Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví
Parádní majstrštyk a zároveň pořádný šok pro komunistické mocipány, když jim lidi vyfoukli vlakem na svobodu. Pořád se kasali, jaký to po únoru 1948 nastolili ráj a nyní jim lidé z toho jejich ráje utekli. Zuřili, považovali tento čin za gangsterské metody a terorismus a tvrdili, že všichni cestující se i přes nevybíravý nátlak Američanů vrátili do Československa, což byla lež.
Tento parádní husarský kousek zorganizovali strojvedoucí Jaroslav Konvalinka, výpravčí Karel Truksa a ašský zubař Jaroslav Švec za války sloužící jako lékař v britské armádě, po kterém začala jít státní bezpečnost.
V červenci 1951 byl schválen zákon o pohraniční stráži, kdy hranice se Západem začali střežit vojáci v rámci základní vojenské služby a ty se postupně zadrátovaly, aby znemožnili lidem útěk do kapitalistické ciziny. V jednapadesátém roce se však ještě dal najít způsob, jak se dostat za hranice a toto byl jeden z nich. Město Aš ležící téměř na hranicích se západním Německem nemělo vlastní teplárnu, teplem bylo zásobováno z Bavorska, kam pro změnu dovážely uhlí nákladní vlaky z české strany.
Vlak svobody nejdřív vyjel dopoledne z pražského hlavního nádraží jako rychlík do Chebu, odkud dál pokračoval s menším počtem vagónů co by osobní vlak do Aše. Trojice organizátorů nečekaného výletu do Bavor dostala do vlaku své rodiny, zajistila odpojení záchranné brzdy a v Aši přestavění výhybky na trať směřující do sousední země. Všechno klaplo jak mělo, a k překvapení většiny cestujících, mezi nimiž byli i studenti, lázeňští hosté, vojáci a příslušníci SNB vlak zastavil ve Spolkové republice Německo,
Jak pro iDNES.cz vzpomínala jedna z cestujících, tehdy patnáctiletá studentka chebského gymnázia Milena Šnáblová z Aše, tenkrát se z obavy o bezpečnost své rodiny vrátila domů, čehož později několikrát litovala. Ta uvedla, že Američané se o ně vzorně starali a američtí vojáci jim dali k jídlu konzervy, které byly dobré a chutné. „Všechno bylo čisté, každý dostal příbor. Byly tam oříšky v plechovce, kompot, čokoláda a mleté hovězí. Tuším, že s rýží. Byly to takové základní věci a dostali jsme také nějaký džus...Další den nás Američané odvezli do tábora Grafenwoerh. Tam to bylo fajn. Vzorná čistota. Bíle povlečené postele, na každé ležel ručník, zubní pasta, hřeben, mýdlo i kartáček na zuby. Bylo to pro nás příjemné, měli jsme pocit, že už nejsme úplně odstrčení. Hned jsme se šli umýt. Pak nás Američané pozvali do vojenské jídelny, kde jsme dostali najíst. Bylo to první pořádné teplé jídlo. Poprvé v životě jsem tady ochutnala biftek, k němu byly brambory a zelenina. V tom táboře jsme strávili jednu nebo dvě noci,“ řekla Milena Šnáblová. Američani se chovali slušně, což se ovšem nedá říci o komunistické státní bezpečnosti, která navrátilce vyslýchala a estébáci s nimi jednali jako se zločinci. K výslechu na StB pak byla později předvolána opakovaně.
Pravdou je, že většina cestujících se vrátila do Československa. Musíme si však uvědomit, že na emigraci nebyli připraveni a takové závažné rozhodnutí bývá hodně těžké. Lidé také měli strach, co by se stalo s jejich rodinami, kdyby zůstali z hranicemi. Je známo, že komunisté se uměli krutě mstít na rodinných příslušnících za zločiny příbuzných. Nechtěli též opustit své blízké, kamarády atd. Ne každý také dokáže začít v život v cizině od nuly.
Z čistě technického hlediska to únos byl, nemyslím si však, že se jednalo o zločin. Nikomu se nic nestalo, akorát údajně topič parní lokomotivy táhnoucí vlak, který o akci nevěděl, byl přinucen lehnout si na zem a nepřekážet. Skutečným viníkem tohoto a dalších podobných činů však byl komunistický režim, který Československo změnil v jeden velký koncentrační tábor, obehnal zemi drátěnými ploty, zpočátku dokonce pod vysokým napětím, u kterých umírali nevinní lidé. Chápu, že mnoha svobodomyslným jedincům se takové brutální praktiky příčily. Rudé zlo je donutilo i takovým zoufalým činům. Navíc v tomto případě se nikomu nic nestalo. Považuji cestu Vlaku svobody za svobodou za perfektní precizní akci, organizátorům i po desítkách let tleskám a mají můj trvalý obdiv.
Zdroje:
Bylo divné, že jedeme tak rychle, říká cestující z Vlaku svobody - iDNES.cz
Jan Ziegler
Chce snad soudružka Konečná ve své protiizraelské nenávisti zopakovat holocaust?
Připadá mi to tak, protože ve své fanatické protiizraelské zášti se komunistická fýrérka nezastaví před ničím. Zcela pomíjí fanatický muslimský terorismus. Je ale smutné, že podobně smýšlí Jiří Weigel z Institutu Václava Klause.
Jan Ziegler
Cesta Čechů do Ruska v roce 1867 skončila totálním fiaskem
Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to hodně špatně, tak se dá komentovat pouť Palackého, Riegera a dalších na Národopisnou výstavu do Moskvy. Ničeho nedosáhli, akorát všechny naštvali. Panslavismus se také opět ukázal jako zlo.
Jan Ziegler
Babiš jako bojovník za chudinu? Spíš pokrytec, kterému žebrácké platy nevadí
Tak se nám šéf hnutí ANO obořil na předsedkyni Poslanecké sněmovny, že prý sněmovní kuchaři mají malé platy a měly by se zvýšit. Inu proč ne, ale měl by se raději starat o mzdy lidí pracujících pro Agrofert, tam je to tragédie.
Jan Ziegler
Izrael nikoho neohrožuje, pouze likviduje teroristy a brání svoji existenci
Palestinští teroristé z Hamásu zavraždili v Tel Avivu mladou matku Inbar Segevovou-Vigderovou bránící svého devět měsíců starého chlapečka vlastním tělem. Na rozdíl od maminky přežil. Tady hledejme příčiny jednání Izraele!
Jan Ziegler
Dějiny Těšínska nezačínají v roce 1938, útisk Poláků Čechy je doložitelný
Bohužel, Češi svoji stupidní politikou prováděli Polákům to samé, co dříve zkusili od Němců, třeba omezování národnostních práv včetně nemožnosti jednat na úřadech rodným jazykem. Později se karta obrátila.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Antarktida našla svého poštmistra. Nejúžasnější práci na světě bude dělat Brit
Antarktida právě vybrala nového ředitele pošty. Britská charitativní organizace totiž obsadila...
Česko bude znovu členem Rady OSN pro lidská práva, rozhodlo Valné shromáždění
Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta monitoruje...
Ozvěny železné opony. Harrisová i Trump prosí migranty z Evropy o hlasy
Premium Prezidentská kampaň ve Spojených státech vrcholí a do těsného souboje promluví donedávna přehlížené...
Biden si poprvé od srpna volal s Netanjahuem, mluvili i o odplatě vůči Íránu
Americký prezident Joe Biden si ve středu telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem...
- Počet článků 3399
- Celková karma 21,59
- Průměrná čtenost 1785x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz