Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spojenectví s Hitlerem bylo pro Stalina prioritou

Občas se objevují pokusy obhajovat pakt Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939 vysvětlením, že ze strany SSSR šlo o chladnokrevný kalkul směřující k oddálení války. Byli to však Sověti, kteří nadbíhali německým nacistům.

Už od roku 1933, kdy v Německu uchvátili moc nacisté, se sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin snažil o sblížení s dalším masovým vrahem - Adolfem Hitlerem. Byli to Sověti, kteří byli v roli nápadníka ucházejícího se o lukrativní nevěstu. Naopak druhá strana, tedy hitlerovské Německo, bývala zdrženlivá. Taková situace existovala až do přepadení SSSR Německem v červnu 1941. Po celou dobu se Sověti Němcům podbízeli.

První pokusy o sblížení sovětských komunistů a německých nacistů

Na konci roku 1934 přicestoval do Berlína na přímý Stalinův rozkaz David Kandelaki, který byl Gruzínec stejně jako sovětský vůdce. Oficiálně se stal vedoucím sovětské obchodní mise, jeho poslání však mělo daleko větší význam. Měl obnovit dříve tak příznivé vzájemné vztahy komunistického SSSR a Německa, které za nacistů upadaly. V dubnu 1935 podepsaly obě země první obchodní dohodu, která Sovětskému svazu přinesla úvěr 200 milionů marek. Později dokonce sami Němci nabídli Sovětům další úvěr ve výši jedné miliardy marek. To Sověti odmítli, Kandelaki pak dojednal novou půjčku za 500 milionů marek.

Obě země sice rozdělila občanská válka ve Španělsku v letech 1936 - 1939, v níž SSSR podporoval republikány, kdežto Německo frankistické povstalce a komunisté s nacisty na sebe propagandisticky mocně útočili. Kandelakiho mise však i přesto přinesla první plody. V květnu roku 1936 jeden z nejmocnějších nacistů Hermann Göring prohlásil, že nadešel čas pro přátelštější vztahy obou zemí jak v rovině hospodářské, tak politické. V srpnu pak zahájil Sovětský svaz prostřednictvím Kandelakiho jednání o dodávkách vojenského materiálu z Německa, kterými Sověti podmínili uzavření další smlouvy o poskytnutí německého úvěru. V prosinci pak německý ministr hospodářství Hjalmar Schacht podmínil rozvoj obchodních styků mezi oběma zeměmi omezením sovětské komunistické agitace ve Francii a zvláště ve Španělsku. Tenkrát ještě Sověti nereagovali, ale je pravdou, že v červnu 1938 zastavil Stalin sovětskou pomoc španělské republikánské vládě. Údajně proto, že jí došly zlaté rezervy a neměla čím platit.

Nicméně v roce 1937 se Hitler rozhodl orientovat na Velkou Británii a SSSR jej přestal zajímat. Kandelakiho mise proto nakonec skončila neúspěchem a její vedoucí byl za období tzv. velkého teroru v Moskvě popraven.

Změna nastala na konci roku 1938, kdy se nacisté rozhodli obrátit se znovu k Moskvě. Prvního ledna 1939 pak Adolf Hitler po několikaleté pauze opět promluvil k sovětskému velvyslanci, což bylo nepřehlédnutelné gesto. Další signál směřující k paktu Molotov – Ribbentrop vyslal Stalin v březnu toho roku, když v projevu před XVIII. sjezdem Všesvazové komunistické strany (bolševiků) se vyslovil pro mírovou politiku a obchodní vzaty se všemi zeměmi a zároveň vzkázal, že nedovolí, aby byl SSSR zatažen do konfliktů válečnými štváči. O dva měsíce později v květnu pak Vjačeslav Michajlovič Molotov nahradil na postu sovětského ministra zahraničí (tehdy oficiálně lidového komisaře pro zahraniční věci) Maxima Litvinova, který měl židovský původ, což by pro Němce mohlo být překážkou k jednání. Německo si to správně vysvětlilo jako Stalinovy vstřícné kroky k němu.

Stalin přijal Hitlerův návrh na okupaci Polska

Takže pakt Molotov- Ribbentrop, oficiálně smlouva o přátelství a neútočení mezi SSSR a Německem, se chystal hodně dlouho. To nebylo okamžité Stalinovo prozření v srpnu devětatřicátého roku. Předchozí jednání Sovětů se zástupci Velké Británie a Francie bylo jenom divadlem ze strany Moskvy pro oklamání veřejnosti. Stalin a spol. byli v tu dobu už dávno rozhodnuti pro spojenectví s Německem. Hitler byl stejný gangster jako Stalin a zločinci si vždycky dobře rozumí. Nabídl sovětskému vůdci územní kořist, jak dokazuje tzv. tajný protokol paktu o rozdělení sfér vlivu ve východní Evropě, na což on rád slyšel, kdežto západní mocnosti mu loupež cizího území navrhnout nemohly.

Tuto verzi potvrzují i ruští historici ve výborné knize Dějiny Ruska 20. století – díl II. V ní je uvedeno důležité datum 14. srpna 1939, kdy německý ministr zahraničních věcí Joachim von Ribbentrop poslal svému sovětskému protějšku Molotovovi telegram ve kterém zdůraznil, že zájmy Německa a SSSR se nikde nekříží a jejich společnými nesmiřitelnými nepřáteli jsou kapitalistické demokracie Západu. Nacistické Německo nabídlo komunistickému SSSR společnou agresi proti Polsku s následným rozdělením jeho území. Stalin prahnul po pomstě za rok 1920, kdy polské vojsko rozdrtilo v srpnu Rudou armádu před Varšavou.

V rámci onoho čtvrtého dělení Polska postupovali Stalin s Hitlerem v dojemné shodě. Již 3. září sovětský ministr Molotov neváhal ujistit německého velvyslance v Moskvě Friedricha Wernera hraběte von Schulenburga o tom, že Rudá armáda zahájí už brzy útok na Polsko, tak, jak bylo domluveno. O šest dnů později pak Molotov nacistům blahopřál, když dostal falešnou zprávu o dobytí Varšavy. „Dostal jsem vaše hlášení o vstupu německých vojsk do Varšavy, prosím, předejte mé blahopřání a pozdravy německé říšské vládě.“ Ve skutečnosti však polské hlavní město padlo po hrdinné obraně až na konci září.

Sověti také poskytli Němcům rozhlasovou stanici v Minsku k navigování bombardérů Luftwaffe při útocích na polská města. Nacisté se dočkali svých komunistických kamarádů 17. září, kdy Rudá armáda zákeřně vpadla statečně bojujícím Polákům do zad.

Nacisté s bolševiky si ovšem vyměňovali i další komplimenty. Tak Hitler například prohlásil, že pro jeho koncentráky byly vzorem sovětské gulagy, Stalin naproti tomu uvedl, že Hitlera respektuje jako vynikající osobnost. A také to dokazoval svými skutky, když svému německému protějšku vydal několik desítek německých komunistů, kteří u něj před nacisty hledali ochranu.

Sovětský diktátor také souhlasil s uzavřením hospodářské smlouvy na podzim roku 1939, podle které Sovětský svaz dodával Německu důležité suroviny, jako ropu, plyn, železnou rudu atd. umožňujícímu vést válku na Západě. To činil opravdu důsledně a poslední nákladní vlak odjel do Hitlerovy říše 22. června 1941 ráno asi jen dvě hodiny před zahájením německého útoku.

Mírumilovní nacisté, západní váleční štváči

Za pozornost stojí také projev Molotova, který byl zároveň předsedou Rady lidových komisařů (vlády) na zasedání Nejvyššího sovětu (parlamentu) SSSR 31. října 1939 v Moskvě. Mimo jiné řekl. „Snažili jsme se neúnavně zlepšit vztahy s Německem a vítali jsme podobné vztahy v samotném Německu. Nyní jsou naše vztahy s německým státem vybudovány na základě přátelských vztahů, na připravenosti podporovat německé úsilí o mír a zároveň na přání všestranně přispívat k rozvoji sovětsko-německých hospodářských vztahů, vzájemně výhodných pro oba státy...“ Ano, podle Sovětů toužila Hitlerova říše po míru, kdežto Velká Británie s Francii byly válečnými štváči.

