoviče Mechlise. Ten bydlel s rodinou v přepychovém čtyřpokojovém bytě v centru Moskvy a v létě třiadvacátého roku poslal svoji ženu na chatu do Stříbrného Boru - luxusního letoviska, kde, jak Rubcov výstižně napsal, starou šlechtu vystřídala nová.

Obyčejní chudí lidé v komunistickém ráji ale hladověli a po milionech umírali. Otřesné svědectví podává bývalý vězeň gulagu Ivan Soloněvič, autor vynikající knihy Koncentrační tábor Rusko. Hned v úvodu píše: „Vzpomínám si na strašnou moskevskou zimu v letech 1929 – 1930, kdy Moskva, samozřejmě ta obyčejná, neoficiální Moskva umírala hladem a umírala zimou.“

Asi nejděsivější horor popisuje Soloněvič v kapitole Děvčátko s hrncem zmrzlé polívky. „Hned od samého rána, ještě před odchodem trestanců do práce, a večer, během jídla, postávaly před našimi stany desítky otrhaných vesnických děcek, žebrajících o zbytky. Bylo to absurdní vidět děti „svobodných občanů“ žijící ještě ve větší nuzotě a chudobě než my, vězni na nucených pracích, kteří jsme přece jen každý den dostávali svých půl funtu (1 funt = asi 400g) chleba, zatímco vesničané neměli ani těch půl funtu.“

Autor dále popisuje scénu jak malá holčička po něm muklovi zoufale žadonila o hrnec zmrzlé polévky, který se pokoušela zahřát na holém podvyživeném těle s ostře vyčuhujícími žebry. „...najednou mně došlo, že děvčátko chce teplem vyhládlého těla rozehřát půlpudovou (1 pud = 16,38 kg) kouli zmrzlé odporné polívky, a i když to bylo spíše žrádlo pro prasata, pro ni představovalo alespoň nějaké jídlo….Ne, ani kdyby se opravdu podařilo vybudovat takový ráj na těchto kostřičkách, tak tento ráj nechci“

Hospodářský vzestup za cara, krach za bolševiků

Pravdou je, že Rusko zažilo mohutný hospodářský rozkvět za cara Mikuláše II. a zvláště po roce 1907, kdy se předsedou vlády stal osvícený Pjotr Arkadjěvič Stolypin. Například těžba uhlí se v letech 1905 až 1913 téměř zdvojnásobila, výroba železa vzrostla o třetinu a délka železnic dosáhla před I. světovou válkou více než 70 tisíc kilometrů. Slibný ekonomický vývoj však přerušily zavraždění Stolypina v roce 1911 a zvláště pak celosvětový válečný konflikt o tři roky později. Dá se však říct, že hospodářský růst byl stejný, jak později v třicátých letech s tím rozdílem, že za cara nebyli k dispozici otroci z gulagů.

Je fakt, že Stalin si ve třicátých letech minulého století posteskl nad tím, že Rusko je zaostalé, a za svoji zaostalost v minulosti draze platilo. Ovšem jeho režim, který se zmocnil soukromého majetku, nemohl v dlouhodobé perspektivě uspět. Důkazem toho je kromě jiných Bělomořský kanál, který spojuje Bílé a Baltské moře. Průplav dlouhý 227 kilometrů byl postaven za cenu tisíce mrtvých vězňů z gulagů za rekordních 22 měsíců, ovšem kvůli nízké hloubce 3-4 metrů jim nemohou proplouvat větší lodě, takže je skoro k ničemu.

Za komunistů do nás Rudé Právo cpalo horem dolem zkazky o údajných sovětských ekonomických úspěších. Ve skutečnosti však sovětské hospodářství po celou dobu trvání SSSR charakterizovala bída, chaos a trvalý nedostatek většiny druhů spotřebního zboží.

Nevýkonné zemědělství bylo příčinou opakovaných hladomorů, přičemž se nejednalo jenom o předválečné období. Ještě v šedesátých letech za Chruščova panoval v SSSR v některých oblastech hlad.

Smutnou sovětskou skutečnost drsně a bez příkras vystihuje rovněž Zvláštní zpráva 4 z šedesátých let minulého století od českých cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kteří tuto zemi poznali dokonale. A ti otevřeně napsali o tom, že produktivita práce v SSSR je oproti USA ani ne poloviční. Jinak to být ani nemohlo, když například v Kazachstánu zůstávaly nesklizeny i dvě třetiny obilnin, atak tomu bylo i jinde v celé zemi.

Dále oba cestovatelé viděli na vlastní oči, jak na cestě mezi Alma-Atou a Taškentem potkali 84 kombajnů, z čehož jich v akci bylo jen 14, ostatní ve dne a ideálním počasí stály.

Další zápisy jsou rovněž tristní. „V roce 1950 byl otevřen železniční most přes Angaru na tamní nové trati. Ale o pět let později byla trať i s mostem odsouzena k zaplavení. Překotně se postavilo 240 km trati Bratsk-Železnogorsk, po níž však rychlík nemůže jet rychlostí větší než 25 km/h….

Holou skutečností je, že až na některé výjimky je úroveň služeb obyvatelstvu na úrovni a často i pod úrovni některých rozvojových zemí. V SSSR se nechodí kupovat, ale shánět…“

V šedesátých letech se v SSSR stavělo 100 až 500 km asfaltových silnic ročně, v Brasilii mnohonásobně víc. V důsledku nedostatku kvalitních silnic přicházel SSSR o 3 miliardy rublů ročně. Tak třeba z jistého kolchozu vedla k nádraží třicet kilometrů daleko jenom blátivá polňačka, a za dešťů musel kolchozní nákladní auta doprovázet pásový traktor, který je vytahoval z bahna. Kolchoz za třicet let existence tak zaplatil pětkrát víc, než kdyby k němu vedla normální asfaltka.

Od konce války do poloviny šedesátých let se do nových bytů nastěhovalo asi 40% sovětských obyvatel. V letech 1949 až 1964 dostalo v SRN nové byty o průměrné velikosti 75,2 m2 45,7% obyvatel, z čehož 74% byly čtyř a vícepokojové! Lidé v kapitalistickém západním Německu dostávali ovšem celé byty, nikoliv jen jejich části. V Sovětském svazu byly totiž obvyklé komunálky, čili společné byty, ve kterých jedna rodina dostala pouze vlastní pokoj, ale kuchyni a sociální zařízení měla společné třeba i s dvaceti dalšími nájemníky.

Svoboda v podání Stalinově

Sovětský svaz hlásal navenek také právo národů na sebeurčení, a jedním z prvních bolševických zákonů byla deklarace práv národů Ruska. SSSR byl ovšem ve skutečnosti žalářem národů a koloniální mocností, ve kterém Rusové utiskovali neruské národy a ty jakmile mohly, daly ruským bolševickým násilníkům rázné sbohem, nejdůrazněji pak Pobalťané.

Z mládí si pamatuji, jak pomalu na každém rohu bilo do očí heslo: „Sovětský svaz, náš vzor.“ To ovšem dokazovalo jenom lež, hloupost a servilitu našich komunistů. Slovo vzor pro mně znamená někdo nebo něco z čeho si mohu vzít příklad, čemu se přiblížit, co stojí za to následovat. Zaostalý SSSR v mnoha oblastech na úrovni rozvojových zemí to však nebyl ani náhodou.

 

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 30.12.2011 13:09 | karma článku: 37,43 | přečteno: 3445x

Další články autora

Jan Ziegler

Od roku 1928 se o Moravě a Slovensku rozhodovalo v Praze

Je mýtem, že Morava přišla o svoji samosprávu až za komunistů krajským zřízením platným od 24. prosince 1948. Došlo k tomu už za první republiky v roce 1928.

23.4.2025 v 14:55 | Karma: 8,07 | Přečteno: 185x | Diskuse | Ostatní

Jan Ziegler

Esesácký vrah z Ploštiny Tutter se stal agentem komunistické StB

Na samém konci války v roce 1945 umírali na Valašsku nevinní lidé. Nacisté zavraždili v Ploštině, Prlově, Juříčkově mlýně a Vařákových Pasekách desítky obyvatel. Velkou vinu na těchto zločinech mají čeští kolaboranti.

22.4.2025 v 16:13 | Karma: 14,08 | Přečteno: 283x | Diskuse | Ostatní

Jan Ziegler

Europoslanec Turek jezdí autem jak šílenec a ještě se tím papalášsky chlubí

Jel na dálnici přes 200 kilometrů v hodině a ještě se tím vytahuje na sociálních sítích. Filip Turek ze strany Motoristé se chová jak cynický egoista, který si myslí, že pro něj neplatí zákony a může si všechno dovolit.

20.4.2025 v 16:21 | Karma: 24,48 | Přečteno: 664x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Jan Pavel II. odmítl kompromisy se zlem a přispěl k porážce rudé totality

Patřil k nejvýznamnějším osobnostem 20. století a má velkou zásluhu na konci komunistické tyranie. Letos 2. dubna jsme si připomněli dvacáté výročí, kdy papež Jan Pavel II v roce 2005 opustil pozemský svět.

17.4.2025 v 17:03 | Karma: 26,44 | Přečteno: 1272x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Ano historik Pekař, ne pohádkář Masaryk

Před časem jsem se ocitl na dovolené v rodném kraji nejvýznamnějšího českého historika všech dob - profesora Josefa Pekaře. Navštívil jsem i hřbitov v Jenišovicích, kde jsou uloženy jeho ostatky, a zapálil u rodinné hrobky svíčku.

17.4.2025 v 9:08 | Karma: 17,06 | Přečteno: 526x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček

24. dubna 2025  6:20,  aktualizováno  9:48

Přímý přenos Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...

Fronta na rozloučení s papežem měří kilometr. Lékař popsal jeho poslední chvíle

24. dubna 2025  8:21,  aktualizováno  9:28

Přímý přenos Po krátké pauze se ráno opět otevřela bazilika svatého Petra, aby se veřejnost mohla rozloučit s...

KOMENTÁŘ: Vítač Fiala bojuje proti migraci. Půl roku před volbami, píše Babiš

24. dubna 2025  9:03

Představte si člověka, který zapálí stoh, pozoruje, jak se oheň šíří, a najednou, když se přiblíží...

Noční raketový útok na Kyjev zabil devět lidí, jsou desítky zraněných

24. dubna 2025  6:11,  aktualizováno  8:50

Při raketovém úderu na Kyjev ze čtvrteční noci zahynulo nejméně devět lidí a dalších 70 bylo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 3513
  • Celková karma 19,70
  • Průměrná čtenost 1751x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.