Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.
M16a54r70t73i45n 20K20o45m89a12r54e72k
Je bohužel smutné, že tuhle historii dnešní mládež nezná, asi ji snad ani nezajímá. Což je škoda.
A mám pocit, že to platí i pro mnohé novináře, politiky, kteří by ji měli minimálně připomínat. Na rozdíl od současných LBGT+- inkluzi a gender kravin.
J59i83ř85í 18M75l77s
A nějakou mládež někdy zajímalo, kdo a kdy založil nějaké město? Pouze nicneříkající jména a data. My v Mariánkách jsme samozřejmě tato jména a datumy slyšeli už na prvním stupni, ale třeba o tom, kdo a kdy založil Františkovy natož třeba Luhačovice nikdy. A bylo nám to...
M34a80r90e68k 69T32r27i78z41u34l43j55a59k
Moc díky za tento článek a informace v něm. Jezdíval jsem po jedno období do kláštera v Teplé téměř rok co rok, v době kdy se v jeho ještě neopravených prostorách konala česko-německá výtvarně umělecká symposia, jejichž cílem bylo navazování nových vzájemných vztahů mezi Čechy a Němci po pádu železné opony. A také, či zejména upozornění na vzácný objekt kláštera a nutnost hledat finanční prostředky na jeho opravu. Spolupořadateli symposií byli německý Spolek Přátel kláštera Teplá z Esslingenu a české umělecké sdružení Unie výtvarných umělců Olomoucka. Tepelští premonstráti iniciativu velmi vítali a podporovali ji způsoby pro ně dostupnými. Zejména poskytnutím prostor a veřejně projevovanou záštitou nad konáním symposií. Zpočátku putovalo nejvíce prostředků na opravu kláštera z Německa, ze sbírek pořádaných Spolkem přátel kláštera Teplá. Později se do věci také vložil plzeňský biskup František Radkovský a věc financování oprav kláštera dostala i na české straně silnou institucionální podporu.
Ale nechtěl jsem až tolik dělat "reklamu" výtvarným symposiím, jen připojuji vzpomínky. Už tehdy jsme se dozvěděli řadu věcí z historie tepelského kláštera, včetně příběhu o založení lázní, záznamů o návštěvách básníka Goetheho, příběh doktora Nehra anebo též zmínky o Janovi z Teplé (nebo také Janovi z Žatce), který je autorem významného středověkého textu Oráč a Smrt (Der Ackermann und der Tod https://ackermann-tod.de/poznamky ). Rovněž se uvádí, že v tepelském klášteře vznikl první překlad Bible do němčiny, (v době před Lutherem).
J46i88ř45í 91M95l13s
Děkuji za blog o "našich" Mariánkách, přijde mi však zjednodušený až moc.
Chybí mi v něm třeba, že opravdu světové lázně to byly do první války, pak už nastal postupný úpadek. Že v roce 1938 tvořili Češi absolutní menšinu v jinak německém městě a pod.
- Počet článků 3389
- Celková karma 21,45
- Průměrná čtenost 1787x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz