Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gazprom je nesolidní dodavatel plynu, pryč od něj

Bublina splaskla, ruská strana dluží Česku až miliardy korun. Po dlouhé době jsem si pustil Otázky Václava Moravce na ČT1, nějak ty politiky už moc nemusím, ale tentokrát mne výběr hostů, odborníků na energetiku, zaujal.

A nelitoval jsem. Debatovali předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Zazněly zajímavé názory na současnou energetickou krizi.

Opravdovou „bombu“ však vypustil Daniel Beneš, který uvedl, že ruská státní společnost Gazprom způsobila ČEZu škodu za stovky milionů až miliardy korun a to tím, že už jí několik měsíců nedodává nasmlouvané množství plynu. Ta informace o neplnění platných dohod ze strany Gazpromu není nová, pronikla na veřejnost už před časem, ale novinkou je zveřejněná ohromující výše škody. To je jasným důkazem toho, že tato ruská firma je nespolehlivým partnerem. Logicky tak na Moravcovu otázku, jestli tedy ČEZ hodlá do budoucna uzavřít novou smlouvu s Gapromem o větších dodávkách zemního plynu, se Beneš jenom usmál a odpověděl, „vy byste uzavřeli novou smlouvu s někým, kdo neplní tu stávající?“ ČEZ tedy logicky o nové smlouvě s Gazpromem neuvažuje v žádném případě. Samozřejmě, každý, kdo je při smyslech, nic takového neudělá.

Uvedu příklad, budete mít s někým smlouvu třeba na servis vytápěcího kotle. Dotyčný někdy na opravu přijde, někdy ne, a vy budete mít doma zimu. A pak onen nespolehlivec řekne, navrhuji Vám novou smlouvu o kromě kotle se budu starat i o údržbu ústředního topení. Tak s takovým člověkem rázně vyběhnete.

Pořádně na vidle si naběhlo okamurovské SPD, které trvale přesvědčuje vládu, že má v předklonu jako otrok naklusat do Kremlu a škemrat o ruský plyn. Jak se ukázalo, bylo by to velkou chybou. Také není pravdou, že Maďarsko odebírá z Ruska levný plyn. Podle všeho za něj platí normální tržní ceny, což také v pořadu zaznělo. Pan Beneš i paní Drábová shodně řekli, že tvrzení o údajně pětkrát levnějším plynu v Maďarsku je lež.

Navíc problémy s Gazpomem nezačaly až letos v únoru po ruské agresi na Ukrajině, ale už minulý rok na podzim, kdy ruská společnost schválně snižovala dodávky plynu a přestala plnit zásobníky.

ČEZ proto s Gazpromem povede mezinárodní arbitráž, pravděpodobně s nejistým výsledkem. Obávám se totiž, že ruská strana jí nebude ochotna tolerovat, ale naše největší energetická společnost musí udělat všechno proto, aby dostala dlužné peníze.

Proto snahy o větší dodávky plynu z Ruska by akorát poškozovaly Českou republiku. Kdo by i o ně přes nezpochybnitelná zveřejněná fakta dále usiloval, musí být buď vlastizrádce a kolaborant nebo zcela zaslepený člověk.

Autor: Jan Ziegler | pondělí 24.10.2022 11:37 | karma článku: 28,85 | přečteno: 742x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Hrstka Čechů si přeje vítězství Ruska nad Ukrajinou, inu kolaboranti jsou v každé době

Pozoruhodnou studii vypracovala Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO) ke konfliktu na Ukrajině, který trvá už tři roky. Z ní vyplývá, že 44% Čechů si přeje vítězství Ukrajiny nad Ruskem, 7% to chce opačně.

7.2.2025 v 17:37 | Karma: 22,91 | Přečteno: 707x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Rusko jako islámský stát, mlácení žen je podle patriarchy Kirilla v pořádku

Ženy jsou v Rusku podřadné bytosti a domácí násilí je v něm na prudkém vzestupu. Jeho obětí se stalo už na 16 milionů ruských žen. Ruská pravoslavná církev přitom zabránila přijetí zákona, který by oběti chránil.

