Schwarzenbergové provozovali mateřské školy i „domovy důchodců“
Komunisté do nás hustili, jak ta šlechta byla zlá a krutě utiskovala poddané. Také jsem těmto nesmyslům kdysi věřil, jenomže později se sešel s příbuznými schwarzenberských zaměstnanců a ti mně řekli něco jiného. Já pochopil, že často to neplatilo a bolševici nám lhali jako v mnoha jiných případech.
Zájemci o práci a případný postup museli hlavně prokázat odpovídající vlastnosti a schopnosti. Jak je zdůrazněno v článku Schwarzenberáci na wikipedia.cz, především byla vyloučena protekce na základě národnosti a striktně odmítány jakékoliv projevy radikálního nacionalismu. Bylo jedno jestli šlo o Čecha nebo o Němce, podmínky pro všechny uchazeče byly stejné včetně znalosti obou zemských jazyků u profesí (např. úředníci), které to vyžadovaly.
U Schwarzenbergů pracoval i otec známého teologa profesora Karla Skalického, s nímž jsem osobně mluvil, rovněž Karel, který to dotáhl až na ředitele lesní správy. „Táta se k té práci dostal tak, že u Schwarzenbergů působil už můj děda, tedy jeho otec. A bývalo zvykem, že děti schwarzenberských zaměstnanců u nich později také pracovali.“ Profesor Skalický mně také dosvědčil, že pracovníci zvaní švarcenberáci na tom byli dost dobře. „Dostávali mnoho deputátů včetně potravin a také oblečení. Někteří z nich bydleli ve služebních bytech za nízký nájem.“
To mně už dříve při osobním rozhovoru v Domově seniorů v Hluboké nad Vltavou doložila vdova po schwarzenberském kočím a podkoním Marie Kabourková. „Náš byt tvořilo šest místností na Šteklu, kde je nyní luxusní hotel, a za to jsme ve čtyřicátých letech minulého století platili měsíční nájem pouhých 56 korun,“ vzpomínala. A také mi potvrdila, že od zaměstnavatele jejího muže dostávali mnoho benefitů. „Zdarma jsme měli otop na zimu, manžel oblečení a obuv, dávali nám různé deputáty, na Vánoce třeba balíček se zvěřinou a rybami,“ řekla paní Kabourková. Její muž svoje místo dostal po první světové válce díky velkorysosti Jana Nepomuka Schwarzenberga. „Manžel nastoupil u Schwarzenbergů už v patnácti letech. Lidé tehdy orodovali u pana knížete, že chlapec ztratil ve válce otce a nyní musí život rodinu, jestli by jej tedy nevzal do služby. A on ho vzal.“
To, že Schwarzenbergové zacházeli s poddanými slušně dokazuje i skutečnost, že na jejich jihočeských panstvích se nikdy nekonaly žádné selské vzpoury. Už v roce 1765 kníže a vévoda krumlovský Josef I. Adam založil penzijní fond pro zaměstnance, do nějž knížata odváděla finance, z nichž byly vypláceny nejenom penze vysloužilým zaměstnancům, nýbrž i vdovám a sirotkům.
Provozovali rovněž „domovy seniorů“ pro staré vysloužilé pracovníky, kteří v nich měli veškeré zaopatření. Jedním z nich byl Schwarzenberský špitál v Lišově. Založil jej už roku 1676 kníže Jan Adolf I. Schwarzenberg a sloužil jako místo pro zaopatření a dožití 6 mužských a 6 ženských vysloužilých sloužících.
Špitál je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a sv. Antonínu Paduánskému. Toto původní poslání nám stále připomíná jeden zachovalý nemocniční pokojík s dobovým zařízením. V roce 1936 budovu Jan Nepomuk ze Schwarzenbergu daroval budovu špitálu městu Lišov a nyní je v něm muzeum. Schwarzenberští penzisté zde měli veškeré zaopatření, dostávali jídlo, oblečení, obuv a dřevo na zimu. Měli jedinou povinnost. V neděli přijít na mši svatou do nedalekého kostela v oblečení ve schwarzenberských modrobílých barvách. Prý jim to moc slušelo a lidé jim ho záviděli.
Kněžna Ida ze Schwarzenbergu, manželka knížete Adolfa Josefa, založila v roce 1893 na Hluboké mateřskou školu a to nejen pro potomky zaměstnanců, ale pro všechny děti z Hluboké. Ty zde dostávaly zdarma najíst a v zimě sytou hustou teplou polévku.
„Služba u knížete Schwarzenberga byla službou dobrou. Schwarzenbergové byli pověstní péčí, kterou věnovali svým zaměstnancům. A ti se jim pak snažili odvděčit dobrými pracovními výkony. Kníže stavěl pro pracovníky osady, dával jim práci se spravedlivou odměnou, poskytoval jim sociální pomoc, různá privilegia a v neposlední řadě dokázal vyslyšet jejich naléhání a problémy. I na Modravsku tomu tak bylo. Byla stavěna sídliště pro dřevařské dělníky a další lesní personál, každá rodina dostala pozemek s právem pastvy,“ píše se na webu sumava-modravsko.cz.
Na panstvích byly zároveň vyhledávány nadějné děti, jimž bylo umožněno studovat zdarma nejenom v Čechách, ale dokonce byly na náklady knížete posílány na studia do ciziny a pokud projevily zájem, měly po dostudování zajištěnou práci doma v jižních Čechách. Za peníze Schwarzenbergů studoval na počátku 60. let 18. století na inženýrské akademii ve Vídni i Josef Rosenauer, který ji dokončil v květnu 1770 s výborným prospěchem, a později vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál.
Knížecí služba je chválena i ve filmu Mlhy na blatech z roku 1943, natočeného podle stejnojmenného románu Karla Klostermanna, v němž excelovali Zdeněk Štěpánek a tehdy třiadvacetiletý Rudolf Hrušínský. Jednalo se o pochopitelně o Schwarzenbergy, jenomže ti byli za nacistické okupace v nemilosti, a tak jejich jméno nesmělo zaznít.
Fotografii zámku Hluboká nad Vltavou jsem pořídil osobně.
Zdroje:
Schwarzenbergové a dřevařská kolonizace
Obnovená tradice - časopis Historického spolku Schwarzenberg.
Mlhy na blatech (1943) | ČSFD.cz
Schwarzenbergové (nic než rovné), Pavel Juřík, nakladatelství Universum, Praha 2018
Jan Ziegler
Zabití jakéhokoliv ruského generála není terorismem ani zločinem

