Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

PL

Morava měla v tomto oproti Čechám několikero štěstí.

Jednak, že v té vlně národně obrozeneckého nadšení a vymezování, co se už dlouhou dobu valila Evropou od západního pobřeží k východu, měla Morava oproti Čechám, kde byly “věci už moc rozjetý” (jak zpíval Sváťa Karásek), dobré půlstoletí zpoždění.

Pak taky, že naprostou většinu obyvatel Moravy tehdy víc věcí stavělo na stejnou stranu hřiště než proti sobě, protože v té zemědělské a lesnické krajině je nezávisle na jazyku živily především jejich vlastní ruce, ve způsobu praktikování víry v Boha se nijak zásadně nelišili a chléb svůj vezdejší a teplo domova si museli na přírodě a na přírodních živlech vybojovat způsobem a měrou podobnou. (I když víc němčiny znělo na kopcích než v nížinách, a proto se těm, co na výroční trhy přijížděli s kopce dolů, bez nějakých hanlivých nebo povýšeneckých konotací říkalo “Skopčáci”. To jen v Čechách tvrdili čeští Češi, že Němci záměrně obsazovali kopce, aby oddělili českojazyčné Čechy v nížiných od těch moravských a od těch kladských, zatímco čeští Němci nakvašeně tvrdili, že mazaní a pohodlní Češi si předem obsadili nížiny a Němcům ponechali tu dřinu v dešti a mlze na horách a kopcích, což obojí je hloupost, ale dost lidí z obou stran tomu tehdy v Čechách uvěřilo.

To na Moravě, co se v boji s kamením, mlhou, mrazem a ponorkovou nemocí za dlouhých zimních večerů dlouhodobě osvědčilo, to se nezávisle na jazyku dodržovalo, ochraňovalo a dále se předávalo z generace na generaci. Velká města, ve kterých by všechny ty módní a politické vylomeniny z okolních zemí, či z Francie, Ruska a Pruska záměrně podstrkávané romanticko-šovinistické ublíženecké myšlenky mohly najít své posluchače, nebyla na Moravě tak hojná, jako v Čechách, popř. v nich tehdy bylo více toho konzervativnějšího německojazyčného obyvatelstva, které když už mělo pokukovat po něčem z jiných zemí, pak tak činilo směrem ku Vídni a vůči vábení z Berlína či Frankfurtu byli hluší.

  • Počet článků 3729
  • Celková karma 17,65
  • Průměrná čtenost 1687x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.