Tomáš Zeman
Kdo půjde pracovat do výroby?
Myslím, že k těm, koho koronavirová krize poškodila nejvíce, patří provozovatelé restaurací, barů a hospod. Není lehké podnikat v tomto odvětví, obzvlášť když nevíte dne ani hodiny, kdy vám vláda zakáže pracovat.
Tomáš Zeman
Proč slavíme nový rok právě tuto noc
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč miliony lidí na celém světě se mnohdy dlouhou dobu připravují na jeden okamžik, aby ho povýšili na nejslavnější chvíli celého roku?
Tomáš Zeman
Zdravý rozum se u nás už vytratil?
Silnice první třídy číslo 9 v úseku mezi Dolním Podlužím a Svorem, vedoucí přes Stožecké sedlo známé spíše pod názvem „Šébr“, je důležitou dopravní tepnou spojující Šluknovský výběžek s českým zbytkem světa.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 13. Velikonoční týden na samém jihu Evropy
Je pátek před květnou nedělí. Sjíždíme lesem větrných elektráren do města Tarifa, které někteří nazývají pueblo blanco, čili bílé město. V tuto roční dobu, kdy všechny barvy jsou tak nějak sytější,
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 12. Pod skálou Tárika
Jsme kousek za městem Linea de Concepcion. Sluníčko pálí, ale na pláži ještě fouká studený vítr. Pár lidí se i koupe. Voda je však ještě studená. Máme pár dní do velikonočního týdne.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 11. Zpátky k moři
Konečně jsme přečkali studenou vlnu, která byla pravděpodobně posledním záchvěvem letošní dlouhé zimy. Máme za sebou jarní úklid auta a po třech dnech u přehrady Guadalhorce se chystáme na další etapu cesty.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - Část 10. Antequera
Je večer. Pomaličku se stmívá a my přijíždíme do města Antequera, kterému se pro svoji polohu přezdívá srdce Andalusie.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 9. Alhama de Granada
Přichází studená fronta a s ní déšť a ochlazení. Doufáme, že už poslední. Loučíme se s přáteli a jedeme dál k srdci Andalusie.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 8. Pod pohořím Sierra Nevada
Směřujeme na jih po pobřeží. Chceme na pár dní do Granady, ale letošní zima se protahuje. Původní plán byl cesta přes město Guadix, ale ranní teploty které hlásí města pod Sierrou, nás nutí měnit trasu.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 7. Cabo de Gata - Almeria
Přesně podle předpovědi je celý týden horko, sluníčko pálí jak u nás na vrcholu léta. Protože jižnější část parku Cabo de Gata - Níjar už máme procestovanou a prošlapanou z předchozích let, stavujeme se jen u pramene mezi kopci
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 6. Agua Amarga
Odtrhnout se od města Carboneras nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec jsme se po jedenácti dnech přece odhodlali k činu a přejeli sedlo pod Mesa Roldán. Otevřelo se nám další údolí parku Cabo de Gata-Níjar s městečkem Agua Amarga
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 5. Carboneras
Je čtvrtek. Vítr zatím neustal, ale předpověď slibuje krásný slunečný týden. Sestupujeme serpentinami k moři a v dálce je vidět vysoký komín tepelné elektrárny v Carboneras.
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 4. Cesta do Andalusie
Po pár dnech strávených nedaleko města Valencie, kde jsme navštívili známé a také několik míst kde jsme s kapkou nostalgie zavzpomínali, nabíráme opět směr jih a pěkně zatíženi zásobou valencijských pomerančů vjíždíme po neplacené
Tomáš Zeman
Zápisky z cesty - část 3. z Katalánska do Valencie
Nad pobřežím se převalují mraky a déšť je cítit ve vzduchu. Vítr se otočil a teď fouká přímo od Pyrenejí a citelně se ochlazuje.
Tomáš Zeman
Cabo de Gata - klenot Andalusie
Již léta jsem slýchal od přátel a známých že kousek od Almérie, přístavu na jihovýchodě Španělska, je více než 60km pobřeží, které nejen že jako národní park je netknuté developerskými aktivitami, ale navíc patří k nejkrásnějším místům Andalusie. Často jsem při cestách z Almérie do Alicante obracel pohled na tajemné modrošedé kopečky Sierra de Gata, ale návštěvu tohoto cípečku pobřeží jsem stále odkládal na dobu "až budu mít opravdu čas".
Tomáš Zeman
Osobnosti conquisty, jejichž jména zůstala ve stínu slavnějších
Říkají vám něco jména Gonzálo Guerrero a Jeronimo de Aguilar? Ten první se stal symbolem boje indiánů proti evropskému útlaku, ten druhý, který stál v bojích o americké území na španělské straně, téměř upadl v zapomnění. Přitom tato dvě jména by mohla směle stát vedle jmen mnohem známějších mužů, jako byli Hernán Cortés, Juan de Grijava, či Hernandéz de Cordoba. Tito dva muži byli totiž skutečně prvními Evropany na poloostrově Yucatán, o kterých existují nezvratné důkazy, jako první Evropané také ovládli jazyk Mayů a žili několik let v jejich společnosti.
Tomáš Zeman
Divnostromy
Mezi stromy, stejně jako mezi lidmi, jsou opravdové osobnosti. Během loňského roku jsem zcela necíleně pořídil několik portrétů, o které se rád podělím.
Tomáš Zeman
Reakce na článek pana Procházky, aneb jak se vyrovnáváme s nacismem
Velmi mě zaujal článek pana Bohdana Procházky, jenž popisuje spor o bytí či nebytí připomínky jednoho kontroverzního rodáka Vratislavic, pana Ferdinanda Porsche. Jelikož jsem se z nedostatku jakýchsi íček (což řešit nehodlám) nemohl zapojit do diskuze, rozhodl jsem se reagovat prostřednictvím mého blogu. Otázka je to totiž opravdu těžká.
Tomáš Zeman
Boj o suroviny v Latinské Americe, aneb komu skutečně patří.
Přírodní a nerostné bohatství je na americkém kontinentu stále žhavější téma a je důležitým faktorem ovlivňující politický vývoj Latinské Ameriky. Může však vůbec přístup k nerostným zdrojům zlepšit situaci v těchto zemích?
Tomáš Zeman
Je Polabí nudná placka?
Často jsem slyšel, že Polabí ve své střední české části je sice velmi úrodná oblast, ale z hlediska turistiky je to celkem nudná placka. Že to není tak docela pravda jsem se přesvědčil na pěším výletě z Poděbrad do Nymburka.
Tomáš Zeman
Terorismus versus lidská práva
Můj poslední článek o kontroverzní operaci Chavín de Huántar vyvolal několik reakcí, za které samozřejmě velmi děkuji - je milé vidět, že článek který napíši, někdo opravdu čte a navíc nad ním i přemýšlí. Uvědomil jsem si však také, jak většina z nás vnímá slovo terorismus. Celá kauza kolem operace Chavín de Huátar mě zaujala právě tím, jak málo stačí, aby se z člověka v očích ostatních lidí stal vyvrhel, jenž si nezaslouží být lidskou bytostí. Stačí jen, aby byl označen za teroristu. Dovolte mi tedy ještě pár slov do polemiky terorismus vs. lidská práva.
Tomáš Zeman
Kdo je terorista a kdo si zaslouží kulku bez soudu?
V Peru ještě zdaleka nevychladla žhavá otázka chilsko-peruánské hranice, ba co víc - stává se díky chilské straně stále aktuálnější, a už vyvstala další závažná kauza. Otázka operace Chavín de Huántar. Příbuzní zastřelených členů organizace MRTA podali stížnost k mezinárodnímu soudu pro lidská práva při organizaci amerických států (CIDH). Soud rozhodl, že opravdu došlo k porušení lidských práv a jednalo se vlastně o popravu bez řádného soudu. Peru však rozhodnutí považuje za vměšování do vnitřních záležitostí a peruánská obhájkyně Delia Muňos přislíbila, že do konce měsíce dodá jasné důkazy, že tato operace byla provedena v souladu s mezinárodním právem. Ačkoliv zastřelení vlastně nikoho o život nepřipravili, organizace MRTA je považována za teroristickou a proto si podle Muňos její členové kulku bez soudu zasloužili.
Tomáš Zeman
Měl by se podnikavý člověk bát, aby nebyl nazván podnikatelem?
Proč slova "podnikavý" a "podnikatel" mají v současnosti tak rozdílné konotace, přestože mají společný kořen? Položil jsem si tuto otázku již několikrát a stále více mi připadá že v tom jedou někteří žurnalisté, kteří si neuvědomují, jak důležitou roli v interpretaci jazyka hrají.
Tomáš Zeman
Válka v Michoacánu
Před několika dny vyšel v předním španělském deníku El Mundo článek, nazvaný "Válka v Michoacánu". Reportáž která se pod tímto titulkem skrývala a fotky které článek doplňovaly, působily opravdu jako zpravodajství z válečné zóny. Ohořelá auta, kamióny s prostřílenými koly a odhodlaní muži s kalašnikovem v ruce na korbách terénních vozů. Mexický stát Michoacán je tradiční baštou narkomafie, tentokrát však muži ve zbrani nebyli ani mafiáni, ani státní ozbrojrné složky - šlo o místní vesničany, kteří se rozhodli vzít zákon do vlastních rukou a zorganizovali domobranu.
Tomáš Zeman
Peru a Chile má konečně hranici i na moři!
V pondělí 27.1.2014 byl konečně rozhodnut dlouholetý spor o tom, kde ještě mohou chilští rybáři lovit a kde už jen peruánští. Problém odvíjející se od sporného kousku bezcenné země v nejnehostinnějším místě na světě musel řešit mezinárodní soud v Haagu. Bude už sporům konec, nebo je to teprve začátek?