Zápisky z cesty - část 13. Velikonoční týden na samém jihu Evropy
bílou skvrnu mezi zelenou pastvin a modří moře, snad ani jinak nazvat nejde.
V pátek ráno jsme konečně zvedli kotvy a s krátkou zastávkou na natankování levné nafty v Gibraltaru, vyjeli přes průsmyk El Cuartón k nejjižnějšímu městu Evropy. Přivítal nás silný vítr, který je pro město Tarifa denním chlebem. Říká se, že v Tárifě je bezvětří jen tři dny v roce, ale pokud se někoho místního zeptáte, kdy byl takový den naposled, nevzpomene si. Již párkrát jsem slyšel v Andalusii frázičku "v Tarifě není vítr!", ve chvíli, kdy Čech by nejspíše řekl "no to mě podržte!". Vítr, teplé klima a kilometry písečných pláží na břehu Atlantiku, dělá z města Tarifa ráj všech surfařů, kitesurfařů, windsurfařů a všech, co ke svému sportu potřebují vítr, vlny a teplo.
Parkujeme kousek od centra města, kde už je zaparkováno desítky camperů, některé evidentně již dlouhou dobu. Vítr je dnes neobyčejně silný a tak velkým obloukem obcházíme pláž, abychom se vyhnuli písečné masáži. Večerní procházka po starém městě, jehož uličky jsou "větrotěsně" stavěné, je mnohem příjemnější. Tarifa leží od marockých břehů jen několik kilometrů a berberbeři se zde vylodili pod vedením Tarifa Abu Zara jako předvoj, již rok před Tarikovým vyloděním u Gibraltaru. Zpět pod křesťanskou nadvládu se však Tarifa dostala již v roce 1292, během válek o gibraltarský průliv. Historické jádro města však připomíná spíše medínu některého marockého města, než kastilské pueblo.
Velikonoční týden se ve Španělsku slaví opravdu velkolepě. Každý den vychází do ulic procesí, s výjevem Kristova posledního týdne. Oslavy samozřejmě vrcholí v neděli, dnem vzkříšení. Je květná neděle a proudy lidí odcházejí z kostela San Mateo nikoliv s jívou jako u nás, ale s posvěcenou olivovou ratolestí. Ulice před kostelem je již připravena na první procesí, které vyjde o půl desáté večer a připomíná Ježíšův příjezd do Jeruzaléma.
V Tarifě zůstáváme až do úterý. Musíme si sice nechat ujít noční život Tarify, který je tradičně velmi bohatý - koncerty worldmusic i jazzu, nebo jen posezení v některém z mnoha desítek příjemných barů, protože nás svazují rodičovské povinnosti. Vynahrazujeme si to tím, že díky časnějšímu vstávání stihneme rybářský trh v městské tržnici, kde koupíte vše co je ve vodách průlivu k mání a to za velmi přijatelné ceny.
V úterý vyrážíme dál po pobřeží Atlantiku. Jak se vzdalujeme průlivu, vítr slábne a stává se celkem přijatelným. Musíme projet vojenským prostorem, který se táhne mnoho kilometrů podél pobřeží, abychom se dostali do městečka Barbate. Sympatické městečko u ústí stejnojmenné řeky žije atmosférou velikonočních svátků. Pláž je plná lidí ze všech koutů Španělska, kteří přijeli na svátky na slunný jih Costa de Luz. Od zítřka mají děti prázdniny a tak do večera přijíždějí další. I parkoviště na konci městské pláže se do večera zaplnilo obytnými auty, ale cizinci jsme tu jediní. Odínek si hned našel kamarády z vedlejšího karavanu a my užíváme sluníčka a již celkem prohřáté vody.
Zelený čtvrtek už je svátkem se vším všudy a otevřené jsou jen restaurace a ráno několik malých obchůdků, aby bylo kde zakoupit pečivo. Jedeme přes přírodní park písečných dun a borovic. Chceme si udělat procházku nad útesy k městečku Caňos de Meca. Najít však místo k parkování je skoro nemožné. Když se konečně zadařilo a sejdeme od jednoho z vrcholků k turistické cestě nad útesy, připadáme si jako na hlavní třídě velkého města. Je jasné, že stejný nápad jak strávit sváteční den mělo hodně lidí.
Caňos de Meca je úžasný kout Costa de Luz. Svůj název nese podle pramenů sladké vody, které vyvěrají na útesech u pláže. Po celém pobřeží tak kape z útesů chladná sladká voda a to i v horkých letních dnech. Naposled jsem tu byl asi před patnácti lety, kdy Caňos de Meca dýchalo úplně jinou, uvolněnou atmosférou. Dnes je zde několik luxusních hotelů, zákaz parkování obytných vozů mimo drahý kemp a pro návštěvu pláže jsou jen dvě veřejná parkoviště za 3 eura. Časy se zkrátka mění.
Celý velikonoční týden zakončujeme naprosto nevelikonočně, ale opravdu svátečně. Ve městečku Vejer de la Frontera, které je asi deset kilometrů od pobřeží, se tradičně na neděli velikonoční pořádá Toro Embolao. Slavnost spočívá v tom, že je vybráno několik býků z místních chovů a ti jsou jednotlivě vpuštěni do několika ulic ve staré části města. Kdo chce, může si vyzkoušet svoji rychlost a odvahu a s býkem si trochu zalaškovat. Prý kdysi dávno si podle toho, jak se kdo umí k býkovi na ulici postavit, vybírali chovatelé své zaměstnance. Letos se v ulicích města představili dva býci - nejdříve Miraflores, vážící 500kg z chovu Nuňes del Cuvillo a navečer pak Ranito z chovu Salvadora Domeco, který vážil o 20kg více. Býk je v ulicích 40 minut, poté je opět naložen na nákladní vůz, který ho odveze zpět chovateli. Tato tradice je udržována v mnoha městech a vesnicích po celém Španělsku. Dnes je však tato tradice stále častěji na mušce ochránců zvířat.
Tomáš Zeman
Kdo půjde pracovat do výroby?
Myslím, že k těm, koho koronavirová krize poškodila nejvíce, patří provozovatelé restaurací, barů a hospod. Není lehké podnikat v tomto odvětví, obzvlášť když nevíte dne ani hodiny, kdy vám vláda zakáže pracovat.
Tomáš Zeman
Proč slavíme nový rok právě tuto noc
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč miliony lidí na celém světě se mnohdy dlouhou dobu připravují na jeden okamžik, aby ho povýšili na nejslavnější chvíli celého roku?
Tomáš Zeman
Zdravý rozum se u nás už vytratil?
Silnice první třídy číslo 9 v úseku mezi Dolním Podlužím a Svorem, vedoucí přes Stožecké sedlo známé spíše pod názvem „Šébr“, je důležitou dopravní tepnou spojující Šluknovský výběžek s českým zbytkem světa.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 12. Pod skálou Tárika
Jsme kousek za městem Linea de Concepcion. Sluníčko pálí, ale na pláži ještě fouká studený vítr. Pár lidí se i koupe. Voda je však ještě studená. Máme pár dní do velikonočního týdne.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 11. Zpátky k moři
Konečně jsme přečkali studenou vlnu, která byla pravděpodobně posledním záchvěvem letošní dlouhé zimy. Máme za sebou jarní úklid auta a po třech dnech u přehrady Guadalhorce se chystáme na další etapu cesty.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Vy elektromobily, my brandy. Čína uvalí prozatímní clo na dovoz lihoviny z EU
Čína zavede prozatímní antidumpingová cla 30,6 až 39 procent na dovoz brandy z Evropské unie,...
Nobelovu cena za fyziku v roce 2024 získali vědci za strojové učení
Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a...
Za podporu „mániček“ byl v roce 1966 ve vazbě, teď vysoudil příplatek k důchodu
Na příplatek k důchodu má podle rozsudku českobudějovického krajského soudu nárok Miloš Turek z...
Rozpočet počítá s rekordním financováním vysokých škol, řekl ministr Bek
Návrh rozpočtu pro ministerstvo školství počítá na příští rok s 291 miliardami korun. Rekordní...
Exkluzivně - Prodej stavebního pozemku 1 140 m2 v obci Bystřice - Drachkov, okr. Benešov
Bystřice - Drachkov, okres Benešov
2 699 000 Kč