Tak někde u Moskvy vybuchlo auto a exploze zabila vysokého ruského důstojníka. Nutno dodat, že vojáci okupační armády musejí s takovými útoky počítat. Není mi jich líto ani v nejmenším. Lituji zabité ukrajinské děti.
Jan Ziegler
Patriarcha Kirill: Rusko nikdy nikoho vojensky nenapadlo

Zdálo se, že vrchní ruský pravoslavný boss překonal hranici možného. Snaží se jej však předstihnout Putinův mluvčí Peskov, který prohlásil, že Ukrajina okupuje vlastní území. Současné Rusko je šílenou zemí!
Jan Ziegler
Od roku 1928 se o Moravě a Slovensku rozhodovalo v Praze

Je mýtem, že Morava přišla o svoji samosprávu až za komunistů krajským zřízením platným od 24. prosince 1948. Došlo k tomu už za první republiky v roce 1928.
Jan Ziegler
Esesácký vrah z Ploštiny Tutter se stal agentem komunistické StB

Na samém konci války v roce 1945 umírali na Valašsku nevinní lidé. Nacisté zavraždili v Ploštině, Prlově, Juříčkově mlýně a Vařákových Pasekách desítky obyvatel. Velkou vinu na těchto zločinech mají čeští kolaboranti.
Jan Ziegler
Europoslanec Turek jezdí autem jak šílenec a ještě se tím papalášsky chlubí

Jel na dálnici přes 200 kilometrů v hodině a ještě se tím vytahuje na sociálních sítích. Filip Turek ze strany Motoristé se chová jak cynický egoista, který si myslí, že pro něj neplatí zákony a může si všechno dovolit.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Rodiče hledají v taškách svých dětí zbraně. Kriminalita ve Švédsku klesá
Švédsko zaznamenává dramatický pokles násilné kriminality, zejména co se týče bombových útoků a...
Zhubněte! Tlusté břicho je v Číně symbol blahobytu, vláda vyráží do boje
Víc než polovina dospělých Číňanů trpí nadváhou nebo obezitou. V zemi, kde si lidé prošli léty...
Spory o vnoučata řeší soudy. Prarodiče se nebojí bojovat, aby je mohli vídat
Premium Mnohé prarodiče trápí, že kvůli rodinným neshodám nemohou vídat svá vnoučata, jak by chtěli....
Izrael musí bojovat. Pokud by přijal rady zvenčí, už by možná nebyl, říká český rabín
Premium „Je důležité vnímat, že konflikt s Hamásem se nedá plně pochopit z pohodlí místa, kde žijeme v...

INŽENÝR KVALITY V AUTOMOTIVE (65-80.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat:
65 000 - 80 000 Kč
- Počet článků 3515
- Celková karma 19,74
- Průměrná čtenost 1751x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz