Školství za Habsburků dosáhlo slušné úrovně, studovali i chudí
Akademické gymnázium v Praze absolvoval v éře habsburského mocnářství v roce 1909 i pozdější nositel Nobelovy ceny za chemii a zakladatel polarografie profesor Jaroslav Heyrovský.
Kniha amerického historika Garyho B. Cohena Vzdělání a střední třída v císařském Rakousku je sice podle parametrů odbornou literaturou, ale napsaná čtivým jazykem a lze ji doporučit každému, kdo má zájem dozvědět se pravdu o habsburské monarchii. Publikace vydaná letos nakladatelstvím Academia pojednává o školství v rakouské části Rakousko-Uherska v letech 1848 – 1918. Na základě faktů autor přesvědčivě dokazuje, že v druhé polovině 19. století rakouské školství dosáhlo solidní úrovně.
Vyvrací přitom některé často šířené mýty, například ten, že kvalitní vzdělání si tenkrát mohli dovolit jen bohatí. Není to tak docela pravda! Ano, mezi studenty zvláště na univerzitách a vysokých školách převažovali mladí lidé z lépe situovaných poměrů, uplatnit se však dokázali i potomci z chudých rodin. Jejich symbolem byl především pozdější československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, syn panského kočího a kuchařky, který vystudoval filozofickou fakultu Vídeňské univerzity. Daleko to dotáhl rovněž syn kočího a dveřníka v divadle Ignaz Seipel, narozený roku 1876 v Jihlavě, který se stal katolickým knězem a později dokonce kancléřem rakouské republiky. Ze skromných poměrů pocházel i proslulý hudební skladatel Gustav Mahler, který později studoval na vídeňské univerzitě. Koneckonců i jeden z nejlepších českých historiků všech dob profesor Josef Pekař byl synem drobného zemědělce, kterému patřil malý statek s dvanácti hektary polí.
Pro mladé lidi ze sociálně slabého prostředí bylo studium finančně náročné, nicméně existovala pomoc, například formou odpouštění školného nebo příspěvků z různých nadací. V Čechách to byla třeba známá Hlávkova nadace založena architektem Josefem Hlávkou v roce 1904. Studenti si také přivydělávali kondicemi, čili doučováním hlavně středoškoláků z bohatších rodin.
Chudí také studovali obory, které nebyly tak drahé. Proto jich bylo více na filozofických a teologických fakultách, méně už na právech a zvláště na lékařských fakultách, protože studium medicíny stálo hodně peněz.
Zajímavostí bylo rovněž národnostní nebo náboženské složení studentů rakouských středních a vysokých škol. Obecně se dá říci, že více toužili po vzdělání Češi než Němci, a Židé s protestanty v poměru k celkovému počtu převažovali nad katolíky. Autor to zdůvodňuje tím, že Češi, Židé a protestanti pocházeli z nižších sociálních vrstev, vzděláním se toužili vyšvihnout mezi honoraci, a žít si lépe než jejich rodiče. To je zřejmě nejpravděpodobnější vysvětlení.
Předlitavsko, čili rakouská část habsburské monarchie, bylo mnohonárodnostní, ale jen Němci, Češi a Poláci v něm mohli od obecné (základní) školy až po univerzitu studovat v rodném jazyce. Například Češi měli k dispozici českou část Karlo-Ferdinandovy univerzity a dvě české vysoké technické školy v Praze a v Brně. Italové, Slovinci nebo Rusíni už takové štěstí neměli.
Autorovi se dá vytknout jen málo, ale bohužel opomněl jednu důležitou věc, tolik typickou pro mnoho historiků. Je dobře, že uvedl i platy pedagogů a tak na straně 210 píše, že začínající řádní profesoři gymnázií a reálných škol vydělávali během prvních pěti let praxe zhruba 2800 korun ročně, kdežto dělníci ve vídeňské strojírenské továrně brali v průměru 1374 korun ročně, tedy ani ne polovinu. Jenomže tyto údaje samy o sobě nestačí. Bylo by dobré uvést, jaké tehdy byly ceny, kolik stálo bydlení, jídlo oblečení, doprava, atd. Tohle však v knize chybí.
I přes tyto nedostatky se ale jedná o kvalitní publikaci, kterou stojí za to si přečíst. Obálka knihy je k volnému stažení.
Vzdělání a střední třída v císařském Rakousku
Gary B. Cohen
nakladatelství Academia
Praha 2022
Hodnocení: 90%
Jan Ziegler
Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví
Vlak č. 3717 z Chebu do Aše 11. září 1951 dojel až za železnou oponu do Bavorska. Nakonec se 33 či 34 ze 110 cestujících rozhodlo, že zůstanou na Západě, protože už měli dost rudé totality. Útěk z tyranie se vydařil.
Jan Ziegler
Lotyšsko v zájmu své svobody vypovídá nepřátelské Rusy ze země
Jedná se o Rusy, kteří přišli do této pobaltské země v éře sovětské okupace, čili z právního hlediska se jedná o ilegály. Jak uvedl web novinky.cz, jsou to lidé, kteří se chovají nepřátelsky a podporují Putinův zločinný režim.
Jan Ziegler
Film Vlny nutí k zamyšlení nad obludností rudého zla
Za mne je to nejlepší současný český film za posledních x let. Přibližuje atmosféru osmašedesátého roku na pozadí příběhu rozhlasového technika Tomáše Havlíka, který je nátlakem donucen Státní bezpečnosti udávat své kolegy.
Jan Ziegler
Ruské rakety vraždily děti ve Lvově, putinovská zvěrstva se stupňují
Další důkaz ruského barbarství na Ukrajině. Raketový útok proti obytnému domu připravil Jaroslava Bazylevyče o ženu a tři dcery, té nejmladší bylo teprve sedm let. Západ musí reagovat rázněji než dosud.
Jan Ziegler
K hlavním viníkům porážky SNP patří rabující a vraždící partyzáni
Slovenské národní povstání náleží k nejvýznamnějším protinacistickým odbojovým činům v celé Evropě. Povstalci se dva měsíce statečně bránili lépe vyzbrojenému a zkušenějšímu nepříteli. Bohužel, komunisté jej ukradli a zneužili.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Policie hledá první pohřešované. Muž zmizel v potoce, voda vzala auto s lidmi
Policie kvůli povodním pohřešuje muže, který při uklízení naplavenin u domu na Uherskohradišťsku...
Pomoc krajům nejvíce ohroženým povodněmi projedná Ústřední krizový štáb
Možné nasazení armády na pomoc v krajích nejvíce ohrožených povodněmi, kde byl již vyhlášen stav...
Zemřela Věra Kunderová, vdova po spisovateli pomáhala s překlady jeho děl
V sobotu ráno zemřela ve Francii vdova po spisovateli Milanu Kunderovi Věra Kunderová. Informaci...
Záplavy v Rumunsku mají oběti na životech, ve Švýcarsku výrazně klesly teploty
Silné lijáky a záplavy způsobené tlakovou níží Boris postihly nejen Česko, ale i další země střední...
Pronájem bytu 2+KK s balkonem Labská - Špindlerův Mlýn
Špindlerův Mlýn - Labská, okres Trutnov
16 000 Kč/měsíc
- Počet článků 3385
- Celková karma 21,47
- Průměrná čtenost 1789x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz