Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seH52a71n28n67a 90R49y11b20n77i91c12k28á
Pane autore zrejme jste nedaval pozor kdyz Vam to pani ucitelka dejepisu radne vysvetlovala.





karma
M41i78l96e33n14a 93B38i16g85a64s47o73v45á
Já myslela, že to řádně vysvětlila učitelka češtiny
J75a18r75o79s35l40a83v 87Č34e54r32v65e46n83k87a
Z toho lze právě jednoduše číst, že Putin vždy zůstal aparátčíkem KGB s veškerými velkoruskými sklony. Klasický ruský nacionalista s historickým a zvráceným uvažováním o sférách ruského vlivu, kde existuje jen vůle Kremlu a nic jiného. Nešťastní sousedé této země. Nemám rád jeho srovnávání s Hitlerem, je to klasický ruský šovinista se všemi jejich negativy, tak jak se prezentovali od roku 1917.
M54i45l95e45n23a 51B90i31g98a26s87o31v97á
Skvělý blog. Smutné téma. Historie je někdy děsivá a nemělo by se zapomínat. Bohužel je dost těch, kteří mají pocit, že "mír musí být za každou cenu nebo vám vojáci pošlapou lupení" a nechce vidět, kdo tahá za nitky.
M31i87l73e22n51a 23B15i85g31a51s60o55v58á
P.S. to je místo Zasloužená karma
Z36d89e16n92ě15k 18P46o23k95o21r64n53ý
Opět tolik potřebný článek. Výborně napsáno s použitím pramenů. 
P61a65v84e58l 36M23a94c65h35a32č43e91k
Stalin válku chtěl, ostatně tím směrem mířil třídní boj. Stalin však měl poněkud nepřímý záměr ovládnutí Evropy, ostatně tento princip je ruskou věrchuškou uplatňován dodnes.
Stalin už (tuším) v roce 1927 v politbyru vyhlásil strategii ovládnutí Evropy osvobozením. Tedy přispět všemi nepřímými způsoby k válce v Evropě, podpořit její rozpoutání a pak do ní vstoupit jako osvoboditel a ovládnout celou Evropu. Podařilo se mu to jen zčásti a to z velké části jeho "zásluhou", jeho stihomamem.
M33i42l74a89n 48B33í92l45e89k
Ano, Stalin se válce přímo nevyhýbal, ale určitě v ní nechtěl figurovat sám - a tato "zdrženlivost" ho provází už od 20. let. On možná sice úplně neopustil sen o světové revoluci, ale na rozdíl od Trockého si ji nekladl jako podmínku k udržení socialismu v SSSR. Již v roce 1923, když se politbyro usnášelo o případném zásahu v Německu a chtělo dokonce naplánovat přesné datum začátku revoluce, podpořil Stalin Rykovovo stanovisko: "Je naprosto jasné, že se vše sází na jednu kartu. Vůbec nejsme připraveni... Musíme ustoupit".
A tato určitá opatrnost se táhla dál. Podpora či tolerance Hitlera skončila ve chvíli, kdy bylo jasné, že nacismus není jen kratičkým završením imperialismu před vypuknutím revoluce, naopak že hrozí znatelným nebezpečím - a v letech 34/35 nastal obrat k politice kolektivní bezpečnosti (což v plné parádě předvedla i KSČ, když se z nadávek na fašistické Československo obrátila na jeho obranu). Britská a francouzská politika usmiřování a facka v Mnichově ale zase prohloubila Stalinovy obavy z izolované války s Německem, takže když přišel roku 1939 Hitlerův návrh, nebylo (v intencích Stalinova myšlení) tak nepochopitelné, že ho přijal.
Otázka je, jestli z tohoto vývoje lze vyvodit, že na rozpoutání světové války mají Německo i SSSR stejný podíl...
J25a16k21u79b 84Š83o35l76c
Žádné pochyby o Stalinových plánech, ale Británie a Francie té doby (zvlášť po Mnichovu) nebyly spojenci, na které by se bylo možné spolehnout. Takže, i kdyby Stalin byl demokrat a SSSR vzor demokracie, stále by se snažil dohodnout se sousedem Hitlerem, než se vzdálenými "možná" spojenci.
J19a67n 88Z56i30e37g94l37e64r
Děkuji za názor, historie ovšem nezná kdyby.
M88i32l14a56n 24B68í71l43e56k
K onomu sovětskému návrhu Churchill uvádí:
"... Překážkou uzavření dohody byla hrůza, jakou pociťovaly pohraniční země právě z poskytnutí sovětské pomocí v podobě sovětských vojsk...(která by je) přitom jakoby náhodou začlenila do sovětsko-komunistického systému...Polsko, Rumunsko, Finsko a tři pobaltské státy nevěděly, zda se mají bát víc německé agrese, anebo ruské pomoci. Byla to příšerná alternativa, která ochromila i britskou a francouzskou politiku.
Avšak přesto nemůže být žádných pochyb, dokonce i při pohledu zpět, že Británie a Francie měly přijmout ruskou nabídku...Když už jsme se sami dostali do strašné situace, v jaké jsme se ocitli v roce 1939, bylo životně důležité rozhodnout se pro postup, který skýtal větší naději..."
Churchill se samozřejmě mohl mýlit, kde se ale neplete, je zasazení situace do širšího kontextu - tedy že rok 1939 nevznikl ve vzduchoprázdnu. A to myslím platí i pro posouzení sovětské viny na rozpoutání války. Stalin v létě 39 Hitlerovi bezpochyby umožnil/usnadnil rozpoutat válku (a sám se přidal), kdo ale v předešlých letech svou politikou a agresivitou přivedl svět k válce, bylo Německo.
V73e72r27o28n63i96k50a 83V42a30l12í25k80o51v96á 66Š82u64b53o28v69á
Děkuji za citaci z II. světové. Při vší úctě k Zubovovoi a Snyderovi, Winston věděl, komu a proč vyhlašuje válku. Dost komunikoval s Majským a tu spolupráci s SSSR Chamberlainovi v projevech navrhoval.
- Počet článků 3739
- Celková karma 16,99
- Průměrná čtenost 1683x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz


















