Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Foto

Fast jeder Politik lügt und wenn er nicht lügt, ist er nichts Wert.

Joseph Goebbels

Foto

Praděda pracoval u knížete jako kočí. Při nehodě (koně se splačili) přišel o život. Babička pak mohla zadarmo vystudovat hospodářskou školu v Třeboni. Na Schwarzenbergy vzpomínala jen v dobrém, ale jeptišky, které tu školu řídily, ráda neměla.

JS

Dobrý den. O tom, jací byli Schwarzenbergové zaměstnavatelé, nelze usuzovat ze svědectví jednotlivců, kteří zastávali privilegovaná místa mezi osobním služebnictvem, v administrativě a správě panství.

Před zrušením poddanství v roce 1848 jen pro krumlovsko-hlubockou větev Schwarzenbergů pracovalo čtvrt milionu lidí (více než čtvrtina populace českých zemí!), kteří museli obstarávat pozemky o rozloze přesahující neuvěřitelných 640 000 hektarů. Pro většinu těchto poddaných to znamenalo celoživotní dřinu za zcela minimální výdělek a prakticky bez možnosti se z toho vymanit.

V roce 1848 bylo zrušeno poddanství. Schwarzenbergové to nejprve považovali za katastrofu. Od té chvíle totiž nemohli využívat poddané jako faktické otroky, takže jim část pozemků prodali – nikoli však za hotové (kde by je bývalí poddaní vzali), ale za dlužní úpisy a nájmy. Poddaní tak sice vlastnili pozemky, ale zůstal jim závazek, který zatěžoval celé generace po desítky let. Schwarzenbergové tím plně nahradili (dokonce překonali) potenciální výpadek příjmů po ztrátě pozemků. Proto mohli tak nákladně zvelebovat svá zámecká sídla a znovu přikupovat pozemky.

Nekompromisně tento stav kritizoval například K. H. Borovský. Jeden z jeho nejdelších epigramů z roku 1850 kritizuje skutečnost, jak se Schwarzenbergové ze všech sil snažili zneplatnit ústavu. Ze stejného roku je také Borovského epigram, který začíná „Zle, matičko, zle! Švarcenberci zde.“ Kritizuje v něm fakt, že Schwarzenbergové obsadili všechny klíčové úřady – státní, exekutivní, vojenské i církevní. Nebyla šance něco podniknout bez jejich souhlasu. Pokud chtěli někoho odstranit, tak jej odstranili.

Měli v tom praxi už v minulosti. Například kníže Adam František si v roce 1711 koupil jeden z nejvyšších státních úřadů za neuvěřitelnou částku půl milionu zlatých a ještě v deníku přiznal, že dalších sto tisíc rozdal na darech a úplatcích.

Dnes bychom jejich pozici ve státě bez přehánění označili pojmem „státní mafie“.

JZ

Vy jste fakt zapšklý zlý člověk. A že byste dal odkazy na svá tvrzení. Já ej dávám.

Ono kočí bylo privilegované místo?

To jsem fakt netušil. Těch svědectví o tom, že dobře zacházeli ze zaměstnanci je hodně. A poddané nijak zvlášť neutiskovali, poněvadž na jejich panstvích nevypukla jediná selská vzpoura. Je potřeba si nastudovat objektivní historickou literaturu a nešířit drby.

Pozemky po zrušení roboty byl sedlákům prodávány obecně na základě zákona, který platil pro všechny, to nebyl výmysl Schwarzenbergů.

Schwarzenbergové byly dobrými hospodáři a dobrými zaměstnavateli. v Jižních Čechách je o tom hodně svědectví. Ale vy zřejmě nejste Jihočech.

  • Počet článků 3516
  • Celková karma 19,63
  • Průměrná čtenost 1750x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.