7.2.2025 v 13:48 | Karma: 19,20 | Přečteno: 320x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Zákaz startu Ruska na MS v hokeji trvá a Češi s ním v drtivé většině souhlasí

A to je dobře, nic se nezměnilo, ruská agrese proti Ukrajině trvá. Mezinárodní hokejová federace IIHF prodloužila zákaz startu Ruska a Běloruska na mezinárodních kláních do konce sezony 2025/2026.

5.2.2025 v 15:53 | Karma: 17,96 | Přečteno: 398x | Diskuse | Sport

Jan Ziegler

Medveděv totálně za hranou, nechutné brutální útoky na Němcovou odsoudil i Babiš

Začalo to falešným tweetem, ve kterém měla česká senátorka údajně vyzvat k nové blokádě Leningradu. Miroslava Němcová jej dementovala. Přesto nastaly orgie nenávisti proruských fanatiků. Vysoce pravděpodobná je provokace Moskvy.

4.2.2025 v 11:44 | Karma: 21,40 | Přečteno: 505x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Fico už asi úplně zešílel, blouzní o neexistujícím státním převratu

Slovenský premiér se ocitnul mimo realitu, mluví o blokádách vládních budov, které ne a ne přijít. Komické je, že tím samým u nás dříve hrozil Jindřich Rajchl kladoucí české vládě ultimáta, aby odstoupila.

3.2.2025 v 11:31 | Karma: 21,66 | Přečteno: 586x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Pekarová chválila Kingdom Come. Nemáte zásluhu, neparazitujte, sepsul ji autor

6. února 2025  16:55,  aktualizováno  7.2 8:43

Hra Kingdom Come Deliverance 2 od českého vývojáře Warhorse Studios je celosvětový prodejní hit....

Trump nevyhostí prince Harryho z USA. Je to chudák, má hroznou ženu, vysvětlil

8. února 2025  21:05

Britský princ Harry se podle serveru listu The New York Post nemusí obávat toho, že bude vyhoštěn...

„Je to tu peklo.“ Dva dny s narkomany na Andělu, drogovém epicentru Česka

4. února 2025

Premium „Já chci umřít. Fakt chci umřít. Rozumíte? Bože, prosím, ať už chcípnu, tohle není život, tohle je...

Masakr ve švédské škole si vyžádal deset mrtvých. Zahynul i pachatel, říká policie

4. února 2025  14:08,  aktualizováno 

Zhruba 10 mrtvých si vyžádala úterní střelba v areálu vzdělávacího centra v Örebro ve středním...

Šikaně čelila roky, říká matka napadené dívky. Škola pochybení odmítá

3. února 2025  13:26

Několik desítek dětí v sobotu v Hodoníně přihlíželo nevybíravým útokům na dvanáctiletou dívku. Ta...

Kolaps příměří. Hamás odložil propouštění rukojmích. Izrael mluví o konci klidu zbraní

10. února 2025  19:03,  aktualizováno  19:49

Palestinské teroristické hnutí Hamás až do odvolání odkládá propouštění dalších izraelských...

Nerozlučná dvojka. Pes hlídá Tomáše a zasáhne při epileptickém záchvatu

10. února 2025  19:47

Jsou pořád spolu. I ve škole. Osmnáctiletý Tomáš Coufal z Prahy se ve čtvrtém ročníku průmyslovky...

Porouchané trakční vedení blokuje koridor u Kolína, omezení potrvá do rána

10. února 2025  15:31,  aktualizováno  19:39

Kvůli poškozenému trakčnímu vedení v Pečkách na Kolínsku je od pondělního odpoledne omezená...

My vám kvůli trestným bodům nevoláme, varují strážníci před falešnými telefonáty

10. února 2025  19:24

Policisté varují před podvodnými telefonáty, kdy volající informuje volaného o uložení trestných...

  • Počet článků 3469
  • Celková karma 22,92
  • Průměrná čtenost 1766x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz