Takový krásný basket a z Ruska pochází jenom zlo
Nechtěl jsem být zkrátka doma, a vyrazil fandit mezi lidi. Naši vyhráli zaslouženě, a pořád mají šanci na nejlepší umístění na mistrovství světa v basketbalu v historii nejen Česka, ale i Československa. Tak snad vyhrajeme i nad Srbskem a nakonec skončíme pátí. Atmosféra v hospůdce byla fantastická, a Poláci nám nakonec pogratulovali a poblahopřáli k vítězství a pak došlo i na panáky. Říkám si, tak by to mělo vypadat vždycky, je to jenom sport a kvůli tomu se nemusíme nenávidět.
Jenomže u jednoho panáka nezůstalo a jeden z Poláků Jacek řekl to, co si myslí i mnozí Češi. „Ale co, prohra s Čechy zase tolik nevadí, hlavní je, že jsme porazili rusáky,“ a bylo to. Takže došlo i na politiku a druhý Polák Grzegorz si přisadil: Z Ruska pochází jenom zlo, nikdy jsem nečetl žádnou ruskou knížku, nechci žádné ruské věci, nic ruského nemám a nic ruského nepotřebuji.“ Na to já odpovím. „To ti nevěřím Grzegorzi, určitě se neobejdeš bez ruského plynu, benzínu nebo nafty. A co se týče ruské literatury děláš chybu. Takoví klasici jako Dostojevský nebo Puškin, či novější autoři Solženicyn, Solovjov a další, kteří popisují hrůzy komunistického režimu a gulagů. Uvědomme si, že oběťmi sovětského režimu bylo nejvíc Rusů. Ne všichni Rusové byli a jsou komunisté.“
Ovšem Grzegorz kontroloval. „Vy nám nemůžete rozumět, protože nemáte naše zkušenosti. Rusové se nás pokoušeli zlikvidovat. Od konce 18. století jsme byli rozděleni mezi Rakousko, Rusko a Prusko. V ruském záboru byla situace nejhorší, car nařídil zavření polských škol, polští vlastenci končili ve vyhnanství a nastala brutální rusifikace. Naopak, nejlíp se k nám chovali Rakušané, u nich jsme měli nejvíc svobody. Snad v každá polské rodině je někdo, koho Rusové zavraždili. Mně zastřelili dědečka v Katyni, tady Jackovy příbuzné zase deportovali na Sibiř, kde zemřeli hlady. Po ruské okupaci východního Polska v roce 1939 Rusové násilím přesunuly na Sibiř na milion Poláků. Ze vzpomínek pamětníků vím, že podmínky v sovětských komunistických transportech byly stejné jako v těch německých nacistických. Mnoho lidí zemřelo cestou, další pak v nelidských poměrech gulagů. V čtyřiačtyřicátém, když k nám vtrhla Rudá armáda, tak Rusové vraždili polské vlastence, zatýkali, mučili, popravovali a věznili naše odbojáře, hrdiny bojů s nacisty, které lživě obviňovali se spolupráce s Němci. Rusové byli, jsou a budou našimi nejhoršími nepřáteli.
Probrali jsme toho hodně, a faktem je že všechno je relativní, pro mnohé Poláky jsem rusofil, protože čtu ruské knížky. Pravdou však je, že my nemáme právo je kritizovat, protože jsme nezažili to, co oni. Spíše si myslím, že by Rusko mělo učinit nějaký zásadní vstřícný krok vůči Polsku. Německo se za své nacistické zločiny stydí a omlouvá se za ně. Rusko se za své komunistické zločiny nestydí, bagatelizuje je a odmítá se omluvit.
Jan Ziegler
Kardinál Schwarzenberg pomáhal potřebným a byl stoupencem českého státního práva
Jeho zásluhou má katedrála svatého Víta současnou podobu a je typickou dominantou Pražského hradu nad Vltavou. Arcibiskup Bedřich Schwarzenberg nechal stavět školy, nemocnice, založil řadu nadací a dobročinných sdružení.
Jan Ziegler
Babišova vláda chystá brutální útok na vlastnická práva, nejhorší od listopadu 1989
Majitelé zemědělské půdy by už nesměli svobodně rozhodovat o svém majetku a museli by jej prodat dopředu vybraným zájemcům. Největší užitek by z toho měli velcí hráči typu Agrofertu.
Jan Ziegler
Nebezpeční jsou zločinní čeští komunisté, nikoliv sudetští Němci
Velmi vyostřená je nyní diskuse kolem chystaného sněmu sudetských Němců v Brně. Já dokáži pochopit, že ten, kdo měl v rodině oběti nacistického teroru s tím může mít problém. Nicméně já tuto akci jako cestu k porozumění vítám.
Jan Ziegler
Geniální vynálezce Erich Roučka vadil neschopným, komunisté ho vyhnali do emigrace
Říkali mu moravský Edison a dokázal vymyslet úžasné věci. Byl autorem zhruba 850 vynálezů, z nichž více než 450 si nechal patentovat. Továrny, které založil, stále existují, on se však stal obětí rudé ideologické nenávisti.
Jan Ziegler
Sudetští Němci mně nevadí, komunisté, Noční vlci a podobné bandy jsou daleko horší
Dělat strašáka ze sudetských Němců je v současné době hloupé. Němci se za nacismus stydí a omlouvají. Daleko nebezpečnější jsou Rusové, čeští komunisté a jim podobní, kteří hájí rudá zvěrstva a sovětskou okupaci v roce 1968.
| Další články autora |
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé
Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...
Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště
V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...
Turisté našli nový způsob, jak zaneřádit města. Problém má New York i Praha
Čtvrť Brooklyn patří k nejnavštěvovanějším místům v USA. Turisté míří k ikonickému Brooklynskému...
Výluka tramvají mezi Želivského a Vinice potrvá téměř 3 měsíce. ROPID mění trasy
Kvůli napojení nové tramvajové trati bude od soboty 18. dubna 2026 přerušen provoz tramvají v úseku...
V Třinci srazil vlak člověka, provoz na koridoru na Slovensko je zastavený
V Třinci na Frýdecko-Místecku srazil večer vlak člověka. Provoz na hlavním železničním koridoru z...
Na Českokrumlovsku se srazilo auto se sanitkou. Dvě ženy jsou zraněné
V Přísečné na Českokrumlovsku se v sobotu srazil osobní automobil se sanitkou. Při nehodě utrpěla...
Rekordní zájem. Sály a zahrady Pražského hradu přilákaly tisíce lidí
Reprezentační prostory Pražského hradu si v sobotu přišlo prohlédnout rekordních 11 218 lidí. Při...
Film Michael: Geniální zpěvák opředený kontroverzními skandály míří na velká plátna
Letos by mu bylo 68 let. Jeho život byl plný šokujících momentů, ale také převratných uměleckých...

Pronájem bytu 1+kk v Jihlavě
Benešova, Jihlava
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 3714
- Celková karma 17,07
- Průměrná čtenost 1692x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz




