Nakonec Německo zaútočilo v červnu jednačtyřicátého na Sovětský svaz, čemuž Stalin odmítal do poslední chvíle uvěřit a zakazoval jakákoliv opatření k odražení německého útoku. Bolševický diktátor se pak zachoval jako zbabělec, psychicky se zhroutil a více než týden se neobjevil na veřejnosti. Tento útok okomentoval výstižně proslulý britský publicista George Orwell. „Masový vrah a zločinec Stalin se nyní stává naším kamarádem.“

Zdroje:

Rudohnědá nemoc 20. století, Thierry Wolton, nakladatelství Volvox Globator, Praha 2003

Pakty Stalina s Hitlerem, nakladatelství Naše Vojsko, Praha 1990

Dějiny Ruska 20. století - díl II., kolektiv autorů, nakladatelství Argo, Praha 2015

Polsko, Norman Davies, nakladatelství Prostor, Praha 2003

Moderní-Dějiny.cz | Tzv. pakt Molotov - Ribbentrop (23.8. 1939) (moderni-dejiny.cz)

sovětsko-německý pakt o neútočení a přátelství 1939: TOTALITA

https://cs.wikipedia.org/wiki/Interbrigád%C3%A1dy

Autor: Jan Ziegler | úterý 27.8.2024 14:41 | karma článku: 15,71 | přečteno: 318x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Lotyšsko v zájmu své svobody vypovídá nepřátelské Rusy ze země

Jedná se o Rusy, kteří přišli do této pobaltské země v éře sovětské okupace, čili z právního hlediska se jedná o ilegály. Jak uvedl web novinky.cz, jsou to lidé, kteří se chovají nepřátelsky a podporují Putinův zločinný režim.

11.9.2024 v 11:39 | Karma: 21,57 | Přečteno: 511x | Diskuse | Politika

Jan Ziegler

Film Vlny nutí k zamyšlení nad obludností rudého zla

Za mne je to nejlepší současný český film za posledních x let. Přibližuje atmosféru osmašedesátého roku na pozadí příběhu rozhlasového technika Tomáše Havlíka, který je nátlakem donucen Státní bezpečnosti udávat své kolegy.

9.9.2024 v 17:00 | Karma: 23,35 | Přečteno: 687x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Ruské rakety vraždily děti ve Lvově, putinovská zvěrstva se stupňují

Další důkaz ruského barbarství na Ukrajině. Raketový útok proti obytnému domu připravil Jaroslava Bazylevyče o ženu a tři dcery, té nejmladší bylo teprve sedm let. Západ musí reagovat rázněji než dosud.

5.9.2024 v 14:42 | Karma: 19,30 | Přečteno: 458x | Diskuse | Politika

Jan Ziegler

K hlavním viníkům porážky SNP patří rabující a vraždící partyzáni

Slovenské národní povstání náleží k nejvýznamnějším protinacistickým odbojovým činům v celé Evropě. Povstalci se dva měsíce statečně bránili lépe vyzbrojenému a zkušenějšímu nepříteli. Bohužel, komunisté jej ukradli a zneužili.

2.9.2024 v 14:11 | Karma: 25,08 | Přečteno: 982x | Diskuse | Ostatní

Jan Ziegler

EET byla k ničemu a Petra už zase prodává ve svém obchůdku

Měl to být nástroj proti daňovým únikům, ovšem spíše to byla šikana drobných a středních živnostníků. Přínos Elektronické evidence tržeb (EET) je velmi sporný, což nepřímo potvrzují i závěry NKÚ.

30.8.2024 v 12:20 | Karma: 22,23 | Přečteno: 905x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Pojistka „na blbost“ má široký záběr. Jaké situace umí řešit?

13. září 2024

Za své chování nese každý odpovědnost. Pokud tedy vaší vinou dojde k zásahu do osobní či majetkové...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí do zahraničí

13. září 2024

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické...

K regulaci akčních slev není politická ochota, říká šéf antimonopolního úřadu

13. září 2024

Premium Ceny potravin by možná nejvíce rozpohyboval příchod nového hráče na trh, jako se tomu nyní děje na...

Kabát nikdy pro politiky hrát nebude, tvrdí kytaristé Ota Váňa a Tomáš Krulich

13. září 2024

Premium Koncem října se kapela Kabát vydá na Po čertech velký turné, na němž společně s fanoušky oslaví 35...

Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček

Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...

  • Počet článků 3384
  • Celková karma 21,53
  • Průměrná čtenost 1789x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz