God bless America aneb vabank o stabilitu největší ekonomiky světa
idnes.cz
Jak se ovšem zdá, největší katastrofa možná teprve číhá za rohem – jedná se o schopnost vlády USA splácet své finanční závazky, jejíž deadline se, v případě neschválení zákona umožňujícího ministerstvu financí vypůjčit si další peníze, nebezpečně blíží. Jaký dopad by faktická platební neschopnost hospodářskoko-politické supervelmoci, jež se během několika posledních let ocitla na kolenou, měla na finanční trhy a sekundárně na evropské a asijské vůdčí ekonomiky lze jen těžko předvídat. Analýzy se různí, každopádně namísto snahy o přesný popis hypotetické situace se spíše jedná o předhánění se v nejčernějších předpovědích.
Co nebo kdo tedy brání americkým politickým představitelům v odvrácení této katastrofy? Odpověď je až nezvykle prostá – jsou to sami političtí představitelé! Proces navyšování amerického státního dluhu (nebo-li horní meze, po kterou si vláda může od investorů dále půjčovat na chod Unie) se během posledních dekád stal prakticky rutinní záležitostí, což vedlo k jeho nárůstu k magické hranici nad 14 trilionů USD. Nebýt loňských voleb do Kongresu, v nichž Republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů (zatímco Senát zůstal Obamovým Demokratům), nikdo by si této otázky zřejmě nevšiml. A to přesto, že se jedná o zadlužení vskutku rekordní. Republikáni však sami o sobě přeci jen tak zarputilými obránci vyrovnaného hospodaření v praktické politice nejsou (vzpomeňme například Regana a dopad jeho zahraničněpolitických rozhodnutí na rozpočet), avšak nebývale vlivnému celoamerickému hnutí Tea Party se podařilo do jejich řad implantovat početnou skupinu svých favoritů. Přestože je Tea Party značně heterogenním fenoménem sestávajícím ze stovek drobných názorových skupin, základní atributy jsou jasné – návrat k myšlenkám otců zakladatelů, izolacionistická zahraniční politika a především finanční střídmost založená na drastickém snižování deficitu a státního dluhu bez sebemenšího zvyšování daňové zátěže. Jinak řečeno je třeba škrtat na straně výdajů, především v oblasti nákladné zdravotní a sociální péče. Nepřekvapí však, že tyto postoje jsou rudým hadrem pro většinu převážně levicových (neboli jak říkají Američané „liberálních“) Demokratů. Rozhořel se tak boj, jenž má mnoho aktérů, avšak již předem jednoho poraženého – americký lid.
Na jedné straně bojiště nám postávají Republikáni, které k vyhrocené politice popichuje již zmíněné hnutí Tea Party. Krom rozpočtově zapálených mladíků typu vůdce republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Erica Cantora a tvůrce reformního plánu zdravotnických programů Medicare a Medicaid Paula Ryana stojí v popředí v generálské uniformě Speaker John Boehner. Jeho pozice je přitom mnohem slabší, než by se mohlo na první pohled zdát. Důvod je nasnadě – prezidentské a kongresové volby 2012, které ho tlačí k ostré rétorice. Patrné je to především na vývoji jeho názorových postojů. Ač znám jako občasný „neurvalec“ svými výroky, nepatřil Boehner nikdy k naprostým rozpočtovým radikálům. Ovšem situace se začala měnit, když hned zpočátku svého nástupu do funkce Speakera sněmovny dostal pod palbu kritiky ani ne tak z řad opozičních Demokratů, ale především radikálních Republikánů dosazených voliči z řad Tea Party. Ti dokonce neváhali v kritických chvílích projednávání rozpočtu hlasovat proti svému vůdčímu představiteli či demonstrativně opouštět sál. Boehnerovi tak hrozilo, že se ze sebevědomého politika s životním příběhem odpovídajícím typickému „americkému snu“ (ze školníka přední politickou tváří své strany)změní v trenéra, jenž bezmocně sleduje, jak se mu jeho mužstvo rozpadá pod rukama.
Ve snaze upevnit svoji pozici a získat Republikánům body do velkého volebního roku 2012 se Bohner pevně postavil za republikánskou agendu a začal tvrdě klást podmínky. Republikáni prohlasují zvýšení prahu, do něhož si vláda může půjčovat, avšak budou požadovat škrty ve stejné výši bez zvyšování daní. Zasaženy mají být především sociální programy Social Security a zdravotní péče pro děti a nemajetné Medicaid a seniory Medicare. Především u budoucích občanů důchodového věku se jedná minimálně o značné zvýšení spoluúčasti na zdravotním pojištění, které se má proměnit z programu s federální garancí na mód, v němž si Američané zvolí jedno z několika druhů soukromého pojištění, jež se bude lišit nejen svoji komplexností ale hlavně cenou. Toto samozřejmě ostře odmítají Demokraté, kteří naopak požadují zrušení daňových výhod pro vrchní příjmové skupiny a podniky z řad těžařů a těžkého průmyslu z dob vlády prezidenta Bushe a zvýšení odvodových sazeb pro fyzické osoby s nadprůměrným ročním přijmem, zvažovány jsou i škrty v armádním rozpočtu. Těžce bráněny jsou především zdravotní programy, které zatím dle odborných propočtů unijní rozpočet nezatěžují způsobem, o němž hovoří Republikáni, ve střednědobém horizontu jsou však bez reformy absolutně neudržitelné. Nepřekvapí, že toto je naopak naprosto nepřijatelné pro Republikány.
Nezainteresovaný politolog by se zaradoval, tak příkladný ideologický střed mezi pravicí a „levicí“ se v Evropě už jen tak nevidí. Ovšem americká veřejnost spolu s finančními trhy rozhodně nadšená není. Stejně tak i držitel klíčů od Bílého domu Barack Obama. Prezident se totiž ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny a není jisté, zdali celou vyhrocenou situaci dokáže ustát. Daný krok je pro něj přitom před volbami 2012 naprosto esenciální. Jeho dosavadní volání po nestranickém přístupu k problematice zatím nedopadají na úrodnou půdu a to nejenom pouze u Republikánů, avšak ani u jeho vlastní strany. Naopak, čím více se blíží platební neschopnost (odhadovaná zhruba na 2. srpna), tím více se radikalizují i silně sociální kongresmani z demokratického křídla. V Oválné pracovně tak tento týden přistálo i několik petic žádající aby v otázce sociální a zdravotní politiky neustupoval ani o píď. Pro prezidenta, jenž po celou dobu svého úřadu bojuje s nálepkou slabého lídra rozhodně nelehká situace!
Na neděli je naplánována další schůze mezi Obamou, viceprezidentem Bidenem a vůdci Republikánů v Kongresu. Zda-li přinese zásadní průlom a budou dohodnuty základní aspekty tzv. „Great Bargain“ (Velké dohody) je dosud nejasné. Ovšem jak všichni vědí, bez těžkého kompromisu bolavého pro většinu Ameriky to nepůjde. Otázkou zůstává, zdali jsou američtí političtí představitelé ochotni tento státnický kompromis nehledě na vlastní stranický elektorát a budoucí politickou kariéru učinit. Americkému dolaru proto zřejmě nezbývá, než se modlit a doufat, že se nezhroutí pod nátlakem spekulantů. God bless America!
Jan Železný
Ostrovský skatepark: historie na U-rampě

Ač nepatřím k pravidelným čtenářům dvoustránkových Ostrovských novin, v jejich posledním vydání mě jako mladého člověka zaujal článek kolegy zastupitele Palivce (ODS), který se zpovídá ze své skepse ohledně realizace projektu skateparku, především ve vztahu k jeho ekonomičnosti a využitelnosti. Jako studenta politologie je pro mě vždy fascinující sledovat situaci, při níž se tématem politických disputací stane téma, jež očividně významně neformuje diskurz veřejného života. Avšak právě na něm dochází k profilování jednotlivých osobností a jejich pohledů, nadneseně řečeno vizí. Z daného tématu se tak stává významné politikum, je tedy nevinnou obětí mocenské hry. Obávám se, že v této nezáviděníhodné pozici se v současnosti ocitl již zmiňovaný skatepark.
Jan Železný
Komunisté mě neohrozí, ve škole jsem neopisoval

Během proběhlého víkendu unikla do médií zpráva, že karlovarští komunisté zahajují přípravy na schůzku s námi studenty - organizátory výzvy za odstoupení náměstka hejtmana pro školství bývalého politruka JUDr. Václava Sloupa - a to opravdu ve velkém. Krom špiček krajského vedení KSČM se jí má účastnit i europoslanec za tuto stranu teplický rodák Jaromír Kohlíček, účast dalších republikových kádrů není do budoucna vyloučena. Původní spíše formální schůzka, která vznikla jako reakce náměstka Borky na náš studentský dopis hejtmanovi Novotnému (proč na něj reagoval dříve právě Borka zůstává malou záhadou), se tak odívá do mnohem dramatičtějšího hávu. Osobně však tento krok velmi vítám, neboť v něm spatřuji poměrně úsměvný veletoč pana Borky i celé karlovarské KSČM.
Jan Železný
Hlupák stát platí aneb Civitas ex machina!

Před nedávnem jsem v karlovarské regionální příloze jednoho z celostátních deníků četl analýzu možných dopadů špatně provedených výběrových řízení na čerpání prostředků z regionálního operačního programu ROP Severozápad na rozpočet Karlovarského a Ústeckého kraje. Daleko více než samotná podstata problému mě však zaujalo navrhované řešení, dle něhož by se na zalátání dvou a půl miliardové rozpočtové díry měl zásadně podílet i stát v podobě ministerstva financí. Nechci zde vést polemiku o míře zavinění té které strany a případné legitimitě tohoto konkrétního požadavku. Spíše bych se rád obecněji zamyslel nad rolí státu jako věřitele poslední instance, lidověji řečeno jakéhosi anonymního plátce všech podobných pokut a dluhů s bezedným kouzelným měšcem, který vždy nakonec vše zachrání a vyřeší. Zdá se totiž, že toto vnímání se stává jakýmsi evergreenem. Jen tak mimochodem, dle článku v jiném celostátním deníku ze stejného týdne v současnosti policie prošetřuje případy možné korupce za cca 100 miliard korun, což téměř odpovídá schodku ročního hospodaření tohoto kouzelníka se zdánlivě bezedným měšcem.
Jan Železný
Rozbijme ulitu naší malosti! Tupý euroskepticismus v Česku

Blíží se federalizace eurozóny. Dvourychlostní Evropa realitou? Evropský finanční val se ukazuje jako nedostačující. Krize v Řecku se prohlubuje. Nečas a Cameron proti spojené Evropě. Koruna vs. Euro. Podobné titulky vévodí již více než dva roky předním stranám našich tištěných médií, tedy nejsou-li vystřídány aktuálními zprávami o nové korupční aféře z pater nejvyšší politiky. Obsah všech se přitom přímo i nepřímo týká postavení České republiky v krizí zasažené Evropě. Ta měsíc po měsíci prodlužuje svůj taneček na rozcestí, vedoucím buď k hlubší ekonomické avšak i politické integraci, nebo k umělému udržování současného stavu. První varianta sice svým supranacionálním charakterem dráždí nejednu národní politickou reprezentaci, nabízí však vcelku srozumitelnou jízdní mapu budoucích událostí. Hlavní devizu přitom představuje předvídatelnost/čitelnost jednotlivých kroků, která může poskytnout politické krytí kolísajícím se státnickým špičkám a přinést zasloužený klid volatilním finančním trhům. Je to totiž právě možnost dopředu zakalkulovat potenciální budoucí rizika do svých investičních plánů, po níž velcí i drobní investoři již dlouho bezútěšně prahnou. Druhá varianta slibuje zdánlivé zachování suverénního rozhodování, vyžaduje ovšem značnou stoickou odolnost vůči tlaku okolních událostí především hospodářského ražení. Schopnost nasadit pověstný „poker face“ a vsadit na své odvážné rozhodnutí politickou kariéru představuje při volbě této cesty naprostou nutnost. Jak se však ukazuje, evropští lídři, nacházející se v hledáčcích dnes již fakticky globálních médií a „sociálních sítí rychlé reakce“, však spíše nejsou schopni držet se zmíněné filosofie slavného římského císaře Marka Aurelia. Tato debata se přitom netýká pouze zemí eurozóny, ale(jak nedávno trefně poznamenal italský premiér Mario Monti) i EU jako celku.
Jan Železný
Rudé memento aneb další „promarněná“ pieta

Koncem minulého týdne jsem měl tu čest se již podruhé zúčastnit pietní akce u Rudé věže smrti v Ostrově u Karlových Varů konané pod záštitou Konfederace politických vězňů v rámci Jáchymovského pekla. Genius loci daného místa, jemuž dominuje vysoká věž z rudých cihel – součást prostor bývalé třídírny radioaktivního smolince, jež připravila o život, zdraví a ideály mnoho tzv. vězňů svědomí – na člověka dýchne neopakovatelnou atmosférou. Tu barvitě dokreslují pamětníci, kteří se sem navzdory pokročilému věku každoročně v hojném počtu scházejí, aby uctili památku těch svých kamarádů, již svůj zápas se zrůdnostmi komunistické moci prohráli. Pozorný pozorovatel přitom nemůže zůstat vnitřně nepohnut, jeho každodenní problémy občanského života jakoby ve světle zde popisovaných událostí bledly a ztrácely se v bezvýznamnosti. Tyto pocity mě doprovázeli letos stejně jako loni. Přesto jsem se tentokrát nemohl vyhnout palčivé otázce hlubšího významu celé této akce a určitého „znásilnění“ jejího obsahu. Kde se ve mně tato myšlenka vzala nevím, snad ji probudilo několik procházejících osob, které se ještě před dvaceti lety honosili rudou stranickou knížkou, někdy i legitimací StB, aby nyní s kamennou tváří uctívali hrdinství bývalých politických vězňů. Možná to byl pouze věčný kritik ve mně, jenž najednou dostal příležitost se projevit. Kdo ví?
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Tramvaj zachytila mladíka a uvláčela ho k smrti, kriminalisté obvinili řidičku
Z usmrcení z nedbalosti obvinili plzeňští kriminalisté řidičku tramvaje. Ta v únoru přehlédla...
Nepotěšili jste mě, zuří Trump kvůli porušenému příměří. Volal do Izraele
Izrael a Írán porušily vzájemné příměří, které v úterý vstoupilo v platnost. Před odletem na summit...
Spoušť po řádění vandalů na nedokončené cyklostezce. Dělníkům zabetonovali toaletu
Ze země vyrvaná dopravní značka včetně betonového základu, vytržené sloupky, a dokonce také...
O závazek USA vůči NATO se nemusíme bát, mírní Rutte na summitu obavy Evropy
Evropští spojenci se nemusejí obávat, pokud jde o závazek USA vůči NATO, řekl v úterý v Haagu...

Prodej mezonetu 3+1, ul. T. G.Masaryka, Frýdek-Místek
tř. T. G. Masaryka, Frýdek-Místek - Frýdek
3 650 000 Kč
- Počet článků 21
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1440x