Prvorepublikoví abiturienti: komunistické školství je příšerné
V roce 1987 jsme s kamarádkou zašli v Brně ke Stopkům, Brňáci to dobře znají. tradiční brněnská restaurace na „čáře“ (Česká ulice), kde se snad odjakživa čepuje plzeňské pivo. Z jednoho salónku se ozývalo bujaré veselí střídané zpěvem písní typu Když jsem já šel tou putimskou branou a dalších študáckých hitů.
Číšník nám řekl, že je tam setkání gymnazistů po 50 letech a najednou ze dveří vyšel můj prastrýc, kterému jsme normálně říkal strejdo. Pozdravili jsme se a on nás pozval mezi své kolegy. Tak jsme tam šli a začali si povídat, já tedy spíše naslouchal starším a zkušenějším. A došlo také na to, že když oni maturovali v tom sedmatřicátém roce, tak to školství mělo vynikající úroveň a za komunistů pak šlo do kytek.
„My jsme se učili francouzštinu, němčinu, latinu a řečtinu. To dneska už ti mladí skoro vůbec neumí cizí jazyky. Francouzština byla tenkrát světovou řečí na úrovni angličtiny, takže by se mladí měli učit angličtinu a ne ruštinu, která jim je na nic,“ mínil můj prastrýc.
Jeho spolužačka k tomu dodala: „Když si vezmu jenom dějepis, tak my měli kvalitní učebnice od tehdejších špiček. Československé dějiny napsal Pekař a světové dějiny pak Šusta, a ty měly fantastickou úroveň. (Profesoři Josef Pekař a Josef Šusta patří k nejlepším českým historikům všech dob). Moje vnučka taky studuje gymnázium a to, z čeho se dneska učí dějepis, je hrůza.“ Další z pamětníků potom pronesl: „Za první republiky měly školy úroveň. Ti dnešní maturanti toho neví ani tolik, co ti, co za nás vyšli z měšťanky.“ (dá se přirovnat k nynějšímu ukončení základní školy v deváté třídě)
Všichni pak nadávali na komunisty, že v padesátých letech zrušili tehdy zavedená osmiletá klasická a reálná gymnázia a nahradili je zpočátku jedenáctiletkami, později dvanáctiletkami, což byly tříleté všeobecné vzdělávací školy. Podle starých abiturientů to byl obrovský úpadek, kdy kvalitní školy se změnily na učiliště. Pravdou, je že až do konce šedesátých let bylo všeobecné středoškolské vzdělání pouze tříleté, teprve od roku 1969 čtyřleté a znovu se objevilo pro tento typ škol označení gymnázium, které komunistům dříve z neznámých příčin vadilo.
Za pozornost pak stál výrok jedné dámy, která řekla, že její otec maturoval na gymnáziu někdy za Rakouska, a ten jí kdysi řekl, že za císaře pána ty školy za něco stály, ale za Masaryka už nestojí za nic. Tak mně napadlo, jestli to není takový ten folklór ve stylu, to tenkrát byly pořádné zimy, sníh býval bělejší, tráva zelenější apod. A tak je to i se školami, tenkrát za mého mládí měly úroveň, dneska už to stojí za starou bačkoru atd.
Pravdou ovšem je, že v druhé polovině 19. století za Rakouska-Uherska vznikla v českých zemích sít kvalitních škol, obecných, měšťanských, odborných, gymnázií a dalších. Z doby dřívějších tady byly univerzity a vysoké školy, které dosáhly vynikající úrovně. Habsburská monarchie u nás vybudovala špičkové školství, na které navázala i první republika, která v podstatě zachovala jeho systém. Došlo jen k několika spíše kosmetickým změnám, například v roce 1919 byl zrušen celibát učitelek. Existoval také dvojí typ gymnázií, tzv. klasické zaměřené hlavně na jazyky a humanitní předměty a reálná orientovaná spíše prakticky a přírodovědně, na kterých se například nevyučovala řečtina. Avšak to, že komunisté v padesátých letech zničili osvědčený systém školství, patří rovněž k jejich zločinům.
Já sám jsem zažil ve svých školních letech takové ty typické komunistické vyučující, pro které bylo vrcholem umění oddrmolit nazpaměť naučený text ve stylu bitva u Slavkova 1805 apod. Bohužel něco podobného mě potkalo i ve fyzice v 8. třídě, kde soudružku učitelku nezajímala podstata záležitosti, ale ten kdo nazpaměť odříkal Archimédovu větu, dostal za jedna. Kdo se však pokusil vysvětlit problém vlastními slovy, dostal za pět, protože neznal definici. A také vím, že mnozí současní učitelé dějepisu jej učí tak, aby žáci pochopili podstatu u děje, a nespokojí se s biflováním, které je ostatně k ničemu.
Generace mého prastrýce je mi ovšem hodně líto. Ona měla dost těžký život. Jen necelé dva roky po zkoušce dospělosti začal nacistický teror spojený i se zavřením vysokých škol, a tak je leckteří včetně mého strejdy na medicíně mohli dostudovat až po válce. Někteří už je ani nedokončili. A krátce na to se dostavila komunistická hrůzovláda, která mnohým ze strejdových spolužáků zničila profesní kariéru a tak třeba jeho kolega právník skončil jako „buržoazní živel“ u lopaty.
Zdroje:
Vzdělání a střední třída v císařském Rakousku 1848 – 1918, Gary B. Cohen, nakladatelství Academia, Praha 2022
(Microsoft PowerPoint - Prezentace1 [Re\236im kompatibility])
Jan Ziegler
Rus Bocharov: Moje máma bere důchod čtyři tisíce korun měsíčně!
To je pádná odpověď těm, kteří tvrdí, jak je v Rusku skvěle. Když ovšem hlásám, jaké jsou tam ceny, tak je nutno dodat, že platy jsou mizerné. Pak se nelze divit, že v Rusku se rozmohly velké máslové loupeže i za použití zbraní.
Jan Ziegler
Jak komunisté přivedli vyspělé Československo mezi zaostalé země
Se Sovětským svazem přišla bída na zem. Výstižné heslo, které plně platí pro i pro české země, jež SSSR následovaly. Ještě krátce po roce 1945 jsme byli srovnatelní s Rakouskem, pak nastal rudý pád do ekonomického suterénu.
Jan Ziegler
Zneužil Babiš své pravomoci k likvidaci konkurence?
Tohle hrozí daleko horší aférou než kauza Andreje Babiše coby údajného agenta STB. V tomto případě jde o podobu s drsnými rusáckými praktikami směřujícími k odstranění nepohodlných firem. Firma FAU vadila holdingu Agrofert.
Jan Ziegler
Kniha o Ukrajině: Rusové používali v roce 2014 ženy a děti jako živé štíty
Rusko již desítky let záměrně rozvrací Ukrajinu. Dokazují to autoři výborné knihy Ukrajina v plamenech. Přiblíženy jsou rovněž mafiánské praktiky po ruském putinovském vzoru exprezidenta Viktora Janukovyče.
Jan Ziegler
Rusko vyzbrojuje islamistické teroristy z Hizballáhu a trvale škodí Izraeli
Izraelští vojáci našli nejmodernější ruské zbraně při prohledávání tunelů muslimských fanatiků z Hizballáhu na jihu Libanonu. Podle webu novinky.cz to potvrdil izraelský premiér Benjamin Netanjahu pro francouzský deník Le Figaro.
Další články autora |
Putinův fotbalista. Čech strhává vlajky Ukrajiny a šíří propagandu. Je za hrdinu
Premium Příběh Jaroslava Dolejše je ukázkou, jak funguje ruská propaganda a jak se z amatérského sportovce...
Obyčejně nikoho nepodporuji, ale teď musím, řekl Schwarzenegger k volbám
Herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger oznámil, že v prezidentských volbách v USA...
V Rakousku bojují o život dva Češi. Jeli na střeše metra, srazil je nadchod
V rakouské nemocnici bojují o život dva Češi, kteří se v úterý ve Vídni vážně zranili při jízdě na...
Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů
Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací...
Mlátící komando na Václaváku. Hledá se mladičký esenbák ze slavné fotky
Seriál Klidně by spolu mohli chodit, ale každý se postavil na opačnou stranu barikády. Slavný snímek...
Konsolidace se nekoná. Státní rozpočet na příští rok postrádá oporu v realitě
Premium Vláda se v rozpočtu na příští rok přepočítala o desítky miliard. Podle Národní rozpočtové rady,...
Pepco vrací kabinky. Zákazníci si oblečení zase vyzkoušejí v prodejně
Polský řetězec oděvních a průmyslových diskontních obchodů Pepco po dvou letech vrací zpátky...
GLOSA: Tři skvělé animáky. Byla by škoda nejít tento podzim s dětmi do kina
Podzimní prázdniny nejspíše zase pohnuly návštěvnickými žebříčky, protože „uklidit“ děti do kina je...
Stát zruší 1 100 přejezdů. Chce zrychlit vlaky, stovky lidí však odřízne od světa
Premium Stovky lidí budou odříznuty od světa. V Raspenavě v Libereckém kraji plánuje Správa železnic zrušit...
Stop protékání s Pampers Premium Care. Jak je hodnotíme?
Naše čtyři redaktorky se svými dětmi v minulých týdnech otestovaly novinku - plenky Pampers Premium Care s jedinečnou zadní kapsou Stop and...
- Počet článků 3409
- Celková karma 20,97
- Průměrná čtenost 1782x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz