Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Poražení, zachovejte se jako prezident Masaryk

I pro prezidenta Zemana je to údajně velký vzor, doufám tedy, že budete následovat příkladu této osobnosti. Tomáš Garrigue Masaryk respektoval výsledky parlamentních voleb, i když se mu to nelíbilo.

V listopadu 1925 se konaly v tehdejší Republice Československé parlamentní volby do Národního shromáždění, lidé zvolili 300 poslanců a 150 senátorů. Tehdy se volby do obou parlamentních komor konaly podle stejného poměrného systému. Ve volbách zvítězila Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu lidově řečená agrárníci.

Skoro rok trvalo sestavení řádné vlády. Nakonec, v říjnu 1926, se podařilo sestavit stabilní kabinet složený z českých, slovenských a německých, středových a pravicových stran, kterému se říkalo vláda Panské koalice. Kromě agrárníků ji tvořily Čs. strana lidová, Německá křesťansko-sociální strana lidová, Hlinkova slovenská ludová strana, Německý svaz zemědělců, Živnostenská strana a Československá národní demokracie.

Prezident Masaryk nebyl spokojen s tím, že ve vládě není zastoupena levice a zvláště absence sociálních demokratů mu dost vadila. Designovaný premiér a šéf agrárníků Antonín Švehla, mu sdělil, že jím navržená vláda má zajištěnou podporu v parlamentu a on na ni nehodlá nic měnit. Masaryk jako správný demokrat nakonec ustoupil, respektoval výsledky demokratických voleb, a Švehlovy ministry jmenoval. Mimochodem jednalo se o jedinou vládu v éře první republiky, která byla tvořena koalicí ideově blízkých politických stran. Tato vláda se udržela u moci tři roky, nejdéle ze všech prvorepublikových vlád, akorát v únoru 1929 vystřídal těžce nemocného Švehlu na postě předsedy další agrárník František Udržal.

V případě zvolení prezidenta Zemana jeho stoupenci tvrdili, že je třeba respektovat výsledky demokratických voleb. Správně, ovšem výsledky svobodných demokratických voleb je třeba respektovat i v případě těch nynějších do Poslanecké sněmovny. Doufám, že Andrej Babiš je natolik soudný a příčetný, že nebude usilovat o premiérské křeslo. On dobře ví, že je bez šance sestavit vládu, která by získala sněmovní důvěru.

Na druhé straně výkřiky typu, že „Babiš už konečně půjde do tepláků apod.“, jsou nemístné. O vině či nevině každého člověka, už naštěstí nerozhodují nějaké samozvané revoluční tribunály, ale nezávislé soudy, tak jak je to v demokraticky zemích obvyklé.

Nynější povolební situace má pouze jedno řešení. Předsedu ODS Petra Fialu jako nového premiéra, protože on je schopen sestavit stabilní vládu. Slovy klasika Járy Cimrmana. Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak jediné, co s tím můžeme dělat.

Autor: Jan Ziegler | neděle 10.10.2021 13:02 | karma článku: 21,42 | přečteno: 524x

Další články autora

Jan Ziegler

Putinovská mafiánská diktatura v praxi, ruský soud vyloučil z voleb opoziční Jabloko

„Stalo se tak na příkaz Kremlu,“ uvedl pro tento článek komentátor a znalec Ruska Jefim Fištejn. Podle něj šlo pouze o hru na zákonný postup, byla to však fraška, protože Putin a spol. nechtěli, aby Jabloko vedlo volební kampaň.

12.8.2026 v 11:22 | Karma: 13,59 | Přečteno: 227x | Diskuse | Politika

Jan Ziegler

Polsko odmítlo udělit víza ruským volejbalistům, účinná zbraň proti agresorům

Je to velmi dobrá zpráva a vzor pro Česko. Polsko odmítlo vpustit na své území ruské sportovce, kteří dostali od FIVB souhlas ke startu na volejbalovém mistrovství světa. Rusko pak raději svůj svůj tým samo odhlásilo.

10.8.2026 v 12:55 | Karma: 15,95 | Přečteno: 247x | Diskuse | Sport

Jan Ziegler

Výborné kritické zhodnocení Edvarda Beneše bez falešné adorace

Spisovatel Pavel Kosatík zvládl těžký úkol, napsat reálný životopis druhého československého prezidenta, se ctí. Byl to člověk, který opakovaně selhal, například v servilitě vůči Stalinovi, a bylo by nesprávné to zamlčovat.

8.8.2026 v 16:45 | Karma: 16,48 | Přečteno: 338x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Řada železničních tratí se musí zrušit, to však Babišovi strach nedovolí

Současná rozsáhlá železniční síť v České republice není dlouhodobě ufinancovatelná a její údržba stojí kolem 20 miliard korun ročně. Komunisté proto škodí, když populisticky prosazují zachování silně prodělečných lokálek.

5.8.2026 v 17:57 | Karma: 14,17 | Přečteno: 428x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Nesmysl zelených fanatiků, zrušení novomlýnských nádrží by bylo šílenstvím

Ekologisté opět potvrdili svůj fanatismus, který by českou ekonomiku přišel na miliardy korun a přispěl k nárůstu nezaměstnaných.

5.8.2026 v 8:45 | Karma: 17,02 | Přečteno: 370x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Cihelna v Králíkách ukáže alternativní vývoj po Mnichovu

ilustrační snímek
14. srpna 2026,  aktualizováno 

Vojensko-historická akce Cihelna v Králíkách dnes a v sobotu nabídne odlišný pohled na historii....

Stržené trakční vedení zastavilo provoz na trati mezi Studénkou a Jistebníkem

ilustrační snímek
13. srpna 2026  23:02,  aktualizováno  23:02

Provoz na hlavní železniční trati mezi Olomoucí a Ostravou dnes vpodvečer na několik hodin...

Srážka tří aut uzavřela na pět hodin D10. Jeden z vážně zraněných na místě zemřel

Dálnici D10 u Mladé Boleslavi uzavřela nehoda tří vozidel. (13. srpna 2026)
13. srpna 2026  19:12,  aktualizováno  22:46

Dálnici D10 u Mladé Boleslavi ve směru na Prahu uzavřela ve čtvrtek odpoledne vážná nehoda tří aut....

Stržené trakční vedení zastavilo provoz na trati mezi Studénkou a Jistebníkem

ilustrační snímek
13. srpna 2026  19:40,  aktualizováno  19:40

Provoz na hlavní železniční trati mezi Olomoucí a Ostravou dnes vpodvečer zastavilo v úseku...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát

Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...

  • Počet článků 3771
  • Celková karma 17,10
  • Průměrná čtenost 1672x